Samsung Galaxy Z Flip İnceleme – 2 Haftalık Kullanım Testi

3

Samsung Galaxy Z Flip , incelemek için gerçekten heyecanlandığım birkaç telefondan biri, çünkü şimdiye kadar test ettiğim her şeyden çok farklı. Tanıdık bir seriden cesur bir çıkış ve tamamen farklı bir cihaz kategorisinde katlanabilir akıllı telefon.

Samsung Galaxy Z Flip’i 5 günden fazla bir süredir kullanıyorum ve işte şimdiye kadar topladığım izlenimler. Samsung’un katlanabilir telefonuyla daha fazla zaman geçirdiğim için bu makale düzenli olarak genişletilecek, bu nedenle en son güncellemeler için önümüzdeki hafta tekrar yazımı kontrol etmenizi öneririm.

Tasarım Fütüristik ama Sinir Bozucu

Dikkatleri üzerinize çekecek bir telefon istiyorsanız Galaxy Z Flip’i gerçekten iyi. İnceleme için ofise geldikten sonra, birçok kişi onu görmek istedi. Özellikle kadınlar onu çok sevdi. Şaşırdığımı söyleyemem. Galaxy Z Flip açıkça bir moda aksesuarı olarak tasarlanmıştır ve mor renk muhteşem görünüyor.

Kadın kot pantolonlarının sahte veya pratik olamayacak kadar küçük ön ceplere sahip olmasının olduğunu biliyor muydunuz? Katlandığında, Galaxy Z Flip süper kompakt hale geliyor ve dışarı çıkmadan küçük ceplere kolayca sığıyor. Bu form faktörünün kadınlara hitap etmesinin ana nedeni.

Samsung Galaxy Z Flip inceleme 1 - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım Testi

Ancak Samsung Galaxy Z Flip çarpıcı görünse de, tasarımını çok pratik bulduğumu söyleyemem. Yeni başlayanlar için, Galaxy Z Flip’i her zaman açmak zorunda kalmak can sıkıcı bir hal alıyor. Bu iki elli yapılabilecek bir işlem ve telefonu her açtığınızda tırnağınızı kullanmanız gerekebilecek. Belki de düğmeli bir mekanizma olması daha güzel olurdu.

Katlama mekanizması şu ana kadar iyi çalışıyor, ancak Galaxy Z Flip’in tamamen kapanmadığını fark ettim. Sonuç olarak, toz ve cebinizdeki ufak tefek iplikler ekranın iki arasında toplanıyor. Ekranın etrafındaki yükseltilmiş plastik kenarlık temizlemeyi zorlaştırıyor buda başka bir küçük sıkıntı.

Samsung Galaxy Z Flip inceleme 2 - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım Testi

Cihazda kilo dağılımı ile ilgili sorun var. Telefon çok uzun boylu ve özellikle tek elle, günlük kullanımı rahat hale getirmiyor ve ağır bir hissi veriyor.

Parmak izi okuyucusu, Samsung Galaxy S10e’daki ile aynı. Sağ tarafa monte edilmiş güç düğmesine yerleştirilmiştir. Çalışması normal ancak ne güvenilir ne de rahattır.

Fark ettiğim bir diğer konu, titreşim motorunun biraz zayıf olması. Zaten birkaç bildirimi kaçırdım çünkü telefonun cebimde titreştiğini hissetmedim.

Samsung Galaxy Z Flip inceleme 3 - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım Testi

Samsung Galaxy Z Flip inceleme 7 - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım Testi

Samsung Galaxy Z Flip inceleme 4 - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım Testi

Ekran Katlanabilir ama Kırılgan

Samsung Galaxy Z Flip, 2636 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip 6.7 inçlik katlanabilir AMOLED ekrana sahip. Bugünlerde Samsung’un tüm premium ekranlarında olduğu gibi genel olarak harika görünüyor, ancak ortadaki katlanır yerdeki kırışıklık hafifçe dikkat dağıtıcı olabilir. Gün boyunca, bu kırışıklık bol miktarda ortam ışığı olduğunda fark edilir düzeyde. Bununla birlikte, akşam, kırışıklık daha az görünür hale geliyor.

Samsung Galaxy Z Flip inceleme 2 1 - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım Testi

Çok daha ciddi bir sorun ise, Galaxy Z Flip’deki ekranın dayanıklığı. Ekran aksamında süper ince cam tabakası var, ancak koruma için bir plastik tabakasıyla kaplanmış, bu yüzden parmaklarınız aslında plastiğe dokunuyor. Ekranda her zaman dikkatli davranmama rağmen üç küçük ezik ve bir çizik işareti görebiliyorum.

Geleceğe Hoşgeldiniz!

Samsung Galaxy Z Flip inceleme 5 - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım Testi

Samsung Galaxy Z Flip inceleme 8 - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım Testi

Fark ettiğim başka bir sorun: dokunma hassasiyeti daha iyi olabilirdi. Arada bir, kesinlikle ekrana dokunduğum halde algılamadı.

Kamera

Samsung Galaxy Z Flip, çift ana kamerayla geliyor. 12MP ana kamera ve 12MP süper geniş açılı kameradan oluşuyor. Ana ekranda, telefon açıldığında kullanılabilen 10MP selfie kamerasıda mevcut. Yazılım tarafında, Samsung’un yeni Tek Çekme özelliğinin yanı sıra uygun bir Gece Modu, Süper Sabit stabilizasyon ve hem fotoğraf hem de video için manuel kontroller mevcut.

galaxy z flip genis aci kamera - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım Testi
Samsung Galaxy Z Flip Geniş Açı Kamera Çekimi
galaxy z flip standart kamera - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım Testi
Samsung Galaxy Z Flip Normal Çekim

Her selfie çekmek istediğinizde Z Flip’i açmak zorunda kaldığınız için Samsung, telefon kapalı olsa bile ana kamerayı kullanmanıza izin veriyor. Kamerayı başlatmak için güç düğmesine çift tıkladığınızda üstteki küçük ekran vizör haline geliyor. Tabii ki, bu selfie çekmek için, ancak geçen gün bir belgenin fotoğrafını bu şekilde çektim çünkü telefonu açmak çok fazla iş gibi görünüyor :).

Ve işte başka bir numara: Samsung Galaxy Z Flip, L şeklinde yarıya katlandığında kendi standı haline geliyor. Masaya yerleştirin, bir zamanlayıcı ayarlayın ve telefonu tutmak zorunda kalmadan tüm kutlamanızın fotoğrafını otomatik çekin!

samsung galaxy z flip kamