Yurtdışından (Amerika’dan) iPhone Telefon Almak (2020)

yurdisindan iphone 11 pro max cep telefonu getirmek
5

Birçok kişi iş için, gezi için veya tatil için Amerika’yı ziyaret etmekte. Ülkemizde artan iPhone fiyatlarına alternatif olarak bazı kişi yurtdışından iPhone ve benzeri cep telefonları getirmenin maliyetlerini ve getirdiklerinde çalışırmı şeklinde düşüncelere kapılmaktalar. Bu yazımızda Şubat 2020’de Amerika’da ki bir Apple Store’dan aldığımız iPhone 11 Pro Max Gümüş 64 GB bize ne kadara maloldu, Türkiye’de ne kadardı ve cihazı Türkiye’te getirdikten sonra neler yaptık bunları kısaca sizler için özetlemek istedik.

Yurtdışından iPhone Getirmek

Şubat ayının başında bir dostumuz sağlık nedenlerinden dolayı Amerika’da bir doktora gitmişti sonrasında halimizi hatrımızı varsa bir isteğimiz getirebileceğini belirtti. Bizde iPhone 11 Pro Max Gümüş 64 GB için bir Apple Store’dan fiyat almasını rica ettik.

Uygun bir Apple mağazasına ürünü sordu ve fiyatının 1099 Dolar olduğunu belirtti. Günümüz kuru ile yaklaşık 6636 TL yapıyor gerçekten Türkiye fiyatı ile karşılaştırdığımızda (Türkiye’de şuan aynısı 11.099 TL) oldukça hesaplı. Aralarında ki fark IMEI kayıt ücreti/vergisini katmazsak yaklaşık 4463 TL.

Fakat ödememiz gereken aksi halde Türkiye’ye giriş yaptıktan 120 gün sonra telefonun kapanmasına neden olacak bir IMEI kayıt ücreti var.

IMEI Kayıt Ücreti ve Yapılması Gereken Diğer İşlemler

2020 yılı itibariyle cep telefonları için IMEI kayıt ücreti 1.838 TL olarak belirlendi. Yukarıda belirtmiş olduğum gibi cep telefonumuzun Amerika fiyatı 1099 Dolar yani 6636 TL bu ücrete IMEI kayıt ücretini de eklediğimizde 8774 TL’ye iPhone 11 Pro Max Gümüş 64 GB almış olacağız ve bunun haricinde herhangi bir başka maliyetimiz olmayacak.

Amerika’dan iPhone 11 Pro Max’i aldığımızda 2325 TL gibi bir fiyat avantajı yakalamış olacağız.

Yurtdışından Gelen Telefonun IMEI Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır ?

edevlet imei kaydi - Yurtdışından (Amerika'dan) iPhone Telefon Almak (2020)

IMEI kayıt işlemi için Turkiye.gov.tr üzerinde yer alan ve bu linkte yer alan adrese giderek kayıt edeceğiniz kişinin e-devlet bilgileri ile oturum açmalısınız.

Site sizi IMEI kaydı için yönlendirecektir. Burada istenen bilgileri dikkatli bir şekilde girmelisiniz özellikle IMEI kodunu hatalı girmeniz paranızın yandığı anlamına gelir çünkü telafisi yoktur. Birkaç kez IMEI numaranızı (telefonun üzerinde yer alan) kontrol ederek ilerlemenizde fayda var.

Yurtdışından Getirdiğiniz Telefonun IMEI numarasını *#06# tuşlamasını yaparak öğrenebilirsiniz.

E-devlet üzerinden: Başvuru Türü, Yurda Giriş Tarihi, Belge Numarası, Pasaport Türü, Yurda Giriş Yapılan Belge ve IMEI numarası sorulacaktır.

Kayıt oluşturduktan sonra IMEI ödemelerini Maliye Bakanlığı İnternet Vergi Dairesi, Denizbank, Garanti Bankası veya İş Bank üzerinden yapabiliyorsunuz.

Güncelleme: 16.02.2020

Telefonumuzu IMEI kaydı yaptıktan sonra sonra yine e-devlet üzerinden telefon ve hat eşleştirme yapmamız gereklidir aksi halde cihaz hattı tanımayacak ve kullanamayacaksınız. Bu işlemi bu linkten yapabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-cep-eslestirme

Diğer Bilinmesi Oldukça Önemli Detaylar – Burayı Okumadan Kesinlikle Yurtdışından Telefon Getirmeye Çalışmayın

 • 1 kişi 3 yıl içerisinde sadece 1 adet cep telefonu getirebilir.
 • Telefonu getiren kişi ile cep telefonuna takılacak hattın sahibi 2019 sonunda çıkan 4458 sayılı gümrük kanunu esasınca aynı olmalıdır. Yani başkasının pasaportuna telefon kaydettirip kendi hattınızı kullanma olayı bu kanunla sona erdi. Bundan sonra yurt dışından gelen telefonlar sadece yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılabilecek.
5 Yorumlar
 1. Ali Kemal diyor

  bende bu hafta bir iphone 11 aldım yanlız şu konuda ne yapmam lazım bilemedim. telefon geldi edevletten kaydını yaptım yeni hat aldım ama telefon hattı görmüyor operatörden alınmış bir telefon değil drek apple marketinden aldım neden olabilir sizce hattı görmüyor farklı telefon görüyor 🙁

  1. İsmail diyor

   Ali Bey bu durumun tek açıklaması var e-devletten kaydettikten ve hattınız adınıza aktif olduktan sonra hat ve telefon eşleştirmesi yapmanız gerekecek. Yeni hatlar burda hemen çıkmayabilir BTK’ya göre 15 gün içerisinde e-devlet üzerinde yeni numaranız listelenir. Sonrasında eşleştirme yaptığınızda hattınız sorunsuz çalışacaktır.

 2. Tamer diyor

  Merhaba bilgi için çok teşekkürler evet şuan koronadan dolayı piyasa karışık yurtdışına çıkamıyoruz haliyle telefon da almamız mümkün değil eğer geçerse şu hastalık Ağustos gibi Amerika’ya gidicem iPhone değil ama Samsung Galaxy s20 ultra veya p40 pro alıcam bu cihazların Amerika fiyatları ile ilgili bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

 3. Kerim diyor

  Çin’den telefon getirincede aynı işlemleri yapabiliyorsunuz bilginiz olsun hatta bazı Xiomi modellerine direk kendiniz IMEI attırabilirsiniz böylelikle kayıt ücreti vermezsiniz getirdiğiniz telefona IMEI yazılımla atılabilirmi öncelikle bunu araştırın.

 4. Şakir diyor

  Dubai veya sudi arabistandan cihaz getiren oldumu fiyatlar nasıl oralarda ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.