Bootloader Kilidi Nedir Açma Nasıl Yapılır?

Bootloader Kilidi Nedir
0

Bootloader Kilidi Açma Nasıl Yapılır?

Bootloader kilidi nedir açma nasıl yapılır? Sorusu akıllı cihaz kullanan bireylerin cevabını en çok araştırdığı soruların en başında gelmektedir. Çünkü bootloader kilidi açmak, cihazlarda ya da akıllı telefonlarda ilerde oluşabilecek yazılımsal sorunların çözülebilmesinde büyük bir rol oynamaktadır.
Bunun sebebi bootloader kilidi kapalı olan cihazların ya da telefonların, çökmeleri durumunda ya da IMEI’leri silindikleri zaman, maalesef bu arızalara karşı bootloader kilitleri açık olmadığı için çözüm bulmak mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı ilerde yaşanabilecek olan bu arıza durumlarına karşı cihaz ya da akıllı telefon sahiplerinin, bootloader kilitlerini açması her zaman alınacak en iyi tedbir olmaktadır.

Bootloader Nedir?

Bootloader nedir? Sorusu birçok akıllı telefon kullanıcısının cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri olmaktadır. Genel olarak bootloader satın alınan her cihazda yer alan ve satın alınan cihaz üzerinde, kullanıcı dışında başka birinin istenmeyen bir işlem yapmasını önleyen bir nevi sigorta olmaktadır.
Üretici firmalar tarafından kullanılan bu sistemde, bootloader kilidi açılmadığı zaman yazılımsal hiç bir işlem yapılamamaktadır. Bu bağlamda bazı firmalar bu kilidin açılmasına istememekle beraber, çoğu cihazda da bootloader kilitleri bir takım adımlar izlenerek kolaylıkla açılabilmektedir.

Bootloader kilidi nedir? Sorusuna bağlı olarak, bu sorunun cevabı ve bu kilidin açılması cihazlarda zamanla yaşanacak olan bir takım arıza durumlarında büyük önem taşımaktadır. Bootloader kilitleri öncelikle akıllı telefonlara ve cihazlara, 3.şahısların müdahale etmesini önleyen önemli bir ayrıntı olmaktadır. Bootloader kilidi açılmadığı müddetçe cihazlara ve akıllı telefonlara Root, Rom gibi benzeri diğer yazılımsal hiç bir işlem uygulanamamaktadır. Kilidin kapalı olması bu yüzden en basit anlamla cihazları tamir etme olanağını ortadan kaldırmaktadır. Bu yüzden bootloader kilitlerini herhangi bir arıza durumuna karşı her zaman açık tutmak gerekmektedir.
Telefon üzerinden olduğu gibi bilgisayar üzerinden de bootloader kilidini açmak mümkün olmaktadır. Bunun için yapılacak olan adımlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Minimal ADB and Fastboot ilgili sitesinden bilgisayar indirilmelidir.
 • Aynı şekilde Mi Unlock Tool bilgisayara indirilmelidir.
 • Minimal ADB and Fastboot indirildikten sonra bilgisayara kurulumu yapılmalıdır.
 • İndirilen Mi Unlock Tool dosya arşivinden çıkarılarak bilgisayara kurulmalıdır.
 • Bu işlemler bittikten sonra cihazın kapatılması gerekmektedir.
 • Aynı zamanda ses kısma + güç tuşu ile Fastboot modunu açmak lazımdır.
 • Bilgisayar ekranında Fastboot yazısı görüldüğü zaman Xiaomi cihaz bilgisayara bağlanmalıdır.
 • Cihazı bilgisayara bağladıktan sonra Mi Unlock Tool programını çalıştırmak gerekmektedir.
 • Cihazda açık olan Mi Hesabı ile uygulamaya giriş yapılmalıdır.
 • Phone Connected yazısı çıkana kadar beklenmelidir.
 • Bu yazı çıktığı zaman unlock tuşuna basılarak, gelen uyarı onaylanarak bootloader kilidi açılmış olmaktadır.

Bootloader Kilidi Nedir?

Bootloader Kilidi Nedir 2 - Bootloader Kilidi Nedir Açma Nasıl Yapılır?
Bootloader Kilidi Nedir

Bootloader kilitlerini açma esnasında bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Eğer bu kilit açma işlemi cihaz ya da akıllı telefonlara ilk defa yapılıyor ise en az 168 saat bekleme süresinin unutulmaması lazımdır. Hatta bazı cihazlarda bu süre 168 saatten daha da fazla olabilmektedir. Bu yüzden bootloader kilitlerini açma esnasında bu süreye dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.
Süre dolduğu zaman işlemler tekrarlanarak cihazlarda ki bootloader kilidini açmak yeniden mümkün olmaktadır.

Burada unutulmaması gereken başka bir önemli nokta ise bu bekleme sürelerinde akıllı telefonların ya da cihazların kullanımları mümkün olsa da, işlemler devam ederken Mi hesabından çıkılmaması gerekmektedir. Aynı zamanda telefon sıfırlama gibi işlemlerinde yapılmaması lazımdır. Sürenin sonunda cihaz eskisi gibi kullanılabilmektedir.

Cihazlarda üretici firmalar tarafından bootloader kilitlerinin kullanılmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan en başında geleni kullanıcıları online alışveriş yaparken ya da bazı sitelerde dolaşırken kötü niyetli yazılımlardan korumak amacıyla bootloader kilidi kullanılmaktadır. Böylelikle bu zararlı olan yazılımlardan ve trojan gibi virüslerden cihazlar korunmuş olmaktadır.
Aynı zamanda bootloader kilitleri, reklamlar yoluyla bulaşan zararlı virüslerden de akıllı telefonları ve cihazları korumaktadır.

Aynı zamanda internet üzerinde dolaşırken, gereksiz olan bir takım uygulamalarda kullanılan cihazlara kullanıcılar fark etmeden yüklenebilmektedir. Buna karşı da bootloader kilitleri cihazlarda adeta bir kalkan görevi görerek, onları bu zararlı olan uygulamalara karşı korumaktadırlar. Böylelikle cihazlarda bulunan bootloader kilitleri akıllı telefonları ve cihazları her türlü zararlı etkene karşı savunan bir ayrıntı olmaktadır.

Xiaomi Bootloader Kilidi Açma

Xiaomi bootloader kilidi açma, bir takım adımları takip ederek kolaylıkla yapılabilmektedir. Xiaomi cihazlarda bootloader kilidini açmak için gerekli olanlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • USB Kablosu
 • Bilgisayar
 • Mi Unlock Tool
 • Minimal ADB and Fastboot

Bu araçları temin ettikten sonra Xiaomi markalı cihazlarda, bootloader kilidini açmak için yapılması gerekenler de şunlar olmaktadır;

 • Öncelikle ayarlar ve telefon hakkında kısmına girmek gerekmektedir.
 • Bu bölümde bulunan MIUI sürümüne seri olarak 10 defa tıklamak gerekmektedir.
 • Bundan sonra ayarlar – ek ayarlar – geliştirici seçenekleri bölümünden Mi kilit açma durumu sekmesine gidilmesi lazımdır.
 • Buraya girildikten sonra ise ‘’Hesap Ekle’’ sekmesine tıklayarak, işlem sonlanana kadar beklemek gerekmektedir.
 • Şayet hesap ekleme bölümünde bir sorun oluşup, hesap eklenmediği ya da hata alındığı zaman Mi hesabının tekrar kaldırılıp eklenmesi lazımdır.
 • Yeniden yüklenen Mi ile aynı adımları takip edilerek bootloader kilidinin açılması sağlanmaktadır.

Magisk Manager apk indir

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.