iOS 14 Çıkış Tarihi, Destekleyecek Telefonlar ve Beklenen Özellikler

ios 14 beklenen ozellikler ve destekleyecek telefonlar
2

iOS 14 ne zaman çıkacak, hangi Apple cihazlar/telefonlar destekleyecek eminiz sizlerde sıkı bir Apple hayranı iseniz beklenen özellikler neler merak etmeniz normal. iOS 14 hakkında bilinen tüm söylentileri sizler için listeledik.

iOS 14 ne zaman tanıtılacak ve yayınlanacak

Her yıl olduğu gibi Apple’ın da iOS 14’ü Mobil Dünya Kogresi 2020’de tanıtması bekleniyor. 2020 sonbaharına doğru mlyonlarca Apple cihaza dağıtılması bekleniyor.

iOS 14: beklenen özellikler

Her güncelleme malesef bazı iPhone’ların sonunu getiriyor örneğin iOS 13’ün çıkmasıyla iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın artık güncelleme almayacağı belirtilmişti. Şuan ki söylentiler arasında iOS 13 destekleyen bir telefonunuz varsa iOS 14’ü destekleyeceği yönünde. Buda iPhone SE, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın 1 sene daha yazılım güncellemesi alacağı anlamına geliyor.

Muhtemel iOS 14 destekleyen telefonlar
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone XS
  iPhone XS Max
 • iPhone X
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod touch (7. nesil)

Yeniden tasarlanmış gelen çağrı arayüzü

ios 14 beklenen ozellikler ve destekleyecek telefonlar 1 - iOS 14 Çıkış Tarihi, Destekleyecek Telefonlar ve Beklenen Özellikler

iOS’ta gelen çağrılar tüm ekranı kaplıyor bu geçrekten hoş dğeil. Örneğin Android’in bazı arayüzlerinde gelen aramalar bir popup şeklinde ekran gösteriliyor ve böylelikle yaptığımız iş bölünmüyor. Apple’ın iOS 14’te bu özelliği sunması beklenirken geçrekten birçok kişinin bu konuda oldukça şikayetçi.

İlginizi çekebilir; iPhone 12’de Olması Beklenenler

Varsayılan uygulamaları ayarlama

Yıl oldu 2020 Apple’ın artık zamana ayak uydurması ve iPhone kullanıcılarını biraz daha özgür bırakması gerekiyor. Varsayılan iOS uygulamaları bildiğiniz gibi iPhone’larda değiştirilemiyor örneğin tarayıcı Safari değilde Mozilla Firefox kullanmak isteyebilirsiniz Android’de bu işlem oldukça kolay ama Apple’da mümkün değil. Yeni güncellemede bu özelliğinde eklenmesi harika bir iş olabilir.

Ekran içinde ekran (Resim içinde resim veya Picture-in-Picture)

Apple iPad’lerde çoklu görevleri pencereye sığdırıp aynı ekranda görüntülemeye imkan veriyor. Örneğin bir yazı editöründe yazı yazarken aynı anda yan tarafta video izleyebilmek iPad’de mümkün fakat iPhone’da bu özellik yer almıyor iOS 14 ile iPhone’ların da bu özelliği desteklemesi çok iyi olacaktır.

Genişletilmiş kamera özellikler

Kameranın yazılımsal özelliklerinin de iOS 14’te iyileştirilmesi ve geliştirilmesi beklenirken bildiğiniz gibi Apple’ın selfi modunda yakınlaştırma desteği yok bu özelliğinde iOS 14 beklenene özellikler arasında olduğunu belirtebiliriz.

Daha fazla özelleştirm

Android’in birçok özelleştirilebilir yeteneği bulunurken iOS cihazlar bazı kısıtlamalar kullanıcıları yorabiliyor. iOS 14’te daha fazla sil sesi, daha fazla duvar kağıdı olması gerekiyor. Çünkü iPhone’lar da özel sil sesi ayarlamak gerçekten karmaşık. Ayrıca, daha iyi okunabilirlik ve estetik için olması muhtemel duvar kağıtlarınızı bulanıklaştıracak bir özellikte görmek isteriz.

 

2 Yorumlar
 1. elif diyor

  iphone6 serisi sanırım ios 14 desteklemeyecek vedalaşabiliriz artık 🙂

  1. ahmet diyor

   iphone6 serisi güncelleme alacak görmüyormusun ^^

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.