Sony Xperia 10 II İnceleme

xperia 10 ii
0
78%
Awesome
  • Design 78%

Sony Xperia 10 II

Tanıtılmasından bu yana birkaç ay geçen Sony Xperia 10 II nihayet çeşitli ülkelerde satışa çıkmaya başladı. Birden fazla yönü ile benzersiz bir Sony cihazı olan Xperia 10 II, 21:9 en boy oranına sahip. 6 inç büyüklüğünde OLED bir ekrana sahip olan Xperia 10 II bahsettiğimiz gibi uzun ve dar benzersiz bir görünüme sahip.

xperia 3 300x200 - Sony Xperia 10 II İnceleme

Orta segment bir telefon olan Xperia 10 II’yi diğer modellerden ayıran özelliklerine baktığımızda IP65/68 sertifikaları ile su ve toza karşı dayanıklı Gorilla Glass 6 korumasına sahip olması ön plana çıkıyor. 350 dolar civarı bir fiyat etiketine sahip olan Sony Xperia 10 II bu fiyatı hak eder mi? Buyurun bakalım.

Sony Xperia 10 II Kutu İçeriği

Kutunun içerisinden çıkanlara baktığımızda ilk olarak dikkatimizi Sony AG- 1100 kulaklık çekiyor. Kutunun içinde ayrıca şarj aleti ve TypeC-TypeC kablosu yer alıyor. Kutudan çıkan şarj aletinin hızlı şarj desteği ise telefonun maksimum desteği olan 18W.

Tasarım

2019 senesinde çıkardığı Xperia 1 ve Xperia 10 gibi telefonlar ile birlikte Sony kendisine özgü ve tanınabilir yeni bir tasarım çizgisi ortaya çıkardı. Hafif modern, hafif retro, uzun ve ince telefonlar Sony’nin genel olarak yeni tasarım çizgisini oluşturuyor.

Xperia 10 II’ye baktığımızda hafif kalın çerçeveler, düz bir cam retro kısmını oluşturuyor. Telefonun sahip olduğu 69 mm kalınlık ise telefonu rahat bir şekilde kullanmayı sağlıyor. Telefonun alt kısmında sadece bir hoparlör çıkışı olması bir miktar hayal kırıklığı yaşatsa da çoğu yeni telefonda bulunmayan 3.5 mm kulaklık girişinin olması da bir o kadar memnun ediyor. Telefonun arkasının cam olması pozitif bir etki fakat çerçevelerinin plastik olması bu etkiyi götürüyor.

Kontroller

Xperia 10 II’nin kontrollerine baktığımızda en çok beğenilen şey parmak izi okuyucusunun güç düğmesine yerleştirilmiş olması. Bu ikisinin birlikte olması ile telefonun kullanımını oldukça kolay bir hal alıyor.

Telefonun 3.5 mm kulaklık girişinin ekranın üst kısmında yer almasının nasıl bir kullanım sunacağını şu anlık tam anlayamamış olsak da telefonda 3.5 mm kulaklık girişinin bulunması da gayet pozitif bir detay.

Malzeme Kalitesi

xperia 6 300x200 - Sony Xperia 10 II İnceleme

Sony Xperia 10 II, orta segment bir telefon fakat IP68 sertifikası ile su altında 1,5 metre derinlikte 30 dakikaya kadar korunma vadediyor. Telefon ayrıca IP65 sertifikası ile de toza karşı sağlamlık sunuyor. Orta segment bir telefonda bunlarla birlikte Gorilla Glass 6 koruması yer alıyor. Bu üçünün amiral gemisi telefonlarda bile bazen bulunmadığını belirtmekte fayda var.

Telefonun ön ve arkası cam iken çerçeveleri ise plastik. Plastik olmasının iyi yanları mevcut olsa da üst modelinde metal kullanılmışken bu modelde plastik kullanılması negatif bir etki bırakıyor. Ayrıca telefonun hem ön hem arkasındaki cam Gorilla Glass 6 ile korunuyor.

Ekran

Sony Xperia 10 II 6 inç 21:9 FullHD+ OLED bir ekrana sahip. 457 ppi renk yoğunluğu ile üst düzen bir performans vadeden bu ekran 520 nits ekran parlaklığı ile güneş ışığı altında bile rahat bir kullanım sunuyor. Ekran ile ilgili tek problem 2020 senesinde gözünüze çarpacak hafif kalın çerçeveler.

