Android 11 Çıkış Tarihi ve Özellikleri

android 11
1

Aylardır Android 11’e dair ufak ufak birkaç bilgi yayılmaya başlamıştı fakat bu yıl sonunda beklenen Android 11’in hazır olması bekleniyor. Şubat ayı ortasında geliştirici özelliklerini açan Google yeni Android sürümünde neler sunacak bunlara birlikte göz atalım.

Android 11 Çıkış Tarihi

Geliştirici önizleme sürümünün yayınlanması ile artık elimizde Android 11 ile ilgili net bilgiler var diyebiliriz. Android 11, öncelikle Google Pixel markalı cihazlarda 11 Eylül tarinde kullanıma sunulacak. 12/14 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Google IO 2020 etkinliğinde ise Android 11’in resmi olarak duyurulması bekleniyor ve 2020 sonuna kadar diğer Android cihazlara dağıtılması bekleniyor.

Tüm cep telefonu üreticilerinin 2020 yılında güncelleme vermesi elbette mümkün değil özellikle 2021 yılında Android 11’i birçok farklı cihazda göreceğiz.

Android 11 Özellikleri

Şuan için Android 11’e ait en net bilgileri geliştirici sürümünde yer alan yeniliklerden görebiliyoruz. Geliştirici sürümü olduğu için tüm özellikleri malesef görmek mümkün değil.

android 11 - Android 11 Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Android 11’de yer alan özelliklerden ilki şebeke optimizasyonu. Bu özellik ile telefonunuz 5G’de mi 4G’de mi yoksa WiFi’ye mi bğalı otomatik bir kontrol mekanizaması ile bağlı olduğunuz ağa göre performans optimizasyonu yaparak gereksiz veri indirmelerinin önüne geçecek.

Bildirim çubuğunda uygulamalardan gelen bildirimleri dilediğiniz gibi engelleyebilecek ve bölüp öncelikleştirebileceksiniz.

Bazı akıllı telefonlarda gece modu otomatik veya sizin ayarladığınız zamanda devreye girerek mavi ışığı azaltmakta, Android 11’de de buna benzer bir işlev olacak yani karanlık mod devreye girecek ve bunun hangi zamanlarda devreye gireceğini ayarlayabileceksiniz.

Güvenlik tarafında ise Android 11’de uygulama izinleri değiştirildi. Genellikle bir uygulama kameranızı kullanma, kişilerinize erişme veya başka birşey için sizden izin istemekte. Android 11’de ise bir kez izin ver seçeneği devreye girecek ve uygulama arkaplanda sizden habersiz herhangi birşey yapamayacak. Bu özelliği GPS üzerinde yorumlarsak özellikler Facebook, Whatsapp ve Google Maps gibi uygulamar artık sizi gizli gizli takip edemeyecek ve nerede olduğunuzu göremeyecek.

Bazı kişilerin sevineceği bir özellik daha var. Uçak modunu açtığınızda normalde Bluetooth kapanmaktaydı artık buna siz karar verebileceksiniz.

Kapsamlı Depolama özelliği ile uygulamaların hangi bilgileri ve dosyaları okuyabileceğini düzenlemenin yeni bir yolu olarka Android 11’de yerini alacak.

1 yorum
  1. ASım diyor

    En kısa sürede çıkar inşallah Galaxy S10 var bende desteklermi göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.