Fastboot Modu Nedir? Android Cihazlarda Fastboot Modu

fastboot mode
0

Fastboot Modu ne olduğu konusunda baktığımız zaman karşımıza DOS komut sistemine benzerlikleri olan ve bilgisayar üzerinden USB bağlantısı ile birlikte Android sisteminde bazı düzenlemeler yapmanıza olanak sağlayan bir protokol olduğunu görüyoruz. Sistem dosyalarında bir arıza veya değişiklik yapılması gerektiği zamanlarda fastboot modu kullanılmaktadır.

Fastboot Moduna Nasıl Girilir?

USB bağlantısıyla bilgisayardan telefon sistem dosyalarını düzenlemek için, her telefonda ayrı bir işlem gerekmektedir. Telefon modeline uygulanması gereken işlem ise şöyledir.

Samsung Telefonlarda Fastboot Moduna Nasıl Girilir?

Samsung akıllı telefon modellerinde fastboot moduna girmek için öncelikle telefonu kapalı konuma getirin. Ardından “Güç” tuşu, “Ses kısma” tuşu ve “Home”(telefon modelinde mevcutsa) tuşuna basılı tutarak fastboot modunu açabilirsiniz.

HTC Telefonlarda Fastboot Moduna Nasıl Girilir?

HTC akıllı telefon modellerinde fastboot moduna girmek  için öncelikle telefonu kapalı konuma getirin. Ardından  “Güç” düğmesi ve “Ses Kısma” düğmesine basılı tutarak fastboot modunu açabilirsiniz.

Sony Telefonlarda Fastboot Moduna Nasıl Girilir?

Sony akıllı telefon modellerinde fastboot moduna girmek için:

 • Telefonu kapatın.
 • Bilgisayara “Flashtool Xperia Direve Pack” dosyasına bilgisayara indirin.
 • Fastboot driverlerını seçin v yükleyin.
 • “Ses Açma” tuşuna basılı tutun.
 • Telefonunuzu USB ile bilgisayara bağlayın.

 

LG Telefonlarda Fastboot Moduna Nasıl Girilir?

LG akıllı telefon modellerinde fastboot moduna girmek için öncelikle telefonu kapatın. Ardından “Güç” ve “Ses Açma” tuşlarına basılı tutun. Aynı anda telefonu USB ile bilgisayara bağlayın.

Huawei Telefonlarda Fastboot Moduna Nasıl Girilir?

Huawei akıllı telefon modellerinde fastboot moduna girmek için öncelikle telefonu kapatın. Ardından ”Ses kısma” ve “Ses Açma” tuşlarını basılı tutunuz. Huawei’nin bazı modellerinde ise fastboot moduna girmek için, “Güç” ve “Ses Kısma” tuşları kullanılmaktadır.

Xiaomi Telefonlarda Fastboot Moduna Nasıl Girilir?

Xiaomiakıllı telefon modellerinde fastboot moduna girmek için öncelikle telefonu kapatın. Ardından ”Ses Açma” ve “Güç” tuşlarına basılı tutunuz. Xiaomi’nin bazı modellerinde “Güç” ve “Ses Kısma” tuşları ile fastboot moduna girilmektedir.

Nexus Telefonlarda Fastboot Moduna Nasıl Girilir?

Nexus akıllı telefon modellerinde fastboot moduna girmek için öncelikle telefonu kapatın. Ardından ”Güç”, “Ses kısma” ve “Ses açma” tuşlarına menü gelene kadar birlikte basılı tutunuz.

Komut Sistemiyle Fastboot Moduna Nasıl Girilir?

Android işletim sistemine sahip bütün modellerde kullanılan bir diğer fastbook moduna girme yöntemi ise ADB komut sistemidir. Bunu yapmak için şu adımları takip edin;

 • ADB ve Fastboot sürücü kurulum dosyalarını indirip bilgisayara kaydedin.
 • adb-setup.exe dosyasını çalıştırın ve ardından açılacak olan mavi ekran komut dosyasında ADB ve fastboot çalıştırmak için “Y” yazın.
 • Adb ve fastboot yüklemeleri tamamlanana kadar bekleyin.
 • Ardından telefonunuz için mevcut son sürüm Google USB sürücülerini yüklemek için “Y” yazın. Bunun ile birlikte telefonunuz bilgisayar ile bağlanacak.
 • Masaüstünüzde yeni kurulum penceresi açılacak. Bu ekranda “Sonraki” sekmesine tıklayın
 • “Google Inc. Kullanıma Hazır” mesajı geldiğinde ADB klasörünü Windows/C dizininde görebilirsiniz.
 • Klasör dizinine gelin ve boşluk olan bir alanda Shift tuşuna basıl tutarak mousenizden sağ tık yapın. Ardından “Komut Penceresini Burada Aç” seçeceğine tıklayın.
 • Akıllı telefonunuzu USB ile bilgisayara bağlayın ve okut bölümüne “adb reboot fastboot” yazın ve enterleyin.
 • Akıllı telefonunuz kapanıp ardından fastboot modunda açılacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.