Vulkan Run Time Nedir? Vulkan Run Time Libraries Download

vulkan run time nedir
0

Bazen her ne kadar siz o programı yüklememiş olsanız da, programlar listesinde karşınıza çıkan programlar vardır. İşte Vulkan Run Time bu programlardan biri. Genellikle bu program kullanıcılar tarafından virüs ya da kötü amaçlı yazılım olarak algılansa da, aslında hiç de öyle değil. Tamamen güvenli, bilgisayarınızda bulunmasının bilgisayarınıza zarardan çok yarar sağladığı bir program.

 

Vulkan Run Time Nedir?

Peki Vulkan Run Time nedir diye soracak olursak? Aslında programın tam adı Vulkan Run Time Libraries’dir. Bu program genellikle ekran kartı sürücüleri ile birlikte bilgisayarınıza yüklenir. Yani İntel, GeForce ya da NVidia gibi ekran kartı sürücülerini kurduğunuzda, bu program da otomatik olarak kurulur ve bilgisayarınız için grafik desteği sağlar. Eğer bilgisayarınızda, görsel olarak bilgisayarınızı yoracak şeyler yapıyorsanız, özellikle yüksek çözünürlüklü oyunlar oynuyorsanız, Vulkan Run Time programı bilgisayarınızdan daha iyi verim almanızı sağlayabilir.

Özellikle son yıllarda oyun sektörünün de gelişmesiyle birlikte, oyunlar grafik olarak çok daha iyi bir noktaya geldi. Dolayısıyla bu oyunları oynayabilmek için daha güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Daha güçlü bilgisayarların yanında, bilgisayarınızda kurulu olan Vulkan Run Time Libraries uygulaması da bilgisayarınızın daha iyi bir performansla çalışmasına yardımcı oluyor. Dolayısıyla Vulkan Run Time bilgisayarınızda yoksa bile bu programı edinmeniz yararınıza olacaktır.

 

Vulkan Run Time

Vulkan Run Time, aslında grafik arayüzü olarak çalışan bir program. Tıpkı Vulkan Run Time gibi siz yüklemeden bilgisayarınızda kendiliğinden oluşan pek çok program var. Dolayısıyla bilgisayarınızda tıpkı Vulkan Run Time gibi siz yüklemediğiniz halde kendiliğinden oluşan programlar varsa, bu programları silmeden önce iyice araştırın. Çünkü bu dosyaları silerek bilgisayarınızı temizlediğinizi düşünürken, aslında bilgisayarınıza zarar verebilirsiniz.

Vulkan Run Time, Lunar G şirketi tarafından geliştirilmiş bir programdır. Çalışma prensipleri Direct X ve Mantle gibi ek yazılımlarla benzerlik gösterir. Yalnızca oyunlar için değil, aynı zamanda piyasada bulunan pek çok grafik işleme programı için de faydalıdır. Sonuçta bu programlar bilgisayarınızın işlemcisini en az oyunlar kadar yorarlar. Bu sebeple işlemcinizin daha az güç sarf etmesini önlemek ve daha iyi performans elde etmek için bu programı bilgisayarınızda tutmalısınız.

 

Vulkan Run Time Nedir Vulkan Run Time Libraries Download 300x127 - Vulkan Run Time Nedir? Vulkan Run Time Libraries Download

Vulkan Run Time Libraries

Bilgisayarınızda Vulkan Run Time Libraries programının görevi, 3D grafik hesaplamaları yapmaktır. GPU’yu rahatlatmak için de çalışan Vulkan Run Time, bilgisayar işlemcinizin daha az yorulmasını sağlıyor. Böylelikle siz de bilgisayarınızdan daha iyi bir performans alabiliyorsunuz. Yani görsel olarak daha iyi sonuçlar ortaya çıkıyor. Özellikle oyun oynarken kullanıcıların daha iyi bir oyun deneyimi yaşamalarına yardımcı oluyor. Eğer bilgisayarınızın sahip olduğu birden fazla çekirdek varsa, Vulkan Run Time gücü bu çekirdekler arasında dengeli bir şekilde dağıtır.

Vulkan Run Time piyasadaki hemen hemen tüm ekran kartı sürücüleri ile birlikte bilgisayarınıza otomatik olarak yüklenmektedir. Yani eğer siz iyi bir ekran kartına sahipseniz ve oyun oynarken herhangi bir problem yaşamıyorsanız, bu, Vulkan Run Time programının bilgisayarınıza otomatik olarak kurulmuş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Eğer Vulkan Run Time bilgisayarınıza otomatik olarak yüklenmezse, internet üzerindeki pek çok web sitesinde bu programın kurulum dosyasını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Vulkan Run Time bilgisayarınıza kurulduğu zaman windows klasörünün içinde yer alır. Aynı zamanda program çalışırken sonlandırmak için Task Manager yani Görev Yöneticisini kullanabilirsiniz. Görev Yöneticisini açmak için windows bilgisayarınızda CTRL + ALT + DEL kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Vulkan Run Time Nedir Vulkan Run Time Libraries Download 2 1024x418 - Vulkan Run Time Nedir? Vulkan Run Time Libraries Download

 

Vulkan Run Time Download

Vulkan Run Time uygulaması genellikle bilgisayarınıza eklemiş olduğunuz ekran kartlarının sürücüleri ile birlikte gelmektedir. Fakat gelmediği durumlarda da, bu programı internet üzerinden indirebilirsiniz. Bazı kullanıcılar programlar listesinde gördükleri fakat anlam veremedikleri bu programı silerler. Bu noktada o kullanıcıların oyun deneyimleri kötüleşir. İşte kullanıcılar bu sebeple Vulkan Run Time programını indirip tekrar kurmak gereği duyarlar.

