Eski Telefon ve Tableti Değerlendirmenin 8 Harika Yolu

Eski telefon ve tablet
0

Eski telefon veya tabletinizi yeniden tasarlayarak tekrar hayatınıza dahil edebileceğiniz 8 harika fikir!

Cep telefonlarının her sene gelişmesi ve güçlenmesiyle, günümüzde iki veya üç senedir bir yeni telefon almak yaygınlaştı. Bunu sonucu olarka birçok eski telefon biriktirmiş olabilirsiniz. Elbette her zaman eski telefonunuzu satabilir ve ondan biraz para kazanabilirsiniz ancak bu eski oyuncaklarınızı her zaman düzenleyebilir ve yeniden kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Eski Android ve iPhone gibi telefonlarla yapabileceğiniz birçok şey var ve telefonun bir telefon olarak modası geçmiş olsa bile muhtemelen hala güçlü yonga setleri, iyi kameraları ve GPS bağlantısı bulunuyordur. Bu cihazları evde kullanışlı hale getirmek için bulunduğu raftan çıkartın. İşte eski telefonunuzdan veya tabletinizden en iyi şekilde yararlanmanın birkaç yolu.

Uzaktan Kumanda Olarak Kullanma

Bilgisayarınızı ve etrafınızdaki cihazları yönetin.

Eski telefon ve tablet 1 - Eski Telefon ve Tableti Değerlendirmenin 8 Harika Yolu

Eski bir telefon veya tablet ile yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri, onu evrensel bir uzaktan kumandaya dönüştürmektir. Play Store’da bunu yapmanıza izin veren birçok uygulama var, ancak kullandığımve  benim tavsiye edeceğim uygulama Unified Remote. Uygulama, telefonunuzu bir Wi-Fi veya Bluetooth kontrollü evrensel uzaktan kumandaya dönüştürmenize izin verir ve bilgisayarınızı kontrol etmek için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Windows, Mac ve Linux üzerinde çalışabilir ve medya akışından dosya yöneticisine, içeriği yansıtmaya ve çok daha fazlasına kadar her şey için yerleşik kontrollere sahiptir.

PowerPoint sunumları yaparken Unified Remote uygulamasını sunum kumandası olarak da kullanabilirsiniz ve bunun yanı sıra bilgisayarınız için harici klavye olarak da kullanılabilir.

Uygulama, özellikle oyun oynamak için bilgisayarınızı TV’nize bağlarsanız yararlı olacaktır. Ücretsiz sürüm birçok özellik ile birlikte gelir, ancak daha fazla kontrole ihtiyacınız varsa ücretli bir sürüm de var.

Eski telefonunuzda IR blaster özelliği varsa, AnyMote gibi bir uygulamayı kurarak telefonunuzdan televizyon ve müzik seti gibi cihazları kumanda edebilirsiniz. Eski telefonunuz Xiaomi ise ve IR blaster özelliği varsa Mi Remote uygulaması ile çoğu TV, klima, uydu alıcısı, projektör ve daha fazlası için kontrol olanağına sahipsiniz.

Güvenlik Kamerası Olarak Kullanma

Eski telefon ve tablet 2 - Eski Telefon ve Tableti Değerlendirmenin 8 Harika Yolu

Eski bir telefon için en iyi kullanım durumlarından biri, onu bir güvenlik kamerasına dönüştürmektir. Alfred adlı uygulama şaşırtıcı derecede kolay ve basit bir şekilde telefonunuzu güvenlik kamerası olarak ayarlayıp kullanmanızı sağlıyor. Uygulamanın dünya çapında 15 milyondan fazla kullanıcısı var ve takip etmesi kolay talimatlarla kullanımı kolay hale getiriyor.

Nasıl Kullanılır ?

Hizmeti kullanmak için iki telefona ihtiyacınız olacak: ideal olan eski telefonunuzu güvenlik kamerası yapmak ve mevcut yeni telefonunuzu da kamera akışını izlemek için ayarlamak olacaktır. Eski telefonunuzun ön veya arka kameralarını kullanarak kayıt yapmak isteyip istemediğinizi seçebilir, ses, hareket algılamayı etkinleştirebilir ve hatta iki telefonu telsiz olarak bile kullanabilirsiniz.

Alfred arayüzü ücretsiz sürümde reklamlar barındırsa da uygulamanın birçok özelliğine erişmenize olan sağlıyor. Ayrıca ayda 5 $ veya yılda 30 $ ‘a mal olan yüksek çözünürlükte kayıt yapmanıza ve görüntüleri 30 güne kadar bulutta saklamanıza izin veren premium bir özelliğide var.

Klasik Oyunlar ile Nostalji Yapın

Eski telefon ve tablet 3 - Eski Telefon ve Tableti Değerlendirmenin 8 Harika Yolu

Play Store’da emülatör sıkıntısı yok ve özellikle RetroArch uygulaması çok yönlülüğü ile öne çıkıyor. RetroArch bir emülatör değil, çeşitli konsollardan ve oyun motorlarından oyun çalıştırmanıza izin veren bir ön uç.

Geleneksel bir emülatöre ihtiyacınız varsa, telefonunuzda Nintendo DS oyunlarını oynamanıza izin veren DraStic var kurabilir, PlayStation için PPSSPP kurabilir, Dreamcast için Reicast yükleyebilirsiniz.

