Emülatör Nedir?

emulator manset
0

Emülatör nedir sorusunun cevabı, farklı diller üzerinde yazılmış uygulamaların, Windows gibi işletim sistemlerinde açılmasını mümkün hale getiren yazılımlardır şeklinde verilebilir. Emülatörler genel olarak Android oyun ve uygulamalarının bilgisayar üzerinde çalıştırılmasına ve oynanmasına olanak sağarlar. Bu sayede popüler Android oyunlarını bilgisayar aracılığıyla klavye ve fare kullanarak oynanması mümkün hale gelir.

Emülatörler çok çeşitli olmakla birlikte yazılım tarafına ağırlık veren veya oyun tarafına ağırlık verenler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu yazı içerisinde her iki türde bulunan Emülatörler hakkında bilgi alarak, bu yazılımların çalışma prensibi ve ne tür işlerde kullanılabilir olduklarına ilişkin konularda bilgi edinebileceksiniz.

Bu Emülatörler ile geliştirdiğiniz uygulamaların ilk aşamalarını yerel bilgisayarınızda çalıştırarak, optimizasyon sorunları ve temel çalışma prensiplerinin yeterliliği açısından uygulamalarınızı test etmeniz mümkün hale gelmektedir.

Emilatör İndir

emulator 1 - Emülatör Nedir?
Emülatör Nedir?

Bluestacks

Bluestacks emülatör nedir sorusu sorulduğunda verilecek olan en iyi örneklerden bir tanesidir. En çok kullanılan Android emülatörü (web sitesine göre halihazırda 400 milyon kullanıcısı var) ve en eskisi BlueStacks’tır. Oyuncular için özel olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle de Bluestacks, kolay kurulum ve kullanımın imkanı sunmasın yanı sıra çok sayıda yüklü uygulama ve oyun, dahil bir şekilde gelmektedir.

Ek olarak, arayüzünde, Android x86’da olduğu gibi, çoklu pencere işlevleri gibi özellikler dahil olmak üzere standart bir PC masaüstüne de benzer şekildedir. Ayrıca, oyunların kullanımını kolaylaştırmak için, klavye ve fare eşlemesini ve hatta uygulamaların gerçek zamanlı çevirisini içerir. Böylece dünya genelinde özellikle Asya’da büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olmayı başarmıştır.

Memu Play

Memu Play (eski adıyla ‘MEmu’), Android oyunları alanına odaklanan bir emülatördür. BlueStacks gibi, Google Play entegrasyonuna, tuş ve fare eşlemesine ve aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırma ve görüntüleme imkanı sunar.

Memu, bir GPS simülasyon sistemine ek olarak, PC ile emülatör ortamı arasında dosya aktarımı için her türlü olanağı sunar. Kullanıcılarının bu program hakkında vurguladıkları en önemli özelliği, oyun oynarken yüksek kare hızı değerleri sunan performansıdır.

emulator 2 - Emülatör Nedir?
Kasmayan Emülatör

Kasmayan Emülatör

ARCHon

6 yıl önce Google, Android uygulamalarının Chrome OS üzerinde çalışmasına izin veren App Runtime for Chrome (ARC) adlı bir teknolojiyi piyasaya sürmüştür. Kısa bir süre sonra bir geliştirici stüdyo, Android uygulamalarını doğrudan tarayıcıdan çalıştırmaya olanak tanıyan bir Google Chrome uzantısı olan ARChon’u oluşturmak için bu teknolojiden yararlanmıştır.

ARCHon kurulumu, Play Store’a dahil olmadığı için Chrome’un “geliştirici modunu” etkinleştirmeyi gerektirir ve çalıştırmak istediğiniz herhangi bir uygulamayı ilk olarak ARCHon’un web sitesinde bulunan araçlar yardımıyla Chrome uzantısı haline dönüştürülmesi gereklidir.

KO Player

Diğerlerine kıyasla nispeten yeni bir Android emülatörüdür. Aynı zamanda oyun oynamaya odaklanır; klavye eşleme, donanım hızlandırma ve OpenGL grafik motoru gibi seçenekler sunar. KO Player’ın öne çıkan yönlerinden biri, oyunlarınızı kaydetmenize ve daha sonra istediğiniz yere yüklemenize izin verme fonksiyonudur.

KO Player birkaç yıl önceki Android’e oldukça sadık bir arayüze sahiptir. Ancak bazı değişikliklerle. Hâlihazırda Android 6.0 Marshmallow’u temel alır ve oyunlara ek olarak, daha geleneksel bir kullanımı mümkün kılacak şekilde diğer uygulamaları yüklemeye izin verir.

NOX

Oyun oynamaya odaklanan ve öncekine benzer başka bir Emülatör olan NOX, klavye ve fare tuşlarını eşleme, kontrolleri kullanma veya bu kontrollerde ekrandaki hareketleri yapılandırma gibi tipik seçeneklere sahiptir. Windows ve macOS için sürümleri bulunmaktadır. Çok eski sürüm olan Android 4.4.2 temellidir Android’in bu modası geçmiş sürümüne rağmen, uygulama oldukça iyi çalışmakta ve neredeyse tüm oyunlarla uyumludur.  Bu emülatörde tüm oyunları ve uygulamaları tam ekranda masaüstü uygulama çalıştırıyormuş gibi kullanabilme olanağınız bulunmaktadır.

