Bağlı İnternet Yok Hatası

bağli internet yok hatasi
1

Bağlı internet yok hatası, zaman zaman mobil cihazlarda ortaya çıkabilen bir problemdir. Akıllı telefonunuzun marka veya modeli ne olursa olsun, her bir cihazda bağlantı sorunları olabilir. Android telefonunuz Wi-Fi’ye bağlanmıyorsa bu istenmeyen sorunu çözmenin yolları bulunmaktadır.

Bağlantının anlık olarak kurulamıyor oluşuna neden olabilecek birkaç faktör vardır. En yaygın sorunları çözmeye çalışmak için çeşitli yöntemleri deneyebilir ve bu sayede telefonunuzun bağlantı problemini çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bağlı İnternet Yok Hatası İçin Çözüm Önerileri

Aşağıda yer alan yöntemleri sırasıyla uygulayarak, mobil cihazınızda aldığınız bağlı internet yok hatası için çözüm elde edebilirsiniz. İlgili hata mesajı için uygulamanız önerilen yöntemler aşağıdaki gibidir.

1. Bağlantı Ayarlarını Kontrol Edin

Yapılacak ilk şey en bariz olanıdır: cihazınızın Wi-Fi bağlantısının açık olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, hangi ağa bağlanmaya çalıştığını kontrol edin. Daha yüksek sinyal gücüne sahip yakın ağları bulurken Android’in tek başına en iyi alternatifi aramaya çalışması yaygındır.

Ayrıca uçak modunu etkinleştirip etkinleştirmediğinizi de kontrol edin. Etkin olduğunda, diğer tüm ayarları hemen geçersiz kılar ve uçak modu tekrar etkinleştirilene kadar çevrimdışı bırakır. Bu ilk ipucunun her ne kadar temel bir sorunu işaret ediyor olsa da çoğu kullanıcı farkında olmadan uçak modu sebebiyle bağlantı kuramama sorunları yaşamaktadır.

2. Diğer Cihazlarla Test Edin

Cep telefonunuz ağa bağlanmıyor, peki ya diğer elektronik cihazlar normal çalışıyor mu? Cevap olumluysa, sorunun cep telefonunuza özgü olduğunun bir işaretidir. Diğerlerinin de erişimi yoksa sorunun yönlendirici veya bağlantıyla ilgili olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Bazı şehirlerde, özellikle yağmurlu günlerde internet sinyalinin istikrarsız hale gelmesi doğaldır. Bu durumlarda yapılacak en iyi şey beklemektir. Yönlendiriciyi ve modemi yeniden başlatmak, 30 saniye fişten çıkarmak iyi bir yöntemdir.

3. Ağ Adını Ve Parolayı Tekrar Kontrol Edin

Cihazınızda herhangi bir sorun yoksa yani aktif olması gereken her şey aktifse, ağ verilerini kontrol etme zamanı gelmiştir. Daha önce de belirtildiği gibi, önce ağın adında ve şifresinde herhangi bir değişiklik olmadığını kontrol edin – özellikle barlarda ve restoranlarda meydana gelen yaygın bir durum.

Cep telefonu eski ağlara bağlanmakta ısrar ederse, “ağı unut” seçeneğini işaretleyin. Bu, kaydedilen bağlantı verilerini temizleyecek ve akıllı telefon, daha önce hiç bağlanmamış gibi olacağı için artık ona bağlanmaya çalışmayacak. Ayrıca parolanın doğru girilip girilmediğini kontrol edin (büyük ve küçük harfler farklıdır, unutmayın).

4. Mümkünse Yönlendiriciyi Ve Akıllı Telefonu Yeniden Başlatın

Yönlendiricilerin genellikle yeniden başlatılması gerekir. Ağ bağlantı menzili içindeyseniz yönlendiriciyi 30 saniye kapatın ve ardından tekrar açın.

Bu daha seyrek yaşanan bir durumdur, ancak sorunun akıllı telefonunuzda da olması ihtimali vardır. Bu durumda, aynı yolu izleyin: yeniden başlatın. Cihaz tekrar açıldığında, eğilim, bir yönlendirici ve cep telefonu yeniden başlatıldığında sorunun çözülmesidir.

 

5. Ağı Unutun Ve Baştan Başlayın

Bu ipucundan daha önce bahsetmiştik, ancak derinlemesine inceleyeceğiz. Yukarıdaki üç adımdan hiçbiri çözülmezse, “ağı unutun” ve birkaç dakika bekleyin. Ardından, ağ adına tekrar dokunun ve ilk kez kullanıyormuşsunuz gibi parolayı girin.

Bu aşama, büyük olasılıkla probleminizin çözülmesini sağlayacak. Bu olmazsa, daha zahmetli, ancak kesin bir çözüm: cep telefonunu fabrika ayarlarına geri yükleyin. Tüm verileriniz silineceği için önce bir yedekleme yapmayı unutmayın.

