TWRP Nedir? TWRP Yükleme

twrp nedir twrp yukleme
0

TWRP Nedir?

Android cihazını değiştirmeyi seven herkes için önemli bir araç, iyi bir özel kurtarma işlemidir. TWRP, 1996 yılında beri varlığını sürdürüyor ve modculara her türlü harika araç sağlıyor. TeamWin Recovery Project veya kısaca TWRP başlangıçta Nexus cihazları için geliştirilmiş, ancak o zamandan beri hem resmi hem de üçüncü taraf yapıları şeklinde sayısız diğer akıllı telefon ve tabletler için de kullanıma sunulan tamamen dokunmaya dayalı özel bir kurtarmadır. . TWRP hakkında muhtemelen fark edeceğiniz ilk şey, özellikle ClockworkMod tarafından sunulanla karşılaştırıldığında, bir kurtarma ortamı söz konusu olduğunda etkileyici bir şekilde modern görünen GUI’sidir. Herhangi bir modern ve tam özellikli özel Android kurtarma işleminden bekleyeceğiniz temel özelliklerin aynısını elde edersiniz; bunların tümü, kullanımı kolaylaştıran büyük, dokunmaya duyarlı düğmelerle çok düzenli bir şekilde düzenlenmiştir. Dahası, tablet çeşitleri aslında tablet için optimize edilmiştir. Cihazınızda TWRP’yi nasıl edineceğinizi merak ediyorsanız, bu kılavuz size bu konuda yardımcı olacaktır.

TWRP İndirme

TWRP’yi kurmak son derece basittir ve önceden özel bir kurtarma kurduysanız, bunu yaparken herhangi bir sorun yaşamazsınız. Özel kurtarma kurulumuyla ilgili daha önce hiç deneyimi olmayanlar için, sizi temin ettik. TWRP’yi cihazınızda anında kurmak ve çalıştırmak için köklü cihazlar için GooManager yöntemini veya hızlı önyükleme yöntemini (hem köklenmemiş hem de kilitli olmayan bir önyükleyiciye sahip köklü cihazlar için) izleyin. Bu yöntemlerden hiçbiri sizin için işe yaramazsa, flash_image yöntemi, root erişimi gerektirmesine rağmen kullanışlı olmalıdır.

Özellikleri

TWRP, herhangi bir özel kurtarmadan bekleyeceğiniz tüm özelliklere ve daha sonra bazılarına erişmenizi sağlar. Bunlara ayrıntılı bir şekilde bakalım.

TWRP’nin arayüzü, ihtiyaç duyduğunuz özelliği hızlı bir bakışta bulmanızı ve hızlı bir dokunuşla seçmenizi kolaylaştıran büyük düğmelerden oluşur. Kurtarma sırasında gerçekleştirdiğiniz tüm işlemlerin ilerlemesini gösteren günlük görünümü için bir tane ile birlikte Ana Sayfa ve Geri için yumuşak düğmeler de bulacaksınız.

Günlük, normalde herhangi bir kurtarma işlemi yapılırken otomatik olarak gösterilir, ancak işlem tamamlandığında arka plana gider. Günlük düğmesini kullanarak, herhangi bir şeyi kaçırırsanız veya sorun giderme amacıyla bazı bilgilere bakmanız gerekirse tekrar açabilirsiniz.

TWRP Yükleme Nasıl Yapılır?

Adından da anlaşılacağı gibi, TWRP Yükle seçeneği, cihazınıza herhangi bir kurtarma flash uygulanabilir zip dosyasını yüklemenizi sağlar. Bu bir ROM, çekirdek, mod, tema, sistem uygulaması olabilir – kurtarma flashable zip dosyası biçiminde bulunan hemen hemen her şey.

Yükle’ye bastığınızda, telefonunuzun depolama alanındaki dosyalar ve klasörler sunulur ve buradan flaşlamak istediğiniz dosyayı seçebilirsiniz. Dosya seçiliyken, seçili dosyayı onaylamak ve yanıp sönmeye başlamak için kaydırıcıyı kaydırabilir veya bir toplu işte birbiri ardına yanıp sönmesi için daha fazla dosyayı sıraya koymak için ‘Daha Fazla Zip Ekle’ düğmesine basabilirsiniz – bu bizim sahip olmadığımız bir özellik başka herhangi bir özel kurtarma ile karşılaşabilirsiniz. İlkinde olduğu gibi size bir dosya seçme ekranı sunacak ve hepsini seçilen sırayla yanıp sönmeden önce yanıp sönen sıraya 10 adede kadar dosya eklemenize izin verecektir. Dosya seçimini sıfırdan başlatmak için “Zip Sırasını Temizle” düğmesine dokunarak da istediğiniz zaman kuyruğu temizleyebilirsiniz.

Yanıp sönme işlemi tamamlandıktan sonra, TWRP, birçok kullanıcının yanıp söndükten sonra gerçekleştirmesi gereken belirli görevlere hızlı erişim için bazı kullanışlı seçenekler sunar ve bunları kendi bölümlerinden seçmek için gereken ekstra adımları ortadan kaldırır. Bunlar, Ana kısayolun yanı sıra önbelleği ve dalvik önbelleğini silme ve sistemi yeniden başlatmayı içerir.

Sil

Bu bölüm, Android cihazınızdaki tüm standart bölümleri silmeye ayrılmıştır. Varsayılan olarak TWRP, çoğu kullanıcının kurtarmada ihtiyaç duyduğu en yaygın silme işlemi olduğundan, Sil’e bastığınızda tam fabrika ayarlarına sıfırlama yapmanızı sağlar. Bu, yüklü uygulamalarınız, önbelleğiniz ve dalvik önbelleğiniz dahil olmak üzere tüm kullanıcı verilerinizi telefondan silecektir. Bu, telefonunuzun dahili veya SD kart depolama alanını etkilemeyecek, yani belgeleriniz, indirmeleriniz, resimleriniz, müzikleriniz, videolarınız ve diğer dosyalarınız güvende kalacaktır.

TWRP Kurtarma Başarılı Silme

Yukarıda belirtilen veriler dahil HER ŞEYDE “Verileri Biçimlendir” e dokunun. Bu, tüm uygulamalarınızı, yedeklemelerinizi, indirmelerinizi, resimlerinizi, videolarınızı ve medyanızı siler ve ayrıca dahili depolama alanınızdaki şifrelemeyi kaldırır, eğer uyguladıysanız, temelde cihazda işletim sisteminden başka hiçbir şey bırakmaz, tam fabrika durumunda  işlem yapar.

TWRP Kurtarma Formatı Verilerini Silin

Silmek istediğiniz bölümler hakkında daha spesifik olmak istiyorsanız, bunun yerine “Gelişmiş Silme” ye basın. Daha sonra, özel olarak silmek için bir veya daha fazla ortak bölüm seçebilir, geri kalanını el değmeden bırakabilirsiniz. Silmeye uygun bölümler, sistem (işletim sisteminizin depolandığı yer), veriler, önbellek, Dalvik önbelleği ve Nexus 4’ümüzde usb-otg içerir, ancak başka bölümleri de içerebilir (veya içermeyebilir). Unutmayın – bir bölümü silip silemeyeceğinizden emin değilseniz, özellikle sistem bölümü ise ASLA dokunmayın. Bir yerde verilen talimatları izliyorsanız, yalnızca talimatlarda açıkça belirtilen bölümleri silin ve geri kalanını el değmeden bırakın. Aksi takdirde, işletim sistemi kurulu olmayan bir cihaza takılıp kalabilirsiniz veya cihazda depolanan tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Zamanında yedekleme, hatalı bir kurulum veya yanlışlıkla kurtarma modunda gerçekleştirilen bir işlem nedeniyle herhangi bir veri kaybı durumunda sizi daha sonra birçok güçlükten kurtarabilir. Bu nedenle, Android için tüm özel kurtarmalar bir yedekleme özelliği (NANDROID yedekleme olarak da adlandırılır) ile birlikte gelir. TWRP’nin yedekleme bölümü, telefonunuzun mevcut durumunun bir yedeğini alarak yedeklemeye dahil edilmesini istediğiniz bölümleri seçmenize ve hatta yedeğe hareket halindeyken özel bir ad vermenize olanak tanır.

