Gorilla Glass Nedir ? Sürümlerinin Arasında Farklar Nelerdir ?

gorilla glas nedir 1 2 3 4 5 6 farklari nelerdir
0

Gorilla Glass Nedir ?

Corning Inc. tarafından geliştirilen Gorilla Glass, alüminyum, silikon ve oksijenin birbirine yapıştırılmasıyla oluşan alkali-alüminosilikat adı verilen malzemeden yapılmış bir camdır. Doğada herhangi bir yerde bulacağınız bir malzeme değil, daha doğrusu Corning 2005 yılının ortalarında gelişmeye başlamıştır. Hasar ve çizilmelere, hafif ve ince (0,4 mm kalınlıkta) dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Ancak Gorilla Glass, Corning’in bu sektörde yaptığı ilk gelişme değildir. Eskiden Chemcor olarak bilinen şirket, ev eşyaları, oftalmik cihazlar, araba, havacılık ve eczacılık uygulamaları için kullanılan diğer dayanıklı gözlük türlerini geliştirmektetdi. Akıllı telefonlarla Corning’in gerçek başarısı 2010’da başladı ve şuanda gelişmeye devam ediyor.

Bir çekiçle vursanız bile kırılmayacak teknolojiye sahip olmasına rağmen, Gorilla Glass akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kırılmaz yapmaz. Her şey camın versiyonuna ve kalınlık gibi birkaç faktörüne bağlı. Bu nedenle, cep telefonumuzun ekranını derin çiziklerden ve sıyrıklardan koruyan bir teknoloji olarak düşünmek en iyisi olacaktır.

Gorilla Glass Versiyonları Arasındaki Temel Farklar

Gorilla Glass 1

İlk Gorilla Glass 2005 ve 2006 arasında çıktı, ancak ilk çıkışı gerçekten iPhone ile geldi. Apple 2007 yılında cihazını dünyaya sundu ve şirketin talebi üzerine ekranındaki teknoloji 1,5 mm kalınlığındaydı ve parmak izlerini ve lekeleri en aza indiren oleofobik bir kaplamaya sahipti.

gorilla glass 1 nedir - Gorilla Glass Nedir ? Sürümlerinin Arasında Farklar Nelerdir ?

iPhone’un yanı sıra ilk gorilla glass teknolojisinin farklı marka ve modellere ait 250 cihaz daha kullanmaya başlamıştı.

Gorilla Glass 2

Corning, 2012 yılında düzenlenen CES etkinliğinde Gorilla Glass 2’yi piyasaya sürdü. Cam kadar dayanıklıydı, ancak ana güncellemesi kalınlığıydı. İkinci nesil ilk modele göre %20 daha inceydi. Laboratuar testlerinde, çatlamadan veya kırmadan 50 kg’a kadar basınca dayanabiliyordu.

Aynı yıl, Gorilla Glass 600 milyon cihazda kullanılmaya başlandı. Bu sürüm birinciden daha ince olduğu için, üreticilerin telefonlarının daha hafif ve daha ince modellerini geliştirmelerine izin verdi. Hem Google Nexus 4 hem de Samsung Galaxy S3 , Gorilla Glass 2 ile donatılmıştı.

Gorilla Glass 3

Gorilla Glass 3 , inceliğe daha fazla odaklanan önceki versiyonun aksine, ona daha fazla direnç getirmişti. Bu aynı zamanda camın daha derin çiziklerle baş etmesini sağlayan Yerel Hasar Direnci (NDR) teknolojisini tanıttığı nesildi. Corning’e göre üçüncü nesil, ekrandaki çiziklerin % 35’ini önledi.

gorilla glass 3nedir - Gorilla Glass Nedir ? Sürümlerinin Arasında Farklar Nelerdir ?

Teknolojilerinin üçüncü versiyonu için Corning, Gorilla Glass’ın direncini eski versiyonlara kıyasla üç kat artırmayı planladı. Bunu yeni bir üretim süreci sayesinde yapabilirlerdi. Gorilla Glass 3, CES 2013’te piyasaya sürüldü ve Galaxy S4 , Moto G ve Moto X gibi modellerde yerini aldı.

Gorilla Glass 4

2014 yılında Corning, Gorilla Glass’ı cesur yeni bir hedefle tanıttı. Anketlerinden biri aracılığıyla şirket, cep telefonu ekran hasarının % 70’inin düşmelerden kaynaklandığını öğrendi ve böylece camını güçlendirmeye yatırım yapmaya başladı. Gorilla Glass 4, düşmelere dayanıklı olma fikrine odaklanarak geliştirildi.

Aslında, laboratuvar çalışmalarına göre, Gorilla Glass’ın dördüncü versiyonu öncekinin iki katıydı. Galaxy Note 5 ve ZenFone 2 Laser, Gorlla Glass’ın dördüncü nesli ile gelen birkaç modelden bazıları.

Gorilla Glass 5

Beşinci nesil Gorilla Glass, düşmelere daha fazla direnç sağlamaya odaklandı ve önceki versiyondan dört kat daha fazla dayanıklılık sağladı. Corning, laboratuvar testlerinde Gorilla Glass 5’in 1,6 metreye kadar düşüşlerden kurtulduğunu belirtti. Bununla birlikte, üretici, bu yeni teknolojisinin 1 metre yükseklikte aşırı sert yüzeylere düşen telefonlarda çatlakları % 80’e varan oranda önceleyeceğini garanti etti.

Gorilla Glass 6

gorilla glass 6 - Gorilla Glass Nedir ? Sürümlerinin Arasında Farklar Nelerdir ?

Temmuz 2018’de piyasaya sürülen Gorilla Glass 6, beşinci nesilden çok daha gerçekci adımlar atmayı başardı. Corning, GG6’nın lansmanında koruyucu camı daha zorlu ve yeni test yöntemlerine tabi tuttuğunu söyledi bu yöntem ile 1 metre yükseklikten pürüzlü yüzeylere ardışık 15 noktadan değse bile dayanabileceğini belirtti. Gorilla Glass 5’in iki katı kadar güçlü olduğu yine bu lansmanda açıkladı. Bugün Samsung Galaxy S20 serisi gibi en yeni amiral gemisi akıllı telefonlarda hala kullanılmakta.

Telefonumda Gorilla Glass var mı?

Geçmişte, hangi cihazların hangi ülkelere gittiği konusunda değişiklikler vardı. Çoğu üretici, ürünlerini çizilmeye ve darbeye karşı dayanıklı teknolojiyle tanıttı veya Sony’nin yaptığı gibi kendi teknolojilerini geliştirdi. Dragontail, Çinli şirketlerde yaygın olarak kullanılan benzer bir teknolojidir.

Corning’in web sitesinde, cep telefonu üreticilerini seçebileceğiniz ve telefonunuzun Gorilla Glass ile gelip gelmediğini ve hangi sürümde olduğunu kontrol edebileceğiniz bir sayfa var. Geçmişte, şirketlerin gelişmekte olan ülkelerde fiyatı düşürmek amacıyla Gorilla Glass’ı diğer teknolojilerle değiştirmeleri normaldi. Ancak, günümüzde, Gorilla Glass kullanımı daha az yaygın bir uygulama haline geldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.