Android Telefonun Donması Sorunu, Ne Yapmalıyım?

Android Telefonun Donmasi
0

Android telefonun donması, Anroid işletim sistemi, akıllı telefonlarda sıklıkla kullanılan bir işletim sistemidir. Bu sistemin açık kaynak kodlu olması ise kullanıcıların telefonlarına istedikleri şekilde uygulama yüklemesine izin vermektedir. Bu durumun sonucundaysa Android’in çalışma sisteminde bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Böylelikle Android telefonu donması sorunuyla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu sorunu çözebilmek için ise pek çok farklı yöntem denenebilmektedir.

Android Telefonun Donma Nedenleri

Android telefonun donması sorununa yönelik çözümlerin uygulanmaya başlanmasından önce, ilk olarak soruna neden olan kaynaklar belirlenmelidir. Bu nedenler ise şu şekildedir:

  • Depolama alanının dolu olması: Kullanılan cihazlarda depolama alanının en az %20’si boş olmalıdır.
  • Eksi batarya kullanımı: Bataryanın eskimesi durumunda telefonların performansları ciddi bir şekilde düşüş yaşamaktadır.
  • Custom ROM: Android telefonlarda donma sorununa neden olan Custom ROM, telefonun performansını azaltmaktadır.
  • Uygulamalar: Bazı uygulamaların sistem ayarları üzerinde değişiklikler yapması, telefonun donmasına neden olmaktadır.
  • Yapılan değişiklikler: Telefon ayarlarının bilinçli ya da bilinçsizce değiştirilmiş olması telefonda donmalara sebep olmaktadır.
  • Teknik özellikler: İşletim sisteminin teknik özelliklerinin yetersiz kalması durumunda, sistem yüklenen uygulamaları kaldıramamakta ve bunun sonucunda kasılmalar meydana gelmektedir.

Android Telefonun Donması Durumunda Yapılacaklar

Android Telefonun Donmasi Durumunda Yapilacaklar - Android Telefonun Donması Sorunu, Ne Yapmalıyım?
Android Telefonun Donması Durumunda Yapılacaklar

Eğer Android telefonun donması sorunuyla karşılaşıldıysa bu durumda yapılabilecek bazı işlemler vardır. Bu açıdan ilk olarak telefonda yüklü olan uygulamaların kontrolü yapılabilir. Arka planda açık olan herhangi bir uygulama varsa, bu uygulamalar kapatılmalıdır. Virüs taramasının yapılması ise bir diğer çözüm yöntemidir. Çünkü indirilen bir dosyada ya da uygulamada virüsün bulunması, telefonun yavaşlamasına ve donmasına neden olmaktadır. Bu açıdan telefona güvenli olan bir virüs taraması programı indirilerek tarama yapılmalıdır.

Aynı zamanda depolama alanının kontrol edilmesi de yapılacaklar arasındandır. Özellikle aşırı derecede dolan depolama alanı, telefonun donmasına neden olmaktadır. Bu durumda kullanılmayan dosyaların silinmesi gerekmektedir. Önbellekte aşırı birikmenin meydana gelmesi de telefonun yavaşlamasına sebep olmaktadır. Bu yüzden önbellek dosyaları temizlenerek telefon yeniden başlatılmalıdır. Bir diğer çözüm yolu ise yazılım güncellemelerinin kontrol edilmesidir. Bu durumda telefonda yeni bir güncellemenin olup olmadığına bakılmalı ve güncelleme varsa yüklenmelidir. Ayrıca uygulamaların Lite versiyonlarını kullanmak da cihazda meydana gelen donma sorunları için çözüm niteliği taşımaktadır. Son olarak cihazın fabrika ayarlarına döndürülmesi de telefonun donmasına neden olan sorunları ortadan kaldırabilmektedir.

Android Telefonda Donmaya Sebep Olan Uygulamanın Tespiti

Android telefonlarda donmaya neden olan pek çok farklı etken bulunmaktadır. Özellikle bazı uygulamalar, bu sorunla sıklıkla karşılaşılmasına neden olmaktadır. Bu açıdan hangi uygulamanın donmaya sebep olduğunu bulmak ve bu uygulamayı kaldırmak gerekmektedir. Bu uygulamanın tespit edilebilmesi için ise cihaz, güvenli mod kullanılarak yeniden başlatılmalıdır. Güvenli modun kullanılması durumunda indirilen bütün uygulamalar geçici olarak kapatılmaktadır. Böylelikle eğer güvenli modda olan telefon herhangi bir sorun çıkarmıyorsa, cihaz yeniden başlatılarak güvenli moddan çıkış yapılmalıdır. Sonrasında ise yeni yüklenmiş olan uygulamalar telefondan kaldırılmalıdır. Bu süreçte kaldırılan her bir uygulama sonrasında cihaz yeniden başlatılmalıdır. Bu sayede hangi uygulamanın donmaya neden olduğu anlaşılacaktır.

Android Telefonun Sıfırlanmasına Rağmen Donmanın Devam Etmesi
Android telefonun donması sorunu için kullanılan telefon sıfırlama yönteminin işe yaramaması durumunda, teknik bir servis aracılığıyla telefonun kontrol edilmesi gerekmektedir. Çünkü böyle bir durumda telefon fiziksel bir sorundan dolayı donmalar yaşamaktadır. Aynı zamanda hatalı olan Android yazılımının telefonda bulunması da kasılmalara neden olmaktadır. Bu yüzden ROM’a geçmek ya da eğer mümkünse eski Android sürümüne dönmek gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.