Periskop Kamera Nedir ? Nasıl Çalışır?

Periscope Kamera Nedir 1
0

Son zamanlarda muhtemelen periskop kamera kelimesini duymuşsunuzdur. Bu yazımızda periscope kamera ile ilgili Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Kullanılır gibi merak ettiğiniz başlıkları cevaplayacağız.

HUAWEI P30 Pro’nun resmi olarak duyurulmasından bu yana, akıllı telefon endüstrisi periskop kamera terimini konuşuyor. Samsung, Galaxy S20 Ultra modelinde de böyle bir sistem kullanarak 100x uzay zoomu sağlamayı başardı ve herkes periskop kameraların akıllı telefonların yakınlaştırma kapasitesini nasıl değiştirebileceğinin farkına vardı.

Periscope Kamera Nedir - Periskop Kamera Nedir ? Nasıl Çalışır?

Periskop kamera, adını gemiler veya denizaltılarda kullanılan, kullanıcıların deniz seviyesinin üzerindeki nesneleri veya doğrudan görüş alanında olmayan başka bir şeyi görmelerini sağlayan isimsiz araçtan alır. Esasen ışığı bükmek için bir ayna kombinasyonu veya prizma kullanır. Akıllı telefon üreticileri, zoom mesafelerini artırmak için kameralarına periskop modülleri oluşturmakta aynı konsepti kullandı.

Periskop Kamera Nedir? Nasıl Çalışır ?

dslr zoom gif - Periskop Kamera Nedir ? Nasıl Çalışır?

Kameralar söz konusu olduğunda, lens gövdesi ana kitden dışarı çıkar ve gerektiğinde daha fazla dışarı doğru uzar. Bunu yaptığında, lensi ve dahili diziyi ileriye doğru iterek kayıpsız ve yakınlaştırma sırasında görüntü kalitesini etkilemeyen bir optik zoom sağlar (Optik Zoom nedir?). Bununla birlikte, bir telefonun tasarımı bu işleme çok fazla izin vermez verse dahi telefon hiç olmadığı kadar kalın olacak ve cebimize dahi sığmayacaktır.

periskop kamera nedir nasil calisir - Periskop Kamera Nedir ? Nasıl Çalışır?

Periskop kamera mimarisinin kullanılması, tasarımcıların lensi ve sensörü daha küçük alanda hareket ettirmelerini olanak vererek daha fazla optik zoom aralığı sağlar. Bu işlem yukarıda ki hareketli resimde de göreceğiniz şekilde L şeklinde bir tünel kullanılarak elde edilir. Üst uç, prizma üzerine düşen görüntüyü toplamak için dikdörtgen bir açıklığa sahiptir. Prizma, görüntüyü 90 derecelik bir açı ile bükerek lens elemanlarından geçirir ve işlendiği sensöre düşürür.

Daha uzun bir tünel, lens elemanları ve sensör arasındaki boşluğu artırır, böylece lensin hareket kapsamı daha yüksek olur, bu da doğrudan daha yüksek zoom çıktısı anlamına gelir. Kullanıcılar vizördeki zoom seviyesini ayarladığında, dahili lens elemanları gerekli zoom efektini sağlamak için sensörden uzaklaşır.

Avantajları Nedir?

Periskop mimarisinin sağladığı maksimum optik zoom aralığı, lens elemanlarının dikey olarak sıralandığı normal 2X telefoto (telefoto nedir?) kameralı bir telefona kıyasla daha yüksektir.

Akıllı telefon üreticileri, telefonun diğer dahili bileşenlerini hafifçe değiştirerek periskop tünelini daha uzun yapma esnekliğine sahip ve bu da işlemdeki optik zoom kapasitesini daha da fazla arttıracaktır.

Bir telefonun periskop telefoto lensi varsa, tünel uzunluğuna ve lens elemanı düzenlemesine bağlı olarak 10X veya daha yüksek bir hibrit zoom aralığı sağlayabilir. Ancak, dikey olarak sıralanmış  sabit menzilli telefoto lensi olan bir telefon daha küçük optik ve hibrit zoom aralığıyla sınırlı olacaktır. Kısacası günün sonunda, Galaxy S20 Ultra’daki çılgın 100X Uzay Zumunu mümkün kılan şey periskop kamera tasarımı olacaktır.

Hangi Telefonlarda Periskop Kamera Var?

Huawei P30 Pro NEW Edition 2 - Periskop Kamera Nedir ? Nasıl Çalışır?
Huawei P30 Pro

Periskop telefoto lens sistemi ile gelen ilk telefon Huawei P30 Pro’ydu ve beklendiği gibi ham görüntü çıkışı ve yakınlaştırma yetenekleriyle herkesi etkiledi. Samsung Galaxy S20 Ultra, periskop kameraları tekrar gündeme getirdi.

Samsung Galaxy S20 Ultra 128 GB - Periskop Kamera Nedir ? Nasıl Çalışır?

Ancak bir akıllı telefonda periskop kamera donanımını kullanmak şuan için oldukça pahalı bir süreç, bu yüzden şimdilik sadece amiral gemisi telefonlarda görebiliyoruz. Eğer bir telefon alırken yakınlaştırma kapasitesi sizin önemliyse periskop telefoto destekleyen bir telefon almanız doğru seçim olacaktır. OPPO Find X2 Pro, Vivo X30 Pro, OPPO Reno 10X Zoom Edition diğer periskop telefoto destekleyen telefonlardan bazıları.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.