TWRP Kurtarma Yeniden Adlandırma Yedekleme

Ayrıca, kullanılabilir depolama alanınız gösterilir ve her bölümle birlikte gösterilen ayrı bölüm boyutlarının toplamına bağlı olarak yedekleme için yeterli olup olmadığını hesaplayabilirsiniz.

Onarma

Bu bölüm, telefonunuzu daha önce alınmış herhangi bir yedeklemenin durumuna geri yüklemenizi sağlar. Geri yüklemek istediğiniz yedeklemeyi seçin, isteğe bağlı olarak geri yüklemek istediğiniz belirli bölümleri seçin ve geri yükleme işlemine başlamak için kaydırıcıyı kaydırın.

TWRP Kurtarma Geri Yükleme Seçenekleri

Bir yedeklemeyi geri yüklemenin, telefonunuzun mevcut durumunu temelde sileceğini, yani yedeklemeden sonra yapılan tüm değişikliklerin kaybolacağını unutmayın. Ancak, dahili veya SD kart depolama alanınız dokunulmadan kalacaktır ve son yedeklemeden sonra oraya eklemiş olabileceğiniz tüm dosyalar hala orada olacaktır.

Montaj

Çoğu sıradan kullanıcı bu bölüme asla gerçekten ihtiyaç duymayacak, ancak uzman kullanıcılar için bu son derece yararlı olabilir. Burada, ADB (veya daha sonra göreceğimiz gibi kurtarma işleminin belirli alanları) üzerinden erişmek için cihazınızın birkaç önemli bölümünü bağlayabilir veya kaldırabilirsiniz. Ayrıca, cihazınızda bulunan ücretsiz dahili depolama miktarını da görebilirsiniz.

TWRP Kurtarma Bağlantısı

Ayarlar

TWRP, flash yaptığınız zip dosyaları için imza doğrulamasını değiştirmek, uygun olduğunda format komutu yerine silmek için rm -rf komutunu kullanarak, yedekleme sırasında MD5 oluşturmayı atlayarak, MD5 doğrulamasını etkinleştirme gibi birkaç kurtarmaya özgü ayarı değiştirmenizi sağlar. Yedekleme dosyaları, saat ekranı için askeri tarzda zaman kullanma ve kurtarma işlemlerini gerçekte gerçekleştirmeden test edebileceğiniz bir simülasyon modu, bu, özel TWRP temaları oluşturanlar için, uygulandıklarından emin olmak için onları test ederken süper yararlıdır. tüm kurtarma alanlarına uygun şekilde.

TWRP Kurtarma Ayarları TWRP Kurtarma Saat Dilimini Seçin

Saat Dilimi seçeneği, tüm küresel saat dilimlerinin bir listesinden seçerek ve gerekirse herhangi bir fark belirleyerek, kurtarma modunda saat görüntüsü için kendi saat diliminizi belirlemenize olanak tanır.

TWRP Kurtarma Ekranı Ayarları TWRP Kurtarma Kilit Ekranı

İşlerin güvenliğini sağlamak için TWRP ayrıca önceden tanımlanmış bir ekran zaman aşımı süresinden sonra otomatik olarak etkinleşen bir kilit ekranıyla birlikte gelir ve yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi iPhone’daki kilit açma hareketine benzer bir kaydırma ile kilidi açılabilir. Bu seçenek Ekran bölümünden değiştirilebilir.

Gelişmiş bölümünde, birçok kullanıcının ihtiyaç duymayabileceği bazı ek özellikler bulacaksınız. Kurtarma günlüğünü daha sonra erişmek için SD karta kopyalayabilirsiniz; bu, hata ayıklama amacıyla yararlı olabilir. Ayrıca, önemli dosyalar için yanlış ayarlanmış izinler nedeniyle işler düzgün çalışmadığında yardımcı olabilecek dosya izinlerini de düzeltebilirsiniz. TWRP için özel bir tema geliştirenler için kullanışlı olan Temayı Yeniden Yükle seçeneği de vardır.

