Idm Nedir?

manset 1
0

Idm Nedir? sorusuna cevaben; Internet Download Manager olarak adlandırılan ve kısaca IDM olarak bahsedilen bir indirme yöneticisi olduğu biçiminde cevap verilebilir. Web tarayıcıları, başka herhangi bir uygulamaya ihtiyaç duymadan doğrudan onlardan dosya indirmemize izin verse de, özellikle günlük olarak birçok dosyayı indirme eğiliminde olan ve yavaş bir bağlantıya sahip kişilere yönelik çeşitli faydalar sunar. İndirmelerinizi kontrol etmenize ve daha yüksek hız, daha yüksek kararlılık elde etmenize yardımcı olmak için, “indirme yöneticileri” olarak bilinen uygulamalar vardır. Dosyaları indirme görevini olabildiğince rahat ve hızlı hale getiren bu yazılımlardan bir tanesi de Internet Download Manager’dir. Ayrıca, Android’de çalışmak üzere internet tarayıcısı olarak tasarlanan bir versiyonu da bulunur.

IDM, üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanıza ve indirmeyi hızlandırma, duraklatma ve daha stabil indirme performansı sunmak adına tasarlanmış, piyasadaki en iyi indirme yöneticilerinden biridir.

IDM – Internet Download Manager Özellikleri Nelerdir?

ic1 1 - Idm Nedir?
IDM – Internet Download Manager Özellikleri Nelerdir?

IDM’in kullanıcılarına sunduğu ana özelliklerden bazıları şunlardır;

 • Google Chrome, Firefox, Internet Explorer ve Edge gibi tüm popüler tarayıcılarla uyumludur.
 • Herhangi bir dosyayı tek bir tıklama ile indirmenize izin verir.
 • HTTP, HTTPS, FTP ve MMS protokolleriyle çalışır.
 • Bittiğinde indirmeleri otomatik olarak bir antivirüs ile kontrol fonksiyonu.
 • Tüm bağlantılarının otomatik olarak indirilmesine izin verir.
 • İndirmeleri hızlandırır ve bunları sorunsuz bir şekilde duraklatıp devam ettirmenize olanak tanır.
 • Basit ve kolay anlaşılabilir arayüz.
 • İndirmeleri planlamanıza izin verir.
 • Yaptığımız tüm indirmeleri düzenlemek için kategoriler vardır.
 • Birden çok dil desteği bulunur.

IDM Nasıl İndirilir?

ic2 2 - Idm Nedir?
IDM Nedir? Nasıl İndirilir?

Idm nedir sorusundan sonra en çok sorulan bir başka soru bu yazılımın nasıl indirilebileceğine ilişkin olmaktadır. Internet Download Manager, 15 yıldan fazla bir kullanılan bir yazılım olmasıyla birlikte geliştiricileri tarafından terk edilmemiş, hataları düzeltmek ve tarayıcının en son sürümleriyle uyumluluğu geliştirmek için periyodik güncellemeler alan, tamamen ücretsiz bir indirme yöneticisidir.

Bu indirme yöneticisini kullanmak için tek yapmanız gereken IDM’yi web sitesinden ücretsiz olarak indirmektir. IDM’i indirildikten sonra, bu indirme yöneticisinin sizlere sunduğu basit kurulum sihirbazını takip ederek bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Eğer akıllı telefonlarınız için IDM indirmek isterseniz, uygulama marketleri üzerinden bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

IDM kurulumu hızlı bir şekilde gerçekleşir ve istemci herhangi bir istenmeyen yazılım yüklemez. Google Chrome veya Firefox gibi ana web tarayıcılarıyla entegre olmak için gerekli uzantıların kurulumu da, ana kurulum esnasında gerçekleşir.

Kurulum tamamlandığında, tarayıcılardaki uzantıların kurulumunun bir özetini (Google Chrome’un önceki görüntüsünde olduğu gibi) ve bu uzantıların kurulumunun kısmen etkileşim gerektirmesi durumunda izlememiz gereken adımların bir özetini sunulur. Uzantılar kurulup etkinleştirildikten sonra, IDM ile dosyaları indirmeye başlayabilirsiniz.

IDM – Internet Download Manager İle Dosya İndirme

IDM kullanarak dosya indirmenin iki farklı yolu vardır; ilki, bağlantıları indirmek için IDM içerisine manuel olarak eklemek, ikincisi ise web tarayıcısı entegrasyonunu kullanmaktır.

Yazılımın ana penceresi oldukça anlaşılabilir tasarıma sahiptir. En üstte, menüye ek olarak, bu programın size sunduğu yeni bir indirme ekleme, duraklatma, durdurma vb. gibi ana işlevler de yer alır. Sol tarafta, tüm indirmelerinizi farklı kategorilerde düzenleyebileceğiniz bir sütun bulunur.

Pencerenin merkezi ve en büyük kısmı indirme listesi için ayrılmıştır. Bu programda, programa eklediğiniz tüm indirmeleri, bunların boyutlarını, ilerlemelerini, hızlarını ve bitene kadar kalan süreyi görüntüleyebilirsiniz.

