Samsung, 600 MP Kamera Sensörü Geliştirmeyi Hedefliyor

Samsung Kamera 600 MP
0

Samsung, kamera sensörü geliştirme ve üretimi alanındaki en önemli oyunculardan birisi. Tüketici serisi akıllı telefonlar için 64 MP ve 108 MP sensörleri tanıtan ilk kamera üreticilerinden birisi olmayı başarmıştı ve şirket bunun başlangıç olduğunu daha da ileri götürülebileceğine inanıyor.

Şirketin web sitesinde yer alan bir dergide, Samsung Sensör İş Takımı Başkanı Yongin Park, gelecekte ki hedefin insan gözünün görebileceğinden daha fazla ayrıntı sunacak 600 MP bir sensör üretmek olduğunu belirtiyor.

Park’a göre, gözlerimizin 500 MP civarında bir çözünürlükle eşleştiği söyleniyor. Ekibinin amacı, akıllı telefon dünyasının dışındaki birçok uygulamada kullanılacak olan, bunu aşabilecek sensörler geliştirmek.

Samsung Galaxy S20 Ultra ISOCELL Parlak HM1 sensöre sahip ve Xiaomi Mi Note 10 ISOCELL Parlak HMX çıkışlı 108 MP görüntü üretebiliyor ancak gerçekte bu kameralar 12 MP ve 27 MP modlarında çekim için geliştirilmiş.

Tabii ki, 600 MP kamera sensörünü Samsung tanıtma noktasında başarılı olabilir ancak, saçma bir şekilde büyük olacak ve bir akıllı telefona sığmayacak ve büyük zorluk burada baş göstermiş olacak. Bunu yapmanın bir yolu piksel boyutunu küçültmektir – HM1 ve HMX sensörleri yakın zamana kadar mevcut olan en küçük olan 0.8μm piksel boyutuna sahip. Daha sonra Samsung, 0.7μm piksele dayalı bir sensör tanıttı ve küçülmesini daha da artırabileceğini umuyor.

Yongin Park herhangi bu sensör için bir tarih belirtmedi, ancak 600 MP’lik bir modülün düşündüğümüzden daha erken gelebileceğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.