Samsung One Ui Home Nedir?

Untitled 1
0

“Samsung One Ui Home nedir?” sorusunun cevabı, Samsung tarafından üretilen telefonlarda, marka tarafından geliştirilen özel bir başlatıcı olan One Ui Home, diğer tüm Android başlatıcılar gibi özel ve kullanışlı fonksiyonlara sahiptir. Samsung markalı telefon ve tabletlerde yer alan bu uygulama, ilk olarak Kasım 2018’de Android 9.0 versiyonu ile duyurulmuştur. Özellikle büyük ekranlı mobil cihazlarda tek elli kullanımı daha kullanışlı hale getiren One Ui Home, bu tarihten önce Samsung Experience olarak adlandırılmaktaydı.

Samsung One Ui Home Nedir, Özellikleri ve Fonksiyonları Nelerdir?

Tüm Android telefonların bir başlatıcısı vardır. Başlatıcı, uygulamaları çalıştırmanıza ve widget gibi özelliklerle ana ekranınızı özelleştirmenize olanak tanıyan kullanıcı arayüzünün bir parçasıdır. One UI Home, Samsung’un Galaxy akıllı telefonlar ve tabletler için resmi başlatıcısıdır. One UI, uygun Android sürümünü çalıştıran tüm Samsung cihazlarda varsayılan olarak gelmektedir.

One UI Home ile yapabileceğiniz birçok şey vardır. Ana ekranda tam ekran hareketlerini kullanmak için gezinme düğmelerini gizlemenize, uygulama simgeleri yeniden düzenlendikten sonra ana ekran düzenini kilitlemenize, uygulamaları klasörlere ayırmanıza ve daha pek çok fonksiyonu ile kullanışlılığı artırır.

ic0 - Samsung One Ui Home Nedir?
Samsung One Ui Home Nedir?

One UI Home’u Kaldırmak veya Devre Dışı Bırakmak Mümkün Mü?

One UI Home, bir sistem uygulamasıdır ve bu nedenle devre dışı bırakılamaz veya kaldırılamaz. Pil kullanımı menüsü aracılığıyla diğer uygulamaları beklemeye alabilirsiniz, ancak bu One UI Home uygulaması için yapılamaz. Sitem uygulaması olarak yüklü olması nedeniyle, Android bu uygulamanın kaldırılmasına müsaade etmez.

Bunun nedeni, Samsung One UI Home uygulamasının kaldırılması veya devre dışı bırakılmasının yerel başlatıcının çalışmasını engelleyerek cihazı kullanmayı imkansız hale getirmesidir. Samsung, üçüncü taraf bir seçeneğe yani Google Play Store üzerinden farklı bir başlatıcıya geçmenize izin verir, ancak varsayılan başlatıcınızı kaldırmanız mümkün değildir.

One UI Home Pil Tüketimi

Samsung kullanıcılarının merak ettiği konulardan bir tanesi de One UI Home’un Pil tüketimi oranıdır. Basit bir ifadeyle; telefonunuzda bu uygulamanın var olduğunu bile keşfetmeden cihazınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Pil tüketimi konusunda oldukça düşük oranlarda ihtiyaç duyduğu güç nedeniyle batarya ömrünüz üzerinde çok düşük bir etkiye sahiptir.

Çoğu durumda, One UI Home uygulaması, gün boyunca yalnızca önemsiz miktarda pil kullanır. Sadece kullanıcı arayüzünde gezinirken başlatıcı ile aktif olarak etkileşimde bulunursunuz. Ayrıca yüksek sayıda widget kullanma eğilimindeyseniz, başlatıcınızın pil kullanımı ekranında daha yüksek bir yüzde görme ihtimaliniz artacaktır.

Widget’ların kullanımı, One UI Home’un pil kullanımıyla birleştirilir, bu nedenle yüksek pil kullanımı sizi rahatsız eden bir unsursa, aktif olarak kullandığınız widget sayısını azaltarak bu durumu çözüme kavuşturabilirsiniz. Ancak bu, herhangi bir widget kullanmamanız gerektiği anlamına gelmez. Bazılarını kullanırsanız pil tüketiminde önemli bir artış olmayacaktır, bu nedenle kendinizi bu özelliği kullanmakla ilgili kasıtlı olarak sınırlamanız gerekmeyecektir.

ic1 3 - Samsung One Ui Home Nedir?
Samsung One Ui

One Ui Home Uygulaması Nasıl İndirilir?

“Samsung One Ui Home nedir?” sorusunu soran kişilerin merak ettiği bir başka konu da ilgili uygulamanın nasıl indirilebileceği ile alakalıdır. One UI çalıştıran herhangi bir Samsung cihazında zaten mevcut olduğu için uygulamayı indirmeye gerek yoktur. One UI 2.5 ile aynı One UI sürümünde çalışsalar bile, farklı cihazlar için uygulamanın farklı sürüm numaraları olacaktır. Samsung, Google Play Store ve Galaxy Store’da uygulama için sayfalar mevcuttur, ancak bu, herhangi bir Android cihazının One UI Home’u indirebileceği anlamına gelmez.

