Optik Zoom ve Dijital Zoom Nedir ? Arasındaki Farklar

Realme 6 Pro inceleme 2
2

Yeni bir telefon alırken optik ve dijital zoom arasındaki fark oldukça önemlidir. Bir cümle ile aralarındaki farkı anlatacak olursak; Optik yakınlaştırma, kamera görüntüsünü gözlerinizin görebildiğinden çok daha yakına getirmek için büyüteç lensleri kullanır. Dijital zoom benzer bir etki elde etmek için bu işi yazılımla yapar. Hemen hemen her durumda optik yakınlaştırma daha üstündür, ancak nedenini bulmak için farklarına biraz daha yakından bakalım.

Telefonlarda Optik Zoom

dslr zoom gif - Optik Zoom ve Dijital Zoom Nedir ? Arasındaki Farklar
DSLR Kameralardaki Optik Zoom Öndeki Lensin Hareketi ile Yapılıyor

Telefonlardaki optik zoom, DSLR gibi özel kameralarda kullanılandan tamamen farklı çalışır. DSLR gibi kameralar pürüzsüz odak uzaklığı sağlamak için bir merceğin ucunda ileri geri hareket eden bir dizi lens elemanı kullanır. (Yukarıda ki gifte olduğu gibi)

Bu lens öğelerini bir dizi büyüteç olarak ve arkasındaki kamera sensörünü göz küreniz olarak düşünebilirsiniz (tabii ki kendi gözlerimizin de bir lensi var).

Telefonlar, farklı odak uzunlukları için yukarıdaki örnekten tamamen ayrı kameralar kullanır. Telefon kameralarının içinde birden fazla lens öğesi bulunur ve bunlar hareketsiz olarak çalışır.

Bir telefonun, örneğin ‘normal’, 0,6x ultra geniş ve 5x yakınlaştırma görünümü varsa, her birinin kendi lensi ve sensörü vardır. Yalnızca yazılım ve işlemci paylaşılır.

Samgung Galaxy S4 Zoom - Optik Zoom ve Dijital Zoom Nedir ? Arasındaki Farklar

Bu stilin neden kullanıldığını anlamak için sadece yukarıda ki resimde yer alan Samsung Galaxy S4 Zoom’a bakmanız yeterli. Bu telefona benzeyen kameranın geleneksel optik zoom teknolojisi vardı, ancak çıktığı zamanlar için diğer Android telefonlara kıyasla çok daha kalındı. Kalın telefonları da günümüzde kimse kullanmak istemiyor.dijital ve optik zoom nedir - Optik Zoom ve Dijital Zoom Nedir ? Arasındaki Farklar

Günümüzde Huawei, Samsung, Oppo, Realme, Xiaomi gibi birçok telefon üreticisi optik zoom’lu telefon üretmekte ve bu teknoloji telefoto olarak geçmekte.

Telefonlarda Dijital Zoom

Dijital yakınlaştırma, telefonunuzda bir yakınlaştırma lensi / kamerası yoksa veya kameranın özelliklerinin ötesinde yakınlaştırma yapmak istendiğinde kullanılır.

Dijital zoomun klasik açıklaması, bir görüntüyü kırpmanız ve daha sonra kırpılan yeri büyütmenizdir, böylece zoom olmayan bir görüntü ile aynı boyuta gelir. Görüntü de fazladan ayrıntı olmaz, bu yüzden dijital zoom fotoğrafları aşağıda göreceğiniz gibi bulanık gözükür.

dijital ve optik zoom nedir 1 - Optik Zoom ve Dijital Zoom Nedir ? Arasındaki Farklar
Soldan 1. Orjinal Görüntü, Ortadaki 10x Optik Zoom, Sağdaki 10x Dijital Zoom

Burada işler bir kez daha karmaşıklaşıyor. Dijital zoom kalitesi çeşitli faktörlere bağlı.

En alt uçta, telefonlar standart bir çekim yaparken gördüğünüz görüntüyü kırpıyor, sonucu ilk görüntü ile aynı çözünürlüğe genişletiyor ve keskin kenarları gizlemek için biraz bulanıklaştırıyor.

İleri teknoloji telefonlar tarafından kullanılan daha akıllı işlem, eksik bilgileri enterpolasyonlayacaktır. Bu, bir görüntü işlemcisinin ham kırpılmış görüntüdeki piksellere baktığı ve bir üst düzey kamera sensörü tarafından ‘görülebilecek’ detayı bulmaya çalıştığı teknolojidir. Makine öğrenimi ve görüntüleme ‘yapay zeka’ geliştikçe, bu enterpolasyon da artacaktır.

Google bu konuda bazı çalışmalar yapmakta bunlar arasında en dikkat çekeni Super Res Zoom‘dur. Google’un bu teknolojisi dijital zoomla alınan görüntülerde ki eksik pikselleri doldurarak çok daha kaliteli ve zoomlu fotoğraflar çekme olanağı sağlıyor.

Bu teknoloji en iyi optik zoom sunan telefonlarla rekabet edemez, ancak alt sınıftaki kameralar için daha iyi performans gösterecektir.

Telefonlarda Karma Zoom

Bu teknoloji hibrit zoom olarakta biliniyor. Çalışma prensibi örneğin; dijital zoom kendi zoom özelliği olan 5x’i kullanıyor ve telefonda ki 5x optik zoom’u da kullanıyor bu sayede detayların daha fazla olduğu bir görüntü çekebiliyor. Dijital zoom gibi, bu da basit bir düzeltme filtresi veya daha akıllı enterpolasyon algoritması uygulayarak dijital zoom’a göre çok daha iyi görüntü sağlıyor.

Bazı telefonlar da yardım için diğer kameralardan gelen bilgileri kullanıyor. Örneğin, bir telefonda 8 MP 2x ‘optik’ zoom ve 48 megapiksel birincil kamera varsa, son fotoğrafı oluşturmak için her ikisinin görüntü verilerini kullanabilir.

Huawei’nin Hibrit zoom için hazırladığı bir video;

Hangisi Daha İyi?

Optik ve dijital zoom teknolojilerinin çalışma mantıklarını anlatmaya çalıştık. Optik zoom lensleri kullandığından fotoğraflarda herhangi bir hile yapmadan daha fazla kaliteli detay sunmakta. Dijital zoom ise yakınlaştırdığı fotoğrafları bulanıklaştırdığından optik zoom’un seviyelerine kesinlikle ulaşamamakta.

Günümüzde orta sınıf birçok telefonda 2x’de olsa optik zoom bulunuyor. Bu nedenle çok iyi zoom yapan bir telefon kamerasına ihtiyacınız varsa mutlaka Optik Zoom desteklemeli.

2 Yorumlar
  1. Armağan Ç. diyor

    Huawei P30 kullanıyorum optik zoom da yapıyor dijital zoomda özellikle ikisinin karışımı oldukça net optik kadar net olmasada uzakta ki görmek istediğim resmi çok net gösteriyor. Eğer optik kamerası bir telefon almayı düşünüyorsanız kesinlikle tercih etmeyin bakın araştırın muhakkan 200/300 tl farka optik zoom olan telefonlar bulabilirsiniz geleceği düşünün kaliteli zoomlu telefon alın

  2. furkan diyor

    Artık birçok telefon üreticisi hibrit zoom kullanıyor 100x zoom diyor aslında 10x optik var kalanı dijital

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.