TWRP Kurtarma Gelişmiş TWRP Kurtarma ADB Sideload

ADB Sideload moduna buradan da erişilebilir; bu, telefonunuzu, ADB sideload komutunu kullanarak bir bilgisayardan dosyaların flashlanabileceği bir moda koymanıza olanak tanır. Bu mod, nasıl çalıştığını zaten bilmeyenler için genellikle gerekli olmamalıdır ve buna aşina olmayanların gerçekten endişelenmesine gerek yoktur.

TWRP Kaldırma Nasıl Yapılır?

Önyükleyici / hızlı önyükleme modunda bağlanabilen cihazlar için bir kurtarma görüntüsü yüklemek daha kolaydır. Aşağıdaki ayrıntılı talimatları ile TWRP Kaldırma işleminizi tamamlayın:

 • Cihazınız için uyumlu stok kurtarma .img dosyasını indirin.
 • Bilgisayarınızda ADB ve Fastboot’u kurun, bu bağlantıyı izleyin.
 • Cihazınızda USB hata ayıklamasını etkinleştirin:
 • Cihazınızda Ayarlar’ı açın.
 • Telefon hakkında’ya gidin ve Yapı numarasına yedi kez dokunun, bu Geliştirici seçeneklerini etkinleştirecektir.
 • Şimdi Ayarlar’a geri dönün ve orada “Geliştirici seçenekleri” ni göreceksiniz, açın.
 • USB Hata Ayıklama onay kutusunu işaretleyin.
 • Kurtarma .img dosyanızın kaydedildiği klasörü açın.
 • Şimdi bu klasörün içinde bir komut penceresi açın. Bunu yapmak için, klasör içindeki herhangi bir boş beyaz alana “Shift + Sağ tıklayın” ve ardından bağlam menüsünden “Komut penceresini burada aç” ı seçin.
 • Cihazınızı PC’ye bağlayın. Ve cihazınızı bootloader / fastboot modunda başlatmak için yukarıdaki 4. adımda açtığımız komut penceresine aşağıdakileri yazın:

adb yeniden başlatma önyükleyici

└ “USB hata ayıklamasına izin ver” için izin istersen, Tamam’a dokunun.

 • Cihazınız önyükleyici moduna geçtikten sonra, TWRP kurtarma .img dosyasını flaş etmek için komut penceresine aşağıdaki komutu verin:

fastboot flash kurtarma recovery.img

└ Burada, recovery.img dosyasını kurtarma .img dosyanızın adıyla değiştirin VEYA kurtarma dosya adınızı recovery.img olarak değiştirin ve yukarıdaki komutu kullanın. Cihazınızda kurtarma başarılı bir şekilde yanıp söndükten sonra, telefonunuzu ya da tabletinizi yeniden başlatın.

Son Söz;

TWRP, Android kurtarmaları söz konusu olduğunda bir atılımdan başka bir şey değildir. Kurtarma modunda gördüğümüz en etkileyici kullanıcı arayüzünü sunarak onu gezinmesi çok kolay bir GUI yapar. ClockworkMod dahil olmak üzere diğer birçok kurtarmada bulunan geleneksel menü tabanlı sıkıcı ve karmaşık kurtarma arayüzünden büyük bir farklılık ve kolaylıktır. TWRP tarafından sunulan ve diğer özel kurtarma işlemlerinde hiçbir yerde bulunmayan çeşitli kullanışlı özellikler, onu Android için şu anda mevcut olan en iyi özel kurtarma yapar. Ayrıca, kullanıcıların bir XML dosyasını düzenleyerek kendi beğenilerine göre temasını sağlar ve kendi standart dışı yollarına gitmek yerine kurtarma işlemleri için OpenRecovery standardına tam olarak uyar. Bu standart uyumluluğu, Android ortamından ayrılmadan dosyaların yanıp sönmesini planlamak için mükemmel GooManager uygulamasıyla uyumlu hale getirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.