Eski ismin yerine, yenilenmiş bir arayüz ve yeni bir adla duyurulan bu Android başlatıcıda, şirkete esneklik sağlaması nedeniyle böyle bir uygulamaya gidilmiştir. Bu sayede başlatıcı için yeni bir özellik yayınlamak istendiğinde, uygulama için bir güncelleme gönderilmesi yeterli hale gelmiştir. Kullanıcılar için avantajı ise, sadece başlatıcıya özel yeni güncellemeleri alabilmek için kapsamlı yazılım güncellemesi beklemek zorunda kalmamalarıdır.

One Ui Home Yeni Güncelleme Özellikleri Nelerdir?

Samsung, bu başlatıcı sayesinde cihazınızı kişiselleştirmek için kullanabileceğiniz birçok özelleştirme seçeneği sunar. Kişiliğinizin bir uzantısı olarak özel duvar kağıtları ve temalar kullanabilir veya uygulamaları ve widget’ları dağıtmak için daha fazla ana ekran ekleyebileceksiniz.

Uygulama düzenini ve boyutlarını değiştirmek, uygulama simge rozetlerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak, uygulamaları başlatıcıdan gizlemek ve gibi fonksiyonlar ana ekran ayarları menüsü üzerinden erişilebilir haldedir. Ana ekranda boş bir alanı basılı tutarak ve sağ alt köşedeki dişli simgesine dokunarak bu ayarların yer aldığı menüye erişebilirsiniz.

One UI Home, güçlü özellikleriyle alternatifleri arasından sıyrılmayı başaran bir başlatıcıdır.

One UI 3.0 güncellemesiyle birlikte yeni özellikler de kullanıcılara sunulmuştur. Bir süredir Android 11’in özelleştirmesini test edip, geliştiren Samsung, One UI 3.0 ile önceki sürüme kıyasla birçok değişiklik ve daha basit ve kişiselleştirilmiş kullanım olanağını sunmaktadır.

3.0 güncellemesi; hızlı ayarların yeniden tasarımını ve ayrıca Android 11 ile kullanıma sunulan çeşitli unsurları içereceği belirtilmiştir. Ayrıca marka tarafından üretilen katlanabilir ekranlı modellerde de yine başlatıcının uyumlu çalışmasının mümkün hale geleceği belirtilmiştir.

Uygulamanın kilit ekranında da değişiklikler yapılacağı, yeni arka plan görüntülerini içereceği belirtilmiştir. Bu bağlamda büyük ekranlarda, çoklu pencerede kullanılanlara özel önem verileceği açıklanmıştır. Şuan için S20 ve ardından Note20 için yeni versiyonunu yayınlanacağı kesinleşmiştir. Daha sonra diğer modellerde de 3.0 güncellemesi yayınlanacaktır.

ic2 5 - Samsung One Ui Home Nedir?
TouchWiz ile One UI Farkları Nelerdir?

TouchWiz ile One UI Farkları Nelerdir?

Samsung markalı telefon sahiplerinin Samsung One Ui home nedir sorusundan sonra, en çok merak ettikleri konulardan bir diğer ise eski yıllarda TouchWiz olarak adlandırılan bu başlatıcı uygulamasının, yeni ismi ve yeni versiyonu ile birlikte sağlayacağı faydaların ne olduğu konusudur. Galaxy serisinde özellikle S4, S5 ve S6 modellerinde TouchWiz adındaki başlatıcı standart olarak gelmekteydi. Ancak bu başlatıcı, genel olarak karmaşık bir ara yüze sahip olduğu geri bildirimlerini alıyordu.

2016 yılında ise bazı değişiklikler ile birlikte Samsung Experience adında yeniden çıkış yapan bu başlatıcı, S7 ve üzeri modellere uygun olacak şekilde geliştirilmişti. Eskiye nazaran daha hafif ve kullanım deneyimi açısından daha yumuşak olan bu uygulama da kullanıcılardan iyi geri dönüşler almayı başarmıştı. Ancak daha sonra ise uygulama deneyimini bir adım öteye daha taşımak isteyen Samsung, yeni geliştirilen One UI Home ismindeki başlatıcısını duyurmuştur.

Bu yeni versiyonun en önemli özeliği, büyük ekran yapısına sahip modellerde tek el ile kullanıma uygun biçimde tasarlanmış olmasıdır. Bu yeni yaklaşım sayesinde başta bu özellik olmak üzere, birçok farklı alanda iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen gece modu özelliği de yine bu versiyon ile kullanıma girdi. Kontrol ayarları ise ekranın alt kısmından gerçekleştirilebilir hale geldi. Böylece kullanıcılar, tek elli kullanımda rahatlık açısından daha özgür ve konforlu bir şekilde özellikle de büyük ekran boyutlarına sahip telefonlarını kullanabilmektedir. Ayrıca, Swipe Gesture olarak adlandırılan ve çeşitli ekran hareketleriyle, özellik kısayolları oluşturulmasını mümkün kılan yeni bir fonksiyon da eklenmiştir. Böylece tüm hatlarıyla kullanıcı deneyimi daha iyi noktalara taşınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.