Superbox Wifi Şifresi Değiştirme

Manset 2
0

Superbox Wifi şifresi değiştirme yöntemleri evlerinin bulunduğu konumda fiber altyapıya sahip olmayan kişilerin tercih ettiği Superonline Superbox’ı müşterilerine yönelik Wifi şifresi değiştirme yöntemlerini kapsamaktadır.

Bu hizmete abone olmanızla birlikte size sağlanan modem içerisinde 4.5G destekle bir SIM kart yer alır. Bu SIM kat aracılığıyla size en yakın bölgede bulunan 4.5G baz istasyonuna bağlanarak, evinizde yüksek hızlarda internet erişimi deneyimini yaşamanız mümkün hale gelmektedir. Superonline tarafından sunulan bu hizmeti alan müşteriler zaman zaman fabrika ayarlarında standart olarak gelen Wifi şifrelerini değiştirmek veya daha önceden belirlemiş oldukları şifreyi unutmuş olmaları nedeniyle, Wifi parolasını sıfırlamak istemektedirler. Burada yer alan rehberde, Superonline tarafından size sunulan modemde Wifi şifresini öğrenmek ve yeni bir şifre belirlemek için hangi yöntemleri kullanabileceğiniz ve bu yöntemlerde gerçekleştirmeniz gereken adımlar açıklanmıştır.

Superbox Modem Markaları

ic1 - Superbox Wifi Şifresi Değiştirme
Superbox Wifi Şifresi Değiştirme

Superbox Wifi şifresi değiştirme için ilk aşamada Superonline tarafından size hangi markaya ait bir modem verildiğini belirlemeniz gereklidir. Genel olarak bu hizmeti alan müşterilere ZTE ve Huawei’den sağlanan modemler gönderilir. En sık tercih edilen modemler ise aşağıdaki gibidir;

  • Huawei Superbox B618S-22D
  • Huawei B525S-23A
  • ZTE Superbox B721-C2

Evinizde hangi marka modeme sahip olduğunuzu öğrenmek için, modemin alt kısmını veya modemin uyarı ledlerinin yer aldığı bölümün hemen üst kısmını inceleyebilirsiniz. Böylece modeminizin marka ve model bilgisini öğrenebileceksiniz. Bu yönteme ek olarak modeminizin kutusu üzerinde veya kurulum dokümanlarında da yine bu bilgiye kolaylıkla erişebilirsiniz.

Modeminizin marka ve model bilgisine ulaştıktan sonra, Wifi şifresini öğrenmek için modem arayüzüne giriş yapmanız gereklidir.

Superbox Modem Şifresi Nedir? Superbox Modem Şifresi Öğrenme

Superbox modeminizde arayüze erişmek ve Wifi şifresi değiştirme başta olmak üzere çeşitli ayarları yapabilmek için modem şifresine sahip olmanız gereklidir. Modem şifresi ise tıpkı yukarıda açıklanan metot için geçerli olduğu gibi modemin alt veya arka kısmı ile kurulum dokümanlarında yer alır.

Eğer modem Superonline tarafından sağlanmışsa, bu durumda modem arayüzüne girişte kullanacağınız kullanıcı adı “admin,” şifre ise “superonline” biçiminde olacaktır.

Dışarıdan bir modem satın almışsanız bu durumda genel olarak kullanıcı adı “admin” şifre ise “admin”,”1234” veya “password” şeklinde olacaktır. Ancak en net bilgiye modem üzerinden veya belgeler içerisinden edinebilirsiniz.

Wifi Şifresi Değiştirme Hangi Cihazlar Üzerinden Gerçekleştirilebilir?

ic2 1 - Superbox Wifi Şifresi Değiştirme
Wifi Şifresi Değiştirme Hangi Cihazlar Üzerinden Gerçekleştirilebilir?

Modeminizin Wifi şifresini değiştirebilmek için giriş yapmanız gereken cihaz türünde bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Modem arayüzüne erişmek için gerekli olan tek şey, kablolu veya kablosuz olarak ilgili cihaz ile modeminiz arasında bağlantının kurulmuş olmasıdır. Bu aşamadan sonra evinizde bulunan herhangi bir cihaz ile Wifi şifresini değiştirmek üzere modem ayar sayfasına erişebilirsiniz. Android, iOS işletim sistemli akıllı telefonlar üzerinden de bu işlemleri gerçekleştirmek mümkündür.

Android Telefon Üzerinden Wifi Şifresi Değiştirme

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuz üzerinden Superbox Wifi şifresi değiştirme işlemini yapmak için mevcut durumda modeme bağlı olmanız gereklidir. Daha sonra telefonunuzda bulunan Chrome veya benzeri bir tarayıcı içerisinde, aşağıda belirtilen IP adresini yazarak, modem arayüzüne erişebilir ve kullanıcı adı ile şifreyi girdikten sonra; WLAN ayarları bölümün altından başta Wifi şifresi olmak üzere tüm modem ayarlarında değişiklik yaparak, kaydedebilirsiniz.