Android Bağlantı Sorunlarına İlişkin Uygulanabilecek Çözümler Nelerdir? – Android Ağ Bağlantısı Sorunlar

Yakın zamanda bağlantınızın çok yavaş olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Ağınızda Android telefonunuzla bağlantı kurabilirsiniz, ancak İnternette gezinmek çok yorucudur ve çok zaman kaybettiricidir. Kararlı bir bağlantı bulmak için neleri kontrol etmeniz gerektiğini birlikte inceliyor olacağız:

Wifi Bağlantıları İçin

Wifi dalgasının belirli bir şekilde yayıldığını bilmelisiniz. Duvarlar, kapılar, zeminler, bölmelerle yumuşatılır. Modem eğer oturma odanızdaysa ve uzak bir salonda internete bağlanmak isterseniz, modemden uzakta olmanız nedeniyle sinyal çok zayıf olacaktır. Ancak eğer WiFi’ye yakınsanız ve yine bağlanamıyorsanız, başka neler olabileceğini görelim.

Ağa Bağlı Başka Kişiler Var Mı?

Bağlantıyı başkalarıyla paylaşırsanız, bant genişliğini paylaşırsınız. Bant genişliği, bağlantınızda mevcut olan toplam potansiyel aktarım hızını temsil eder. Tüm aileniz İnternet’i aynı anda kullanıyorsa (Netflix, Youtube, indirmeler vb.), Ağ güçlü bir etkiye maruz kalacak ve bu nedenle önemli ölçüde azalacaktır.

Ailenizde hiç kimse Wi-Fi kullanmıyorsa ve bağlantınız Android telefonunuzda anormal derecede yavaşsa, veya bağlanamıyorsanız, üçüncü bir kişi internetinizi bilginiz olmadan kullanıyor olabilir.

Android Telefonumla İnternete Bağlanamıyorum

Modem şifresi değiştirildi mi?

Başkalarıyla birlikte yaşıyorsanız, örneğin birisinin bağlantıyı basitleştirmek için İnternet ayarlarını kurcalaması ve şifreyi değiştirmesi mümkündür. Kayıtlı bir ağa bağlanmaya çalıştığınızda ve bu ağın şifresi değiştirildiğinde, şifre ile ilgili bir hata mesajı almazsınız, bağlantının gerçekleşmediğine ilişkin, bağlı internet yok hatası alırsınız.

Sorunu çözmek içinse değişen yeni parolayı öğrendikten sonra, ağı unutun ve ardından telefonunuzla yeniden bağlantı kurmayı deneyin. Bir ağı unutmak için aşağıdaki prosedürü uygulamanız yeterlidir:

Telefon ayarlarını açın. Daha sonra, WiFi sekmesini açın. Söz konusu WiFi’ye tıklayın ve ardından kaldırın veya unutun.

Toplu bir alanda, iş yerinde veya okul ağındayken, proxy ağı olarak adlandırılan bir unsur ile karşı karşıya kalırsınız. Proxy, ağ bağlantılarını kolaylaştırmak veya izlemek için kendisini iki ana bilgisayar arasına yerleştirerek bir aracı görevi görecektir. Daha sonra, eğer varsa, basit bir WiFi şifresiyle ek bağlantı bilgilerini girmelisiniz. Bu durumda, Android akıllı telefonunuza bağlanmak için bağlantı bilgilerini almak üzere yetkili bir kişiye (resepsiyon, okul personeli, vb.) başvurmanız gereklidir. Mobil cihazınızda aldığınız hata, sistem yöneticisi ile ilgili olabilir.

Android Mobil Veri Bağlantı Sorunları

Bölgenizin bir mobil ağ tarafından kapsanmamış olması veya operatörünüzün ağının geçici olarak kesilmiş olması mümkündür. Bu durumda, eğer sorunu sadece siz yaşamıyorsanız, operatörünüzle görüşerek bilgi alabilir ve durumu kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca, mobil verinin etkinleştirildiğini kontrol etmeniz önerilir. Bunu yapmak için bildirim ekranında, hızlı ayarlar menüsünü açın. İlgili alanda “mobil veri” seçeneğini göreceksiniz. Buradan ilgili ayarı aktif edebilir ve bağlı internet yok hatasını çözüme kavuşturabilirsiniz.

Hatalı kullanım nedeniyle sınırlı bir ağınız uyarısı alıyor olabilirsiniz. Telefonunuzu yalnızca belirli bir şebeke türünü alacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Örneğin, yanlış yapılmış bir ayar sonucunda, 3G veya 2G için sınırlı bir ağ seçimi yapmış olabilirsiniz. Emin olmak için şu adımları izleyin:

  1. Telefonunuzun ayarlarına gidin
  2. Veri dolaşımı menüsünü açın
  3. Bu menüde, ekranın sağ üst köşesindeki 3 küçük dikey noktaya basın
  4. Mobil ağlar menüsünü açın
  5. Tercih edilen ağ türünü seçin
  6. Burada mevcut en iyi ağı seçin. (genellikle 4G’dir.)

Wifi Bağlantım Çalışıyor Ancak Sıklıkla Kesiliyorsa

Bazen Wi-Fi’ye sorunsuz şekilde bağlanırsınız, ancak bağlantı kararsızdır ve sıklıkla kopar veya yavaştır. Yavaş bağlantı sorunlarına ilişkin çözüm önerilerinin açıklandığı bölümde olduğu gibi, modeme yeterince yakınsanız, ağ sinyalinin doğru şekilde iletilip, iletilmediğini kontrol edin.

Bazen modemi yeniden başlatmak gerekebilir. Bağlantıyı sıfırlamak, bağlantı sorunları yaşadığınızda bazen tek çözüm olur. Modemi yeniden başlattığınızda, birkaç dakika bekleyin ve ardından akıllı telefonunuza yeniden bağlanmayı deneyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.