Tencent Game Buddy

Büyük bir Çin devi olan Tencent tarafından geliştirilen Tencent Game Buddy Lol ve PUBG gibi oyunların da arkasında bulunan, geliştirici stüdyolar üzerinde önemli hisse paylarına sahip olan bu şirket tarafından, mobil oyunlar ile vakit geçirmekten keyif alan oyuncular için sunulmuştur. Emülatör nedir sorusu sorulduğunda cevap olarak belirtilebilecek bir emülatördür.

Bu emülatörün esas amacı, bilgisayarınızda Android’in görünümünü veya arayüzünü yeniden oluşturmak değil, Steam gibi yerel bir uygulama formatında tamamen farklı bir arayüz sunmaktır. En büyük dezavantajı, sadece belirli oyunların yer aldığı kendi oyun kataloğuna sahip olmasıdır. Dolayısıyla eğer bu oyun mağazası içerisinde yer alan oyunlar ilginizi çekmiyorsa, bu Emülatör ile yapabilecekleriniz büyük ölçüde sınırlanacaktır. Ancak Tencent Game Buddy yüksek potansiyeli olan bir projedir. Dolayısıyla ilerleyen yıllarda sınırlı oyun mağazasının gelişmesi beklenmektedir.

emulator 4 - Emülatör Nedir?
En İyi Emülatör

En İyi Emülatör

Android x86 + Sanal Makine

Listedeki ilk Android emülatörü aslında bir emülatör değil. Android x86, Android’in doğrudan PC’lere yüklenecek ve dilediğiniz takdirde ana işletim sistemi olarak kullanılabilecek bir ‘portu’ başka bir deyişle uyarlamasıdır.

Android x86, Android telefonların piyasaya sürülmesinden bir yıl sonra ortaya çıkmıştır. Mevcut durumda tüm Android versiyonlarını çalıştırabilmektedir. Android x86, uygulama uyumluluğunu iyileştirmek için ethernet bağlantısının bulunduğu bilgisayarlarda, WiFi bağlantılarını taklit eder ve bir başlangıç ​​menüsü, en son uygulamalar menüsü (Windows masaüsü tarzında) ile donatılmış alternatif bir görev çubuğu sunar.

Android, GNU/Linux’un iyi bir akrabası olarak, ününü bu tür ‘dağıtımlara’ borçludur. Bu nedenle standart Android-x86’ın sunduğu özellikler size yeterli gelmezse alternatif olarak Bliss OS veya PrimeOS seçeneklere yönelebilirsiniz.

Genymotion

Genymotion, bir cihazın kendi kendine çalışmasını sağlamak için tasarlanmış bir işletim sistemi değildir, ancak yine de Android-x86 gibi VirtualBox üzerinde çalışır. VirtualBox halihazırda Genymotion kurulumuna dahil olduğu için iki programı ayrı ayrı kurmanıza da gerek kalmayacaktır.

Bu emülatörde Android kullanımı, herhangi bir mobil cihazda gerçekleştirebileceğiniz kullanım çerçevesiyle aynıdır. Genymotion geliştirilen uygulamaların, kullanıcıların akıllı telefonlarında nasıl çalışacağı konusunda ayrıntılı bir fikir edinmesi gereken Android uygulama geliştiricilerine yöneliktir bir emülatördür.

Çalışma esası olarak; belirli akıllı telefon modellerini taklit etmeye izin verir. Android bir HTC One veya Android ile çalışan Samsung Galaxy serisi telefonlar gibi.

Eğer bir yazılım geliştiricisiyseniz, işinizi kolaylaştırmak için, Android Studio’dan oluşturduğunuz uygulamaları anında test etmek için Genymotion’u kullanabilirsiniz.

GameLoop

GameLoop, PC’de Android oyunları oynamak için özel olarak geliştirilen Emülatörler arasında yer alıyor. Bu nedenle de bilgisayarda oyun için en iyi emülatör nedir sorusu sorulduğunda, örnek verilebilecek bir seçenek olmaktadır. GameLoop Tencent tarafından desteklenen PC için resmi Call of Duty: Mobile emülatörüdür. Optimize edilmiş kontroller ve iyi tasarlanmış bir arayüzle bilgisayarınızda çok sayıda Android oyunu çalıştırma imkanı sunar.

BlissOS

Çeşitlilik açısından sunuyor olması açısından BlissOS, Windows’a alternatif bir işletim sistemi çalıştırmak için bilgisayarınızın bir diskine yükleyebileceğiniz başka bir Android tabanlı işletim sistemidir. Açık kaynaklı ve Android Nougat, Oreo ve Pie sürümleriyle gelmektedir.

PrimeOS

PrimeOS, tam manasıyla bir emülatör olmadığı için listenin sonunda yer alıyor. PrimeOS, bilgisayarınızda sabit diskinize kurduktan sonra bilgisayarınızı bir Android bilgisayar olarak çalıştırmanızı mümkün kılan Android tabanlı bir işletim sistemidir.

Prime OS avantajı, uygulamaları yüklerken size çok daha doğal bir deneyim sunmasıdır. Ayrıca fare ve klavye desteği sunar. Herhangi bir işletim sistemi gibi, bir başlat menüsü, bildirim merkezi, görev çubuğu gibi çok işlevli yapıya sahiptir.

iPhone silinen fotoğrafları geri getirme hakkındaki yazıya link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.