Temel olarak bilmeniz gereken şey, dört ila beş yıl önceki eski telefonların bile eski oyun konsollarından birkaç kat daha güçlü olduğu, bu yüzden klasik oyunları çalıştırırken muhtemelen herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

İnternetsiz Bir Müzik Çalara Dönüştürün

Eski telefon ve tablet 4 - Eski Telefon ve Tableti Değerlendirmenin 8 Harika Yolu

Eski bir telefonu özel bir müzik çalar olarak da kullanabilirsiniz. Bugünlerde telefonların 3,5 mm jakları ve MicroSD yuvaları yok, ancak dört veya beş yıl önce, bu özelliklerin her ikiside tüm telefonlarda standart olarak geliyordu. Çevrimdışı olarak depolanmış geniş bir müzik koleksiyonunuz varsa, bir MicroSD karta kolayca yükleyebilir ve telefonunuza yerleştirebilirsiniz.

Özellikle HTC ve LG telefonlarda, kablolu müzik çalma için onları ideal yapan harika DAC’lar vardı. Kablolu ses donanımınız ve etrafta eski bir telefon varsa, kendinize oldukça iyi bir müzik çalar oluşturabilirsiniz. Herhangi bir arka plan hizmetinin telefonunuzu yavaşlatmasını önlemek için fabrika ayarlarına sıfırladığınızdan ve sıfırdan kurduğunuzdan emin olun. Ayrıca, benim gibi ve çevrimdışı saklanan çok fazla müziğiniz varsa, Poweramp veya Neutron Music Player gibi bir uygulama kullanabilirsiniz.

Komodinde Alarm Olarak Kullanın

Eski telefon ve tablet 5 - Eski Telefon ve Tableti Değerlendirmenin 8 Harika Yolu

Bu oldukça açık bir kullanım durumu olacak, ancak eski bir telefonu kolayca iyi bir çalar saate dönüştürebilir ve komidinize koyabilirsiniz. Android’de bunun için kullanabileceğiniz birkaç uygulama ismi verelim; Sleepzy, Alarmy ve AlarmMon dahil olmak üzere birçok ücretsiz çalar saat uygulaması Play Store üzerinde yer alıyor.

Erteleme düğmesine basmadan önce bir bulmacayı veya matematik problemini çözmenizi gerektiren meydan okumaya dayalı alarmlar da bulabilirsiniz.

GPS Ünitesi ve Araç Kamerası Olarak Kullanın

Eski telefon ve tablet 6 - Eski Telefon ve Tableti Değerlendirmenin 8 Harika Yolu

Bu seçenek şu anda dünya çapında olan her şeyi göz önünde bulundurduğunda çok mantıklı değil, ancak eski telefonunuzu oldukça harika bir araç kamerası yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken DailyRoads Voyager’ı yüklemek, video ayarlarını yapılandırmak ve yola çıkmak.

Bunun haricinde gereken tek şey telefonunuzu ön cama sabitlemek için bir araç telefon tutucu.

Akıllı Ev Teknolojilerini Kontrol Etmek İçin Kullanın

Eski telefon ve tablet 7 - Eski Telefon ve Tableti Değerlendirmenin 8 Harika Yolu

Yıllar boyunca çok fazla akıllı aydınlatma veya başka bir IoT cihazına yatırım yaptıysanız, eski telefonunuzu veya tabletinizi gösterge tablosu olarak kullanabilirsiniz. Tüm büyük akıllı ev satıcıları, ışıkları, akıllı fişleri, termostatları, bağlı güvenlik kameralarını ve daha fazlasını sorunsuz bir şekilde kontrol etmenizi sağlayan kendi Android uygulamalarına sahip.

Eski telefonunuzu taşınabilir bir Nest Hub olarak da kullanabilir, cihazda Google Home’u kurabilir ve tüm akıllı ev araçlarınızı kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Eski bir tablet bu kullanım durumunda özellikle çok iyi çalışacaktır.

Kitap Okuyucu veya Resim Çerçevesi Olarak Kullanın

Etrafta eski bir tabletiniz varsa, bunu fotoğraf çerçevesi olarak kullanabilirsiniz. Kurulumu inanılmaz derecede kolay: Tek yapmanız gereken hafızdaki resimleri slayt gösteri olarak başlatmak. Özellikle uzun süreli kullanım düşünmüyorsanız doğum günü ve çeşitli kutlamalarınızda dikkat çekici olabilir.

Eski bir tablet çizgi roman veya kitap okumak için de idealdir. Bunun için ücretli ve ücretsiz e-kitap uygulamaları çizgi roman uygulamaları bulabilirsiniz.

Günün sonunda bilmemiz gereken; eski bir telefon artık günlük kullanım için uygun olmayabilir ancak hiçbir işe yaramaz cihaz olarak ta görülmemeli. Yukarıda belirttiğim gibi, dört veya beş yıl önce piyasaya sürülen telefonlar bile inanılmaz derecede güçlü özelliklere sahip ve bunları evdeki diğer görevler için tekrar kullanmak oldukça kolay.

İlginizi Çekebilir; Cep telefonu karşılaştırma aracı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.