Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor

t manset
0

Telefon şarj oluyor ama dolmuyor biçiminde ifade edilen durumun birçok farklı nedeni olabilmektedir. Genel olarak eski model telefonlarda yaşansa da bazı durumlarda yeni modellerde de bu sorun meydana gelebiliyor. Dolayısıyla bu ifade birçok kişiyi kapsıyor. Özellikle de yoğun olarak kullanılan bir günün sonucunda telefonun şarja takılması ancak şarjın dolmuyor olması rahatsız edici bir durum olacaktır.

Bu sorunun nedenlerini teşhis ve bu nedenleri çözüme kavuşturma konusunda çeşitli yöntemler bulunmaktadır. İlk aşamada cihazın sorununun tam olarak tespit edilmesi önemlidir. Cihazın şarj oluğu fark edilmeyecek düzeydeki bir hızla doluyor olması ile hiç şarj olmaması arasında fark vardır. Yine aynı şekilde çok düşük bir güç ile şarj söz konusuysa, cihazın çalışması için gerekli olan güç ancak karşılanabiliyordur ve telefon şarj olmuyormuşçasına bir görüntü sunabiliyor olabilir. Bu nedenle de ilk aşamada sorunun doğru tespiti önemlidir. Peki, telefon şarj oluyor ama dolmuyor sorunu nasıl çözülebilir?

t ic 1 - Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor
Telefon Şarj Olmuyor Sorunlarına İlişkin Çözümler

Telefon Şarj Olmuyor Sorunlarına İlişkin Çözümler

Burada yer alan yöntemlerin bazıları bataryayı şarj etmeye yönelik uygulamaların kullanımından geçiyorken, bazıları ise şarj adaptörü veya bataryanın değiştirilmesine yöneliktir. Açıklanan yöntemleri sırasıyla deneyerek telefonunuzun şarj olmama sorununu çözüme kavuşturabilmeniz mümkün olacaktır.

En sık görülen şarj olmama nedenleri şu şekildedir;

  • Telefon kılıfı nedeniyle yaşanan temassızlık
  • Şarj adaptörü, şarj kablosu veya priz nedeniyle yeterli güç iletilmemesi
  • Çalışan uygulamalar nedeniyle telefonun yüksek pil gücü tüketimi
  • Batarya Arızası
  • Yazılımsal Arızalar

Cihaz Güncellemelerinin Kontrolü

Cihazınızın problemi, son dönemlerde sunulan bir güncelleme sonrası oluşan yazılımsal bir hata ise bu durum üretici firma tarafından güncelleme ile çözüme kavuşturulmuş olabilir. Ayrıca bu güncellemeler şarj olma performanslarına da etki yapabilir. Dolayısıyla yakın zamanlarda cihazınız için yayınlanmış bir güncelleme varsa ve bunu henüz yapmadıysanız, denemek için uygun bir zaman olabilir.

Ayrıca yazılım güncellemesi sonrasında telefon şarj oluyor ama dolmuyor biçiminde ifade edilen sorunla karşılaşmış olabilirsiniz. Bu durumda da sisteminizin eski versiyonuna dönüş yapmanız gerekebilir. Android telefonlarda bu yönde birçok kaynak bulmanız mümkün. Telefon yazılımınızı güncelleme öncesindeki sürüme geri döndürerek, eğer sorun bu nedenden dolayı meydana gelmişse  şarj olmama sorununu çözebilirsiniz.

Batarya Değişimi Gerekli Olabilir

Telefonunuzun şarj olmama durumunun ana sebebi, bataryanın ömrünü tamamlamış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda ise yeni bir telefon satın almaya yönelebilir veya telefonunuzun modeline uygun yeni bir batarya almanız gereklidir.

Batarya ile alakalı problemleri, bazı modellerle sınırlı olmak koşuluyla, kendiniz de tespit edebilirsiniz. Bazı bataryalar şişme veya sızıntı gibi kolayca gözle görülebilir arızalar yaşamaktadır. Bataryası çıkarılabilir bir telefona sahipseniz bu tespiti servise gitmenize gerek kalmadan siz de yapabilirsiniz.

t ic 2 - Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor
Batarya Değişimi Gerekli Olabilir

USB Soket Arızası Nedeniyle Şarj Problemi

Telefonunuzun USB bağlantı kısmındaki konektör arızalanmış olabilir. Bu durum ise telefonunuzu şarj olmaya bıraktığınızda, arızalı konektör şarj ucunu küçük oranda bükebilir ve dolayısıyla teması engeller. Bu durumda ise telefonunuz şarj olmayacaktır. Soket arızasını kontrol etmek için ince uçlu kalem benzeri bir nesne ile telefonunuzun USB bağlantı noktasında bulunan tırnağı kontrol edin. Ancak bu işlemi yaparken hassas olmanız tavsiye edilir. Telefonunuzu kapatıp, mümkünse bataryayı da çıkarttıktan sonra işlemi uygulayabilirsiniz. Eğer toz veya istenmeyen farklı bir küçük nesne bu bölüme kaçmışsa ince uçlu bir araç ile ilgili nesneyi şarj soketinden çıkarabilir ve şarj olmama sorununu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Telefonu Kapatarak Şarj Etmeyi Denemelisiniz

Oyun esnasında arka planda telefonu şarj ederek kullanan kişilerde, oyunun gerektirdiği yüksek pil gücü nedeniyle, telefonun şarj olmuyor gibi gözükmesi mümkündür. Bu durumu kontrol etmek içinse telefonunuzu kapalı konumda şarj edebilirsiniz. Eğer pil güç oranı artıyorsa telefonunuzda herhangi bir problem yoktur ve normal biçimde şarj oluyor anlamına gelecektir.

Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor Diyenler İçin Bir Başka Çözüm: Şarj Adaptörü Değişimi

Bu soruna ilişkin en temel nedenlerden bir tanesi şarj adaptörü olmaktadır. Yeni nesil şarj adaptörlerinde, çıkarılabilir kablo özelliği olması nedeniyle, kablonuzun düzgün çalışıyor olması ancak adaptördeki USB bağlantı noktasının arızalanması durumu yaşanıyor olabilir.

Böyle bir arızanın en kolay tespiti kullanmakta olduğunuzdan farklı bir şarj adaptörü ile telefonunuzu şarj etmeyi denemek olacaktır. Alternatif olarak bilgisayarınızla USB üzerinden bağlantı yaparak telefonunuzu şarj etmeyi de deneyebilirsiniz. Ayrıca, cihazınız ile birlikte gelen orijinal adaptör haricinde bir adaptör kullanmak da bu tür sorunların oluşmasına neden olabilmektedir.

t ic 3 - Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor
Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor

Arızalı Şarj Kablosu İhtimali

Tıpkı adaptör arızası gibi sadece kablonun arızalanmasından ötürü şarj olmama durumu meydana gelebilmektedir. Yine şarj adaptörü kaynaklı sorunlarda olduğu gibi normalde kullanmakta olduğunuz kablodan farklı bir kablo ile telefonunuzu şarj etmeyi deneyin. Böylece kablo arızasını kolayca tespit edebileceksiniz. Bazı durumlarda şarj kablolarının USB bölümü ile bağlandığı kısımlarda küçük kopmalar meydana gelebilmektedir. Oluşan bu temassızlık nedeniyle telefonlar şarj olmamaktadır.

Arızalı Priz Nedeniyle Telefonun Şarj Olmaması

Bataryanızda, adaptörünüzde veya kablonuzda yaptığınız kontroller sonucu herhangi bir normal dışı durum tespit edemediyseniz, priz ihtimalini gözden geçirebilirsiniz. Bazı durumlarda cihazınızı şarj etmek için tercih ettiğiniz prizin arızalı olması, burada bahsedilen durumun yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Bu sorunu tespit edebilmek için farklı bir prizde veya bilgisayarınız üzerinden telefonu şarj etmeyi denemeniz tavsiye edilir. Güç noktası değişimi sonucunda telefonunuz şarj olmaya başladıysa, her zaman kullandığınız prizi arıza bulunması ihtimaline karşı kontrol edebilirsiniz. Bazı durumlarda prizlerin duvarda sabit olmaması sonucu, elektrik kablolarında hasar meydana gelebilmektedir. Dolayısıyla gerekli kontrolleri sağlayarak, bu sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

sarj yeni - Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor
USB Soket Arızaları

Uygulamalar Yoluyla Şarj Sorunu Tespiti

Telefon şarj oluyor ama dolmuyor biçiminde ifade edilen durumla karşılaştıysanız veya halihazırda kullandığınız şarj yönteminin doğru biçimde telefonunuzu şarj edişini kontrol etmek istiyorsanız, Ampere isimli uygulamayı kullanabilirsiniz.

Uygulama, telefonunuzun bağlantı esnasında şarj olup, olmama durumuyla birlikte şarj esnasında hangi değerde akım iletildiğini kontrol etmekte ve bu bilgileri kullanıcılarına sunmaktadır. Dolayısıyla bu uygulama telefonun halihazırda şarj olup-olmama durumunun yanı sıra kullanılan şarj yönteminin zararlı olması gibi durumlarda da bilgi sağlamaktadır.

Telefonunuzu şarj noktasına bağladıktan sonra, Ampere uygulaması içerisinde belirtilen mA değeri yeşil renkteyse, her şey düzgün çalışıyor demektir. Eğer eksi ile ifade edilen ve turuncu renkli bir mA değeri belirmişse, bu durumda telefonunuz şarj oluyor ancak dolmuyor yani bataryaya iletilen güç yeterli gelmiyor anlamı ifade edilecektir. Bu durum telefonunuzla oyun esnasında yaşanıyorsa, endişe edilecek bir durum yoktur. Ancak ana ekranda sadece Ampere uygulamasının açık olmasına rağmen böyle bir uyarı geliyorsa, yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulamanız tavsiye edilir. Bu sayede telefon bataryanız veya şarj adaptörünüzde meydana gelen problemleri tespit ederek, cihazınızın şarj olmama sorunun çözüme kavuşturabileceksiniz.

Telefon Kılıfınızı Kontrol Edin

Küçük bir ihtimal olsa da bazı telefon kılıfları, telefonunuzun ölçülerine tam olarak uymuyor olması nedeniyle şarj bağlantısının temasını engelleyebilmektedir. Şarj kablosu, soketin bulunduğu yere tam olarak oturmuyor ve temassızlık meydana geliyorsa, telefonunuzu kılıfsız olarak şarj etmeniz önerilir. Böylece oluşması muhtemel temassızlık durumu engellenmiş olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.