AnTuTu Puan Sıralaması – Güncel Liste

AntutuNisan - AnTuTu Puan Sıralaması - Güncel Liste

Web sitemizi cep telefonu incelemeleri için sık sık ziyaret ediyorsanız, performans testlerimiz sırasında AnTuTu puan sıralamalası rakamlarını görmeye muhtemelen yabancı değilsiniz. Daha yüksek bir puanın daha iyi olduğunu biliyor olabilirsiniz, ancak bu puanlar tam olarak ne anlama geliyor? Bu makalemizde karşılaştırmalı olarak AnTuTu benchmark ve verdiği puanların ne anlama geldiğini tartışacağız.

AnTuTu nedir?

AnTuTu, ne kadar iyi performans gösterdiğini görmek için telefonunuzu çeşitli kıyaslama testleriyle çalıştıran bir uygulamadır. Farklı cihaz markalarında ve farklı yonga seti üreticilerinde hem Android hem de iOS’ta çalışabilir. İki telefonun göreceli performansını karşılaştırmak için harika bir araçtır, çünkü bir telefonun genel performansını belirleyen dört ana kategoriyi kapsar: CPU (işlemci), GPU (ekran kartı), Bellek (RAM) ve Kullanıcı Deneyimi.

AnTuTu Puan Sıralaması Neye Göre Belirlenir ?

  • Tüm uygulamalarınız çalışmak için biraz CPU gücü kullandığından, daha yüksek CPU/işlemci puanı hemen hemen her durum için iyidir.
  • GPU puanı, telefonunuzun oyunları ve diğer GPU hızlandırmalı işlemleri ne kadar iyi işlediğini belirler.
  • Daha yüksek bir bellek/RAM puanına sahip olmak, telefonunuzun yaptğınız işlemlere kadar hızlı ve çabuk tepki vereceğini belirler. Telefonunuz uygulamaları açmak biraz CPU gücü kullanırken, ROM depolama sıralı ve rastgele okumaları telefonunuzun uygulamaları ve dosyaları ne kadar hızlı açabileceğini etkiler.
  • Kullanıcı Deneyimi kriterleri, telefonun günlük görevleri yaparken ne kadar iyi performans gösterdiğini test eder.

Sonuç puanı, bu dört kritere göre çıkan rakamların toplamıdır. Örneğinn CPU 5, GPU 5, RAM 5, ROM 5 ve Kullanıcı Deneyimi 5 puan alırsa genel puan: 25 olacaktır.

Güncel AnTuTu puan sıralamaları karşılaştırırken, puanlama metrikleri sürümden sürüme farklılık gösterebileceğinden, yukarıdaki listedeki sıralamada AnTuTu sürümlerine de dikkat etmeniz önemli.

antutu puan siralamasi - AnTuTu Puan Sıralaması - Güncel Liste

AnTuTu’nun en son 8. sürümünde, dört kategori bu bileşenlerin ne kadar iyi performans gösterdiğini göstermek için farklı testlere ayrılmıştır. CPU puanı, CPU Matematiksel İşlemleri, CPU Ortak Algoritmaları ve CPU’nun çok iş parçacıklı iş yüklerini ne kadar iyi işlediğiyle ölçülür. GPU puanı, farklı API’leri kullanan üç sahne oluşturularak test edilir: Terracotta (Vulkan), Sahil Şeridi (Vulkan) ve Rafineri (OpenGL ES3.1 + AEP).

Bellek puanı, RAM ve ROM’un RAM ve ROM APP IO, sıralı okuma, sıralı yazma ve rasgele erişim erişiminde ne kadar iyi performans gösterdiğini test ederek elde edilir. Son olarak, Kullanıcı Deneyimi (UX) kategorisi Veri Güvenliği, Veri İşleme, Görüntü işleme ve Kullanıcı Deneyimi testlerinden alınmıştır.

Bu makalenin AnTuTu puan sıralaması ve karşılaştırmaları gözden geçirirken yardımcı olmasını umuyoruz.