IDM’ye bir indirme eklemek için tek yapmamız gereken , üstteki araç çubuğunda görünen “URL Ekle” düğmesine tıklamak ve açılan pencerede indirmek istediğimiz dosyanın URL’sini eklemektir. Sunucu kimlik doğrulama gerektiriyorsa, görünen kutuyu işaretleyerek ve kullanıcı adınız ile parolanızı ilgili bölüme yazmanız gerekecektir.

İndirmek istediğimiz dosyanın URL’sini girdikten sonra, IDM linki tanımlayacak ve indirmek istediğiniz dosyanın bilgileriyle birlikte yeni bir pencere oluşturacaktır. Bu aşamada dosya kayıt yolu ve indirme kategorisi gibi alanlarda düzenleme yapılabilmektedir.

“İndirmeyi başlat” (veya ertelemek istiyorsanız “daha sonra indir”) üzerine tıklayın ve ardından ilgili dosya IDM’e eklenecektir. Dosya indirme işlemi otomatik olarak başlayacak ve bunu ana program penceresinde indirme ayrıntılarıyla birlikte görünen yeni pencerede görüntüleyebileceksiniz.

İndirme ayrıntıları penceresinde görebileceğiniz gibi, her dosya, aynı anda birkaç indirme dizisi kullanırken maksimum hız sunmak için aynı anda indirilen birkaç parçaya bölünmüştür. İndirme için sınırlar isteyip istemediğinizi de yapılandırabilir veya indirme işleminin sonunda yürütülmesini istediğimiz bir işlevi atayabilirsiniz.

Araç çubuğunda ise indirmeyi duraklatma veya tamamıyla sonlandırma gibi fonksiyonları yerine getiren butonlar yer alır. Dosya indirme işlemi bittiğinde, bir özetini içeren bir pencere görebilir ve dosyayı kaydettiğiniz klasörü veya açmak isteyip istemediğiniz sorulur.

Android IDM Özellikleri Nelerdir?

ic 3 1 - Idm Nedir?
Android IDM Özellikleri Nelerdir

IDM Bilgisayarlarda olduğu gibi mobil platformlarda da tercih edilir. Dolayısıyla Android üzerinde “Idm nedir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız, yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Android İçin IDM Özellikleri

 • Doğrudan SD karta indirme
 • Desteklenen bağlantılarla Duraklat ve Devam Et işlevi
 • Zaman kazanmak için tümünü duraklat / Tümünü başlat / Tüm seçenekleri kaldır
 • Sınırsız ve kişiselleştirilmiş beklemeyle yeniden deneme
 • Uygulama kapatıldığında arka planda indirmeye devam etme
 • Yalnızca WiFi ile indirme desteği
 • Herhangi bir veriyi kaybetmemek için akıllı hata yönetimi
 • İndirme bağlantılarını bir metin dosyasından içe aktarma
 • İndirme bağlantılarını dışa aktar
 • İndirilen dosyaları açabilir/paylaşabilirsiniz
 • İndirme ilerlemesini içeren genişletilmiş bildirimler
 • İndirme tamamlandıktan sonra titreşimleri ve bildirim seslerini destekler
 • Tüm formatları destekler: .rar, mp3, tüm video formatları, belgeler, programlar vb.
 • Birden fazla web tarayıcısı desteği: Standart Android Tarayıcı, Chrome, Firefox vb.
 • Dosyaları ada, boyuta, tarihe göre sıralayın ve türlere ve zamana göre kategorilere ayırın.

Bu özelliklerin yanı sıra akıllı telefonlarda çalışan versiyonu çeşitli gelişmiş özelliklere de sahiptir. Başta 3 adede kadar eşzamanlı indirme olmak üzere çok parçalı indirme ve proxy desteği sunması bu uygulamanın öne çıkan tarafları arasında yer alıyor. Ayrıca birden çok sekme, geçmiş ve yer imi desteğine sahip entegre web tarayıcısı, gizli mod özelliği ve en önemlisi favori sitelerinizden müzik ve video bağlantılarını yakalayarak otomatik olarak indirebileceksiniz.

IDM’nin güçlü yönlerinden biri, işletim sistemi düzeyinde veya uzantılar aracılığıyla neredeyse tüm web tarayıcılarıyla mükemmel bir şekilde bütünleşmesidir. Ayrıca yukarıda yer alan özelliklere ek olarak, mobil platformlarda Plus sürümünü satın almak isterseniz, bu sürüm de birçok ek özelliği kullanıcılarına sağlamaktadır.

 • IDM Plus özellikleri şu şekildedir;
 • Daha iyi performans
 • Koyu ve Açık Temalar
 • İndirmelerinizi planlamak fonksiyonu
 • Aynı anda 5 indirmeye yapabilme
 • Çok parçalı indirme – indirme başına 32 adede kadar eşzamanlı parça

Oldukça uygun fiyatlarla veya bazı kampanya dönemlerinde Google Play Store üzerinde IDM Plus’ı satın almak mümkündür. Gerek bilgisayar gerekse de akıllı telefonlarda birçok gelişmiş fonksiyonu ile dosya indirme deneyimine büyük iyileştirmeler sağlayan IDM, uzun yıllardır piyasada olmasının vermiş olduğu tecrübe ile diğer alternatifleri arasında sıyrılmayı başaran bir yazılımdır. Özellikle de telefonunuzda çeşitli programları, videoları ve müzikleri indirmek istiyorsanız, IDM sizler için en doğru seçenek olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.