Artık kullanıcıların Vulkan Run Time hakkında daha çok bilgisi var. Dolayısıyla bu programı indirip kurabileceğiniz sitelerin sayısı da aynı oranda arttı. Programın boyutu oldukça küçük olduğundan indirip kurmak da bir o kadar kolay. Fakat yine de bu konuda herhangi bir problem yaşamamak için Vulkan Run Time programını yanlışlıkla silmemeye özen göstermekte fayda var.

Vulkan Run Time her ne kadar internet üzerinden indirilip kurulabilse de, ilk önerilen bu değildir. Vulkan Run Time uygulamasını bilgisayarınıza tekrar kurabilmek için ekran kartınızı yeniden yüklemeniz ya da güncellemeniz önerilmektedir. Eğer ekran kartı sürücünüzün yükleme dosyası elinizde bulunmuyorsa, ekran kartınızın marka ve modeline göre bu sürücünün kurulum dosyasını internet üzerinden indirebilirsiniz. Ekran kartı sürücünüzle birlikte Vulkan Run Time uygulaması da bilgisayarınıza otomatik olarak kurulacaktır.

 

Vulkan Run Time Libraries Download

Vulkan Run Time Libraries programını indirmek için herhangi bir arama motoruna Vulkan Run Time download ya da Vulkan Run Time Libraries download yazabilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan sonuçlardan herhangi birine tıklayarak Vulkan Run Time uygulamasını indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Her ne kadar bu uygulamanın bilgisayardan silinmesi kesinlikle önerilmese de, siz oyun oynamıyorsanız ya da herhangi bir sebeple bilgisayarınızda bu programı görmek istemiyorsanız, elbette silebilirsiniz. Bu programı silmek için yapmanız gereken şey windows bilgisayarlar için denetim masasına gitmek ve buradan da program ekle ve kaldır sekmesine tıklamak. Ardından kaldır butonuna tıklayarak Vulkan Run Time uygulamasını bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

Fakat bilgisayarınızda oyun oynamıyorsanız bile, işlemcininiz güç dengesinin korunması ve işlemcinizin daha az yorulmasını sağlamak için de bu program gerekli olabilir. Aslında bu programı bilgisayarınızdan kaldırmak için herhangi bir sebep bulunmuyor.

 

 Vulkan Run Time Libraries 1.0.26.0

Vulkan Run Time programının yeni versiyonu Vulkan Run Time Libraries 1.0.26.0 olarak güncellendi. Eğer programı indirmeniz gerekiyorsa, indirdiğiniz programın bu versiyon olduğundan emin olmanız önemli. Çünkü eski versiyonlar bilgisayarınıza kurulmayabilir ya da doğru şekilde çalışmayabilir. Hatta doğru şekilde çalışmayan uygulamalar bilgisayarınıza zarar bile verebilir. Dolayısıyla bu konuda dikkatli olmanız öneriliyor. Dünya üzerinde Vulkan Run Time uygulamasının desteklediği ve oyun deneyimini daha iyi bir hale getirdiği pek çok oyun bulunmaktadır. Bu oyunlar arasından bazıları dünyada çok fazla tercih edilen oyunlar olmamakla birlikte, bazıları ise oldukça popüler oyunlardır. Bu oyunlar arasında özellikle popüler olanlarının şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Rise of the Tomb Raider
  • Doom
  • DOTA 2
  • Quake
  • Mad Max
  • GRID Autosport
  • F1
  • Serious Sam Fusion
  • Warhammer 40,000: Dawn of War III
  • Wolfenstein II: The New Colossus.

Aynı zamanda Strange Bridge, Battlefield ve World War Z gibi oyunlarda da performans artışı sağlar.

Bazı oyunlar Vulkan Run Time olmadan da çalışabilir ve gayet iyi performans gösterebilir. Fakat bazı oyunlar ise Vulkan Run Time uygulaması olmadan istenilen performansı göstermez. Dolayısıyla Vulkan Run Time uygulamasının varlığının bilgisayarlar için herhangi bir zararı olmadığından, her bilgisayarda mutlaka bulunması önerilir. Sonuç olarak bilgisayarınızı sıklıkla oyun oynamak için kullanıyorsanız ve kullandığınız ekran kartı da Vulkan Run Time uygulamasını destekliyorsa, bu programın bilgisayarınızda kurulu olmasının hiçbir mahsuru bulunmuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.