Batarya

4000 mAh bataryalara alıştığımız bu günlerde Sony Xperia 10 II 3600 mAh bir batarya ile karşımıza çıkıyor. Eski modelinden %25 daha büyük bir pile sahip olan Xperia 10 II pil dayanıklılık testlerinde beklentinin üstünde sonuçlara imza attı. 18 W’a kadar hızlı şarj desteğine sahip olan Xperia 10 II yaklaşık bir buçuk saatte tam şarj oluyor.

Arayüz

xperia 1 300x200 - Sony Xperia 10 II İnceleme

Sony’nin Android 10 tabanlı işletim sistemi olan Xperia UI size yalın bir Android 10 kadar temiz bir kullanım vadediyor. Xperia UI, Android 10’un sistem genelinde karanlık mod, çift katmanlı konum izni gibi bütün özelliklere sahip. Telefon ile ilgili şikayet edebileceğimiz durumlardan birisi de telefonun ilk kurulumundan sonra bütün uygulamaların ipucu bildirimleri göndermesi. Bunu acemi olmayan kişiler için engellemenin bir yolu olsa daha iyi olabilirmiş.

Xperia 10 II, her hangi bir yüz tanıma sistemine sahip değil. Parmak izi telefonda bulunan tek biyometrik kilit açma yöntemi. Bundan memnun olmayacak kişiler olsa da parmak izi okuyucusunun en güvenli yöntem olduğunu biliyoruz.

xperia2 300x200 - Sony Xperia 10 II İnceleme

Sony Xperia 10 II’nın sahip olduğu bazı arayüz kolaylıkları da mevcut bunlardan en çok göze çarpanı ise; Ana ekran düğmesine çift tık sonrasında tek elle kullanım modu açılır ve ekran sizin tek elle ulaşabileceğiniz ölçüde küçülmesi.

Kamera

xperia 300x200 - Sony Xperia 10 II İnceleme

Telefonun arka kısmında üç kameralı bir kurulum yer alıyor. Ana kamerası 12 MP olan telefonun diğer iki kamerası ise 8 MP çözünürlüklere sahip ultra geniş açı ve telefoto kamera. Telefonun kamera uygulaması Xperia UI’ın genel kullanımı gibi oldukça basit bir kullanıma sahip.

Xperia 10 II’da bulunan manuel mod içerisinde, oto focus, deklansör hızı, pozlama telafisi ve bir takım değerleri değiştirmemizi sağlayan kontroller mevcut. ISO değeri ise 50 ile 3200 arasında değiştirilebiliyor. Telefonda otomatik HDR modu bulunmuyor.

xperia 7 300x200 - Sony Xperia 10 II İnceleme

Video kısmına geldiğimizde ise 0,6x, 1x ve 2x yakınlık seçeneklerini 1080p çekim kaliesinde kullanabiliyorsunuz. 4k kayıt yapmak isteyen kişiler ise ultra geniş açıda bu kalite seçeneğini kullanamıyorlar.

Telefonun fotoğraf çekme kalitesine baktığımızda ise kötü hava koşullarında bile ortalama fotoğraflar çektiğini ve profesyonel bir fotoğraf çekme amacı güdülmediği sürece sahip olduğu kurulumu sonuna kadar kullandığını söyleyebiliriz. Telefonun portre modu fotoğraflarda iddialı  bokeh uyguladığını da belirtelim. Xperia 10 II’nın kamerası 2X’e kadar optik, 10X’e kadar da dijital yakınlaştırma vadediyor.

Ön kamera kalitesi

Xperia 10 II’nin ön tarafında ise 8 MP bir ön kamera yer alıyor. Kısıtlı özelliklere sahip olmasına rağmen telefonun ön kamera ile başarılı sonuçlara imza attığını belirtebiliriz. Portre modunda gene yazılım desteği ile birlikte kalite bokeh efektleri görebiliyoruz.

Sonuç

xperia 5 300x200 - Sony Xperia 10 II İnceleme

Xperia 10 II, birçok özelliği ile benzersiz bir cihaz. Orta segment telefon almak isteyenler için başka telefonlarda bulması zor bir çok özellik vadediyor. Özellikle IP65/68 sertifikaları ve Gorilla Glass 6 pek çok kişi için oldukça çekici duruyor. Telefonun beğenilmemeye müsait kısmı ise telefonun kamerası. Çok iddialı olmayan bir kamera ile çok iddialı olmayan sonuçlar veren Xperia 10 II yerine daha iyi kameralı bir telefon olarak bütçenizi biraz daha arttırabilirseniz Samsung Galaxy Note 10 Lite’yi öneririz.

78%
Awesome
  • Design 78%

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.