Telefoto Kamera (Lens) Nedir ?

telefoto lens nedir 2
0

2016 yılında Apple iPhone 7 Plus ile birlikte tanıtılan çift kamera özelliği, günümüzde 4 kameralı hatta 5 kameraya kadar cep telefonları modellerinde görülebiliyor. Birçok kullanıcı artık tek kameralı çift kameralı telefon satın almazken daha iyi fotoğraf kalitesi için çoklu kamera seçeneklerine bakarak karar vermekte.

Bu yazımızda, bir telefoto lensin özelliklerine derinlemesine bakacağız ve akıllı telefon kameralarına neler katıyor bunları inceleyeceğiz.

Telefoto Kamera / Lens Nedir?

Telefoto lens, sizi mümkün olduğunca uzaktaki nesneye yakınlaştırmak için tasarlanmıştır. Daha yüksek odak uzunlukları ile telefoto lensler, görüntü kalitesinden ödün vermeden yakınlaştırma yapmanıza olanak tanır.

huawei p30 pro kamera - Telefoto Kamera (Lens) Nedir ?

Apple iPhone 7 Plus / 8 Plus, Samsung Galaxy Note 8, OnePlus 5, Xiaomi Mi A1 modelleri geniş açılı lense ve telefoto lense sahip çift kameralı akıllı telefonlardan bazılarıdır. 2x optik zoom yapabilen bu modellere günümüzde 5x zoom Huawei P30 Pro gibi modellerde eklenmekte.

Telefoto Fotoğraflarınızı Nasıl Etkiler ?

Telefoto lens, fotoğrafı büyüten ve kırpan dijital zoomdan çok daha iyi çalışır. Birincil lensin iki katı odak uzaklığına sahiptir ve size anında telefonun desteklediği 2x ise 2x optik zoom sağlar.

telefoto lens nedir - Telefoto Kamera (Lens) Nedir ?

Telefoto lens, çok ihtiyaç duyulan optik zumu sağlamanın yanı sıra sığ alan derinliği ile iyi görüntüler de çekebiliyor. Ayrıca bokeh efektini sağlamak için birincil kameraya portre modunda tamamlayarak daha iyi görüntü elde etmesini sağlıyor.

Telefoto Lens ve Geniş Açılı Lens Farkları

Adından da anlaşılacağı gibi, geniş açılı bir lens, zoomu geri çekmeye gerek kalmadan daha geniş bir perspektif bakış alanı sağlar. Geniş lensler size daha geniş bir görüş alanı sağlarken telefoto lensler ise daha dar bir görüş sağlar. Geniş açılı lens ilk kez geçen LG G5 modelinde piyasaya sürüldü ve bu özelliği LG G6 modelinde de ile tekrarladı.

telefoto lens nedir 1 - Telefoto Kamera (Lens) Nedir ?
Geniş açılı lensler, büyük bir grup fotoğrafı veya yatay çekim çekmenizi kolaylaştırmakta.

Geniş açılı lensler odağı baktığınız açıdaki öğelerden tek tek uzaklaştırır ve yalnızca genel geniş görünümü vurgular. Diğer yandan telefoto lensler her uzak öğenin boyutuna ve şekline daha fazla odaklanır ve daha canlı bir perspektif sunar. Günümüzde çoğu akıllı telefon üreticisi, portre modunda nefes kesici görüntüler sağlayan arka plan bulanıklaştırma efektini ekliyor. Telefoto lens ve arka plan bulanıklığı kombinasyonu, yalnızca geniş açılı görüntülere arka plan bulanıklığı uygulamaktan çok daha üstün görüntü sonuçları vermesini sağlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.