iPhone Üzerinden Wifi Şifresi Değiştirme

iPhone veya iOS üzerinden modem Wifi şifresi değiştirmek için yine Android’de olduğu gibi telefonunuzda bulunan Safari tarayıcı üzerinden, modem IP adresini yazarak, modem arayüzüne giriş sağlayabilirsiniz. Yine bu aşamada da Android platformundaki cihazlarda takip edilen aynı işlemler ve adımlar uygulanmaktadır. Modem kullanıcı adı ve şifresini ilgili bölümlere girdikten sonra WLAN ayarları üzerinden Wifi şifresi öğrenme ve değiştirme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Superbox Wifi Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Superonline Superbox Wifi şifresi değiştirme için modem arayüzüne giriş yapmanız gereklidir. Bunu sağlayabilmek adına ilk olarak modeminiz ile arayüze giriş yapılacak olan cihaz arasında kablolu veya kablosuz bir bağlantı bulunması gereklidir. Bu bağlantıyı sağladıktan sonra, cihazınızın internet tarayıcısı üzerinden adres satırına modem IP adresini yazmanız gereklidir. Modem IP adresi ise 192.168.8.1 veya 192.168.1.1 şeklindedir. Bu IP adreslerinden, modeminizde çalışan bir tanesini tarayıcıya girdikten sonra klavyenizde enter tuşuna basınız. Bu aşamadan sonra karşınıza modeminizin markasının da yer aldığı bir sayfa gelecektir. İlgili sayfada, yukarıda yer alan adımlarda anlatıldığı üzere kullanıcı adı ve şifreyi yazarak, modem arayüzüne erişebilirsiniz.

Modem arayüzüne eriştikten sonra, Wifi şifresini değiştirebilmek için “ayarlar” bağlantısına tıklamanız gereklidir. Ayarlar menüsü altında “WLAN” menüsüne ve daha sonra “WLAN Temel Ayarlar” bölümüne tıklamalısınız.

Bu aşamadan sonra farklı Wifi bağlantı protokolleri olan 2.4 Ghz ve 5 Ghz bağlantılarınızı görüntüleyebileceksiniz. Bağlantıyı düzenle fonksiyonu üzerinden kablosuz ağ adınızı (SSID) ve şifrenizi görüntüleyebilirsiniz. Şifre alanındaki mevcut bulunan parola yerine farklı bir değer belirtmeniz durumunda Wifi şifresini değiştirmiş olacaksınız.

Wifi Bağlantı Problemi Hatalı Kurulumdan Kaynaklandığında Ne Yapılmalıdır?

ic3 1 - Superbox Wifi Şifresi Değiştirme
Wifi Şifresi Değiştirme Yöntemleri

Superbox hizmetine abone olan bazı kullanıcılar, Wifi şifrelerini değiştirme hususunda desteğe ihtiyaç duydukları gibi kurulum aşamalarında da desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Eğer modeminizde Wifi ağına bağlanmakta güçlük çekiyorsanız ve bağlantı kurduğunuz cihazlarda, erişim olmadığına ilişkin uyarı mesajı alıyorsanız, modem kurulumunuz doğru ayarlanmamış olabilir. Peki bu durumda ne yapılması gereklidir? Superonline Superbox modem kurulum ayarları nasıl düzenlenir gibi soruların cevaplarına yazının ilerleyen bölümünde ulaşabileceksiniz.

Superbox hizmetinizde kullanacağınız modemde, arka veya yan bölümde bir adet SIM kart yuvası bulunmaktadır. Bu bölüme hizmetiniz çerçevesinde size sağlanan 4.5G uyumlu SIM kartı yerleştirmeniz gereklidir. Toz veya çeşitli nedenlerden ötürü modeminizin SIM kart uyumlu yuvasında bulunan kart, tam anlamıyla yerine oturmamış olabilir. Dolayısıyla bu nedenle evinizde bulunan Wifi ağına erişim konusunda bağlantı problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Bu ihtimali eleyebilmek adına ilk aşamada SIM kart yuvasını kontrol etmeniz gereklidir.

Ayrıca dilerseniz bu aşamada SIM kartı bir telefonda çalıştırarak pin kodu özelliğini kapatabilirsiniz. Bu sayede, farklı zamanlarda SIM kart bağlantısını kesmeniz gerektiğinde tekrar bu kodu girme aşamasını atlayabilirsiniz. Kartı yeniden yuvaya yerleştirdikten sonra, modeminizi tekrar prize takarak açılmasını bekleyin. Modeminizin tüm ışıkları doğru sırada yanmaya başladıktan sonra internet bağlantı sorununuzun giderilip-giderilmediğini tekrar kontrol edebilirsiniz.

Eğer sorununuz hala devam ediyorsa, bu durumda ileri sorun giderme yöntemlerini uygulamanız gerekebilir. Bunun içinse daha önceki başlıklarda anlatıldığı üzere modem arayüzüne giriş yaparak buradaki ayarların kontrol edilmesi gerekebilir. Modem IP adresini tarayıcınıza girerek, arayüze giriş yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifrenizi (modem üzerinde belirtilmiştir) girdikten sonra ayar ekranında düzenlemeler yapabileceksiniz.

Modem arayüzüne eriştikten sonra “hızlı kurulum” adımlarını uygulamanız gereklidir. Burada Superonline tarafından, hizmeti ilk başlattığınız tarihte size gönderilen SMS içerisinde yer alan kurulum bilgilerini, hızlı kurulum ekranına girebilir ve modeminizin internet ayarlarını tekrar gözden geçirebilirsiniz. Böylece olası bir yanlış kurulum nedeniyle yaşanan bağlantı sorunları ihtimalini eleyebileceksiniz. İlgili adımları, gereken bilgileri doldurmak suretiyle geçtikten sonra, kurulumu tamamlayabilir ve ardından, internet bağlantınız yeniden kontrol edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.