Web Companion Nedir?

manset
0

Web Companion nedir sorusu Ad-Aware tarafından geliştirilen bu programı bilgisayar veya telefonuna kurmak isteyen kişilerin sorduğu bir sorudur. Web Companion, Lavasoft’un İnternet kullanıcılarını kötü niyetli web sitelerinden, veri denetiminden, reklamlardan, kimlik avı dolandırıcılıklarından vb. koruduğu varsayılan ücretsiz bir araçtır.

2014’ten beri Ad-Aware güvenlik araç çubuğunun yerini aldı ve kullanıcılar arasında iyi bir başarı oranı elde etmiştir. Adaware Web Companion, kendi başına bir antivirüs değil, diğer antivirüslerle birlikte çalışan ek bir üründür. Birçok güvenilir antivirüs yazılımı Web Companion’ı kötü amaçlı olarak işaretler, ancak Lavasoft’un Adaware Secure Search, Adaware Ad Block, Adaware Download Companion gibi kendi güvenlik ürünlerinin kurulu olduğu bilgisayarlarda Web Companion, bu yazılımlar tarafından kötü amaçlı olarak işaretlenmeyecektir.

Herhangi bir nedenle farkında olmadan Web Companion’ın sisteminize kurulmasını sağladıysanız veya bunu gönüllü olarak yaptıysanız, bu çok yararlı olarak kabul edilmeyen programın nasıl kaldırılacağına ilişkin bilgilere yazının devamından ulaşabileceksiniz.

Web Companion Kaldırma

ic 1 - Web Companion Nedir?
Web Companion Nedir Nasıl Kaldırılır?

İlk olarak şunu ifade etmek gereklidir. “Web Companion nedir?” sorusuna: Web Companion bir virüs değildir biçiminde yanıt verilebilir. Ancak, kendisini sisteminize fark edilmeden yükleyebileceği için bir PUP (Potansiyel Olarak İstenmeyen program) olarak kabul edilebilir. Yine de, bu ‘antivirüs yardımcısının’ bazı özellikleri, şüpheli işlemler gerçekleştirebilmekte. Bu nedenle de programı bilgisayarınızda tutmak için herhangi bir olumlu neden bulunmamaktadır.

Ad-Adware Web Companion, Mozilla Firefox, Google Chrome ve Internet Explorer olmak üzere üç ana tarayıcıda çalışır. Kötü amaçlı web sitesi URL’lerini tespit ederek diğer tarayıcıları üzerinde de çalışabilmekle birlikte, diğer işlevler kullanılamayacaktır. Birincil yükleme dosyası adı Lavasoft.AdAware.dll’dir. WebCompanion.exe veya yalnızca Installer.exe de olabilir. Başka bir ifade ile kurulum esnasında çalıştırılan ve Görev Yöneticisi içerisinde görüntülenen farklı uzantılardaki adlara sahiptir. Bu araç, yükleme sırasında arka planda sürekli olarak çalışan bir Windows Hizmeti oluşturur ve bilgisayarınızı her yeniden başlatıldığında çalışan bir Windows kayıt noktası oluşturur.

En yaygın olarak yüklenen sürüm 1.1.922.1860’tır ve genellikle Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerini çalıştıran kullanıcıları etkileyen kalıcı Avast antivirüs ile birlikte gelir. Kullanıcıların neredeyse yarısı Amerika Birleşik Devletleri’nden (% 48), gelmekle birlikte Türkiye’de de birçok kişinin bilgisayarında kuruludur. Aldatıcı bir görünüm altında saklanıyor olması nedeniyle Web Companion bilinçsiz müşterilerden fayda sağlayarak, sistemlere kurulmaktadır.

Eğer Antivirüs yazılımınız bu programı virüs olarak işaretliyorsa bu durum sadece Web Companion’un zararlı bir yazılım olmasından değil, içerdiği güvenlik özellikleri nedeniyle antivirüs yazılımınızın rakip olarak kabul etmesinden ötürüdür. Ancak yine de Web Companion’ın kötü amaçlı yazılımlara çok benzer davranışlar sergilediği gerçeği inkar edilemez.

Windows’ta Denetim Masası’nı kullanarak Web Companion’ı Kaldırma

Ad Aware gibi birçok yeniden yönlendirici ve reklam yazılımı, bileşenlerini normal bir Windows programı ve ekstra programlar gibi yükler. Kötü amaçlı yazılımın bu kısmı doğrudan Denetim Masası üzerinden kaldırılabilir. Aşağıda anlatılan adımları takip ederek bu yazılımı kaldırabilirsiniz.

  1. Denetim Masası’nı açın.
  2. Program Ekle veya Kaldır’a tıklayın
  3. Yüklü programlar listesine erişin ve Web Companion ile ilgili öğeleri seçin.
  4. Araç çubuklarını kaldır bölümüne geçin.
  5. Kaldır butonunu aktif edin.
  6. İşlem böylece tamamlanmış oldu.

Mac OS bilgisayarda aşağıdaki adımları takip etmeniz gereklidir;

  1. Uygulamalar’ı seçin.
  2. Web Companion kısayolunu Çöp Kutusu’na sürükleyin.
  3. Çöp Kutusu’na sağ tık yaparak, Çöp Kutusunu Boşalt’a tıklayın.

 

Bazı yetkisiz programlar ise sıradan yöntemler kullanılarak silinemeyebilir. Bunun için aşağıda belirtilen yöntemleri kullanmanız gereklidir.

“% Program Files% , % Program Files (x86)% % Application Data% ve % LocalAppData%”  Bu kısayol ifadelerini Windows’ta Dosya Gezgini içerisinde adres çubuğuna yapıştırarak, programlar listesinde görünmeyen ancak kaldırmak istediğiniz Web Companion başta olmak üzere, zararlı bir yazılıma karşı sisteminizi test edebilirsiniz.

Böylece zararlı yazılımları dilediğiniz an bilgisayarınızdan kaldırabilecek ve arka planda çalışarak sistem kaynağını olumsuz kullanan yazılımları çalıştırmadan, bilgisayarınızı hem güvenli hem de hızlı bir şekilde kullanmaya devam edebileceksiniz. Ayrıca bu tür yazılımlar arka planda birçok kişisel veriyi kayıt etmektedir. Dolayısıyla uzmanlar tarafından yukarıda anlatılan yöntemler ile sistemlerde istenmeyen zararlı bir yazılım bulunup, bulunmaması ihtimaline karşı kontrol yapılması önerilmektedir.

Web Companion Neden Zararlıdır?

ic 2 - Web Companion Nedir?
Web Companion Zararlı Mı?

Web Companion nedir ve neden güvenli değildir sorusuna bu şekilde bir açıklama getirilebilir: Web Companion, sanal internet güvenlik aracı, tarayıcılarda, özellikle de Google Chrome’un güvenli olmadığını belirttiği resmi web sitesindeki eski HTTP uzantısını kullanmaktadır. Belki de bunun nedeni, daha güvenli bir şifreleme protokolüne yatırım yapacak kaynaklara sahip olmayan ücretsiz bir program olmasıdır, ancak HTTPS sertifikaları geçmişte olduğu kadar pahalı değildir ve yakında bir gereklilik değil, norm haline gelecektir. Web Companion kullanıcılarının fark ettiği bir diğer sorun da tarayıcı korsanlığıdır. Web Companion yüklendikten sonra, Bing için varsayılan web hizmet sağlayıcısını değiştirir. Ondan kurtulmak için çok fazla özgürlük yok, ancak ilk seferde kaçınmayı başardıysanız, sizden durmadan önce önerileriniz için ayarları 3 kez daha değiştirmenizi isteyecektir. Ardından istenmeyen programın, muhtemelen Lavasoft’un sponsoru olan Bing’i yüklemenizi sağlamak için çeşitli teknikler kullanarak, yönlendirme yapacaktır.

Lavasoft, Web Companion’da Comodo SSL Digestor kullanıyordu. Bu, Superfish Skandalından sorumlu olan aynı kaynaktır. Bu program, internet sertifikalarını imzalayarak, tarayıcı güvenliğinin kısmen ihlal edilmesine izin vererek ve şifreli siteleri okuyarak ve bunlara reklam enjekte ederek vb. tarayıcı güvenliğinin üstesinden gelebiliyor. Bu durum ise Web Companion’ın yapması gerekenin tam tersidir.

Ancak en büyük tartışma, Lavasoft politikasının, şirketin sizinle ilgili bazı “kişisel olmayan verileri” üçüncü şahıslara verme hakkını elinde tuttuğunu ve kamuya açık olarak yayınladığınız bilgilerin gizli olmadığı, dolayısıyla kaydedilip paylaşılabildiğini belirtmesidir. Bu, sizi casus yazılımlardan gerçekten koruması gereken bir ürün için beklenmedik ve uygunsuz bir davranış olsa da, bu teknik, Lavasoft’un ücretsiz olmasını sağlayan reklam geliri oluşturmaya yardımcı olur.

Lavasoft, işletim sisteminiz, yüklü uygulamalar (ad, sürüm, kurulum kaynağı ve konum), IP’niz ve Windows üzerinde çalışan hizmetler hakkında veri toplayacağını iddia ediyor. Bing ile birlikte, Web Companion’un bilgisayarınızda daha uzun süre kalmaması gerektiği sonucuna varılması kolay hale gelmektedir.

Web Companion İndir

ic 3 - Web Companion Nedir?
Web Companion İndir

Lavasoft Web Companion’ı resmi sayfasında belirtildiği gibi, güvenli gezinmeyi sağlayacağını ve sizi sanal tehditlere karşı koruyacağını düşünerek kurmuş olabilirsiniz. Ayrıca Web Companion, siz farklı bir yazılım kurarken, izin vermeseniz de indirilmiş ve kurulmuş olabilir.

Dolayısıyla yeni bir programı yüklemeden önce acele etmeden ve kurulum sırasında ek/isteğe bağlı programların seçimini kontrol etmek gereklidir. Ayrıca, üçüncü taraf distribütörleri değil, yalnızca yasal programları ve resmi web sitelerini indirmek de bu tür istenmeyen durumların önüne geçecektir.

İstatistikler, insanların sadece yüzde 19’unun Web Companion’ı kaldırdığını gösteriyor ve bu şaşırtıcı bir istatistiktir.

Yine de burada anlatılan güvenlik ve gizlilik açıklarına karşın bu yazılımı tarayıcınıza kurmak istiyorsanız, webcompanion.com/en adresini ziyaret edebilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra “Download Web Companion” bağlantısına tıklayarak yazılımı indirebilir ve tarayıcılarınıza kurabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.