Mobil Ağ Kullanılamıyor Ne Demek?

manset 5
0

“Mobil ağ kullanılamıyor ne demek?” sorusu genellikle çeşitli sorunlar nedeniyle baz istasyon bağlantısını kaybeden hatlarda ortaya çıkan uyarıya ilişkin bir sorudur.  Bu uyarı görüldüğünde; arama yapmak, internette gezinmek mümkün değildir.

Burada, mobil ağ kullanılamıyor hatasına ilişkin çözüm önerilerini görüntüleyebileceksiniz. Bu önerileri uygulayarak telefonunuzda yaşamış olduğunuz problemi çözüme kavuşturabileceksiniz. Başta bulunduğunuz veya taşındığınız konum olmak üzere, cihaz yazılım sorunları, güvenlik sorunları, IMEI kaynaklı problemler gibi çeşitli nedenlerle mobil cihazlarda yer alan SIM kartlar, şebekeler ile bağlantı kuramaz.

Baz istasyonları ile bağlantının kurulamaması veya çeşitli nedenlerle bu bağlantının istasyon tarafından reddedilmesi gibi durumlarda mobil ağın kullanılamadığına ilişkin bir hata bildirimi görüntülenir. Kısaca bu durum, telefonunuzun herhangi bir şekilde ağ operatörü ile iletişiminin olmadığını simgeler. Dolayısıyla telefon hattınızla gerçekleştirebileceğiniz standart işlemleri gerçekleştiremez ve hattınızı hata mesajını görüntülediğiniz süre boyunca kullanamazsınız.

Ancak aşağıda açıklanan olası problem kaynakları ve her bir problem kaynağına uygun olarak yer verilen sorun çözüm aşamaları ile mobil cihazınızda yaşamış olduğunuz bu sorunu çözüme kavuşturabilir ve tekrar telefonunuzu, hattınızı eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Mobil Ağ Kullanılamıyor Ne Demek, Hangi Durumdan Dolayı Bu Hata Mesajı Alınır?

ic1 4 - Mobil Ağ Kullanılamıyor Ne Demek?
Mobil Ağ Kullanılamıyor Ne Demek, Hangi Durumdan Dolayı Bu Hata Mesajı Alınır?

Sorunun nasıl çözüleceğinden bahsetmeden önce, bu hatanın neden olduğunu anlamak gerekir. Mobil ağ kullanılamıyor hatası çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir.

Telefon Konumu

Şehir içinde çok seyahat ediyorsanız, sinyal belirli noktalarda zayıflayabilir veya operatörünüzün kapsama alanı dışında olabilir. Bu hata sık sık meydana geliyorsa, operatörün kapsamı sizin için yeterli seviyede değildir. Bu durumda en iyi seçenek; diğer operatörleri incelemek ve bu yönde bir değişiklik yapmaktır. İstenmeyen sürprizlerden kaçınmak için, bir hat satın almadan önce operatörlerin hizmetlerinin detaylarını bilmek faydalıdır. Özellikle de kapsama haritası operatör tercihinde en önemli unsurlar arasında olmalıdır.

IMEI Kaynaklı Sorunlar

Mobil şebekenin kullanılamamasının bir başka nedeni, operatörünüz  cihazınızın kimlik numarası olan IMEI’yi bulamadığında ortaya çıkar. Bu, aygıt yazılımıyla, telefonun donanımına programlanmış, aygıtın düzgün çalışmasını sağlayan talimatlarla veya işletim sisteminizin güncel olmayan sürümüyle ilgili olabilir. Ayrıca, yanlış ROM yükleme veya farklı yasa dışı işlemler söz konusu olduğunda, telefonunuzda IMEI kaynaklı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız araştırma yapmanız tavsiye edilir.

Operatör Ağ Sorunları

Bulunduğunuz bölgedeki arıza nedeniyle veya bakım kaynaklı kesintilere ek,  kullanılamayan mobil ağ, zayıf sinyale sahip bir alandaki şebeke veya yerel kapsama eksikliğinden kaynaklanabilir. Telefonun kendisiyle veya yongasıyla ilgili sorunlar da bu hataya neden olabilir.

Mobil Ağ Kullanılamıyor Ne Demek? Mobil Ağ Kullanılamıyor Hatası Çözümü Nedir?

ic2 7 - Mobil Ağ Kullanılamıyor Ne Demek?
Mobil Ağ Kullanılamıyor Ne Demek? Mobil Ağ Kullanılamıyor Hatası Çözümü Nedir?

Yukarıdaki başlıklar üzerinden, “mobil ağ kullanılamıyor ne demek?” sorunuzun cevabına ulaştınız. Artık kullanılamayan mobil ağın ana nedenlerini bildiğinize göre, bu soruna kalıcı bir çözüm getirecek önerileri inceleyebilirsiniz.

Telefonunuzu Birkaç Saniyeliğine Uçak Moduna Alın

Uçak modu, telefonun, bir uçuş sırasında uçağın iletişimine müdahale edebilecek sinyaller yaymasını önlemek için cihazı yapılandıran bir özelliğidir. Böylece Wi-Fi, Bluetooth ve 3G veya 4G ağlarına bağlantı gibi işlevler devre dışı bırakılır. Pek çok insanın bilmediği şey, uçak modunun kullanılamayan mobil ağ sorununu çözmek için kullanışlı bir çözüm olabileceğidir. Telefonunuzda bu seçeneği nasıl seçeceğinizi konusuna gelindiğinde ise aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 1. Açma ve kapama düğmesine basın;
 2. Uçak simgesine dokunun veya yapılandırma seçeneklerine gidin ve “uçak modu” nu seçin;
 3. Bir arama yapmayı deneyin;
 4. Ekranda “Çevrimdışı modda” olduğunuzu belirten ve tekrar çevrimiçi olmak isteyip istemediğinizi soran bir mesaj göründüğünde “Tamam” düğmesini seçin.
 5. Aramayı tamamlayabilirseniz sorun çözülecektir.

Bir başka geçerli yöntem ise, ağın tekrar kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmek için cihazı birkaç saniye kapatıp yeniden açmaktır.

Şebekeyi Manuel Olarak Seçin

Bu işlev, kullanıcının bağlanmak istediği ağı manuel olarak seçmesine olanak tanır. Seçimi yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. “Uygulamalar” veya “Yapılandır” menüsüne erişin;
 2. “Daha fazla” seçeneğine dokunun;
 3. “Mobil ağlar” veya “Hücresel ağlar” ı seçin;
 4. “Ağ Operatörleri” ne gidin.

Ardından cihaz, bulunduğunuz bölgedeki mevcut ağları arayacak ve operatörünüzün ağını seçecektir.

Veri Dolaşımını Aktif Hale Getirin

Mobil ağ kullanılamıyor hatası aldıysanız ve bu hatayı Türkiye dışındayken aldıysanız, denenebilecek bir diğer çözüm de veri dolaşımını etkinleştirmektir.

Bu işlev, cihazınızın operatörünüze ait olmayan bir şebekeden veri almasına izin verir ve hücresel planınız bu hizmeti sunmuyorsa ek maliyetler oluşturabilir.

Dolaşım verilerini etkinleştirmek için şu şekilde ilerleyin: “Uygulamalar” veya “Yapılandır”> “Diğer”> “Mobil Ağlar veya Hücresel Ağlar”> “Veri dolaşımı” veya “Veri dolaşımı” adımlarını takip edin.

Olası Firmware Hataları

Eğer aldığınız hata yazılım kaynaklıysa, bu hatayı düzeltmenin en iyi çözümü, işletim sisteminizin orijinal sürümünü yeniden yüklemektir. Özellikle de son dönemlerde farklı bir ROM kurulumu yapılmışsa, yazılımsal sorunların yaşanması da muhtemeldir. Dolayısıyla son zamanlarda böyle bir işlem gerçekleştirilmişse, telefonunuzu orijinal yazılımına geri çevirmek veya sıfırlamak çözüm olabilir.

Unutmayın: Telefonunuz fabrika versiyonuna geri yüklendiğinde; fotoğraflar, videolar, Whatsapp mesajları vb. gibi kayıtlı bilgileri kaybedebilirsiniz.

ic3 4 - Mobil Ağ Kullanılamıyor Ne Demek?
Mobil Ağ Kullanılamıyor

Fabrika Ayarlarını Geri Yükleyin

Sorunun nedeni üretici yazılımı olmasa bile, kullanılamayan mobil ağ hatasını çözmeyi denemek için cihazı fabrika ayarlarına geri yükleyebilirsiniz.

Bir önceki adımda da olduğu üzere, bu eylemin telefonunuza kaydedilen tüm uygulamaları, kişileri ve verileri sildiğini unutmayın. Bu nedenle, dosyalarınızın yedeğini almanız önemlidir, böylece daha sonra kişisel belgelerinizi cihaza tekrar kaydedebilirsiniz.

Akıllı telefonunuzda fabrika varsayılanını nasıl geri yükleyeceğinizi adım adım inceleyin:

 1. Bazı cihazlarda bu seçenek bulunduğundan, Android’inizdeki “Uygulamalar” menüsüne erişin veya doğrudan “Yapılandır” seçeneğine gidin;
 2. “Yedekle ve sıfırla” ya dokunun;
 3. “Fabrika verilerini geri yükle” seçeneğini seçin;
 4. “Telefonu Geri Yükle” ye tıklayın.

SIM Kartınızı Kontrol Edin

SIM Kartlar hattınıza ve şebekelere ilişkin oldukça önemli bilgileri depolar. Bu nedenle, kötü konumlandırılmışlarsa, oksitlenmişlerse veya bir tür kir veya çizik varsa, ağın kullanılamamasına da neden olabilirler. Dolayısıyla “mobil ağ kullanılamıyor ne demek?” sorusunun sorulmasına yol açan bir dizi problemler ile karşılaşabilirsiniz.

Bu sorunu çözmek için cihazı tamamen kapatın ve ardından SIM kartınızın nasıl çalıştığını kontrol edin. Gerekirse bataryayı da çıkarabilirsiz. Yuvadaki kartı çıkarın ve yeniden konumlandırın. Oksitlenmiş veya kirliyse, metal parçayı normal bir kurşun kalem silgisiyle dikkatlice temizleyin ve tekrar yerleştirin.

Ardından cihazı açın ve ağın mevcut olup olmadığını kontrol edin

İşletim Sisteminizi Güncelleyin

Mobil ağ kullanılamıyor sorununa, eski bir işletim sistemiyle versiyonu neden olabilir. Bu durumda öneri, cihaz yazılımını en son sürüme güncellemektir. Bunu kendiniz yapabilirsiniz. İşlem oldukça pratik ve basittir:

 1. “Uygulamalar” menüsüne gidin veya doğrudan “Yapılandır” ı seçin;
 2. “Telefon Hakkında” seçeneğine dokunun;
 3. “Sistem Güncellemeleri” seçeneğini seçin ve herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin;
 4. Varsa, güncellemeleri indirin ve yükleyin.

NOT: Bunu yapmak için cep telefonunuzun pilinin tam olarak şarj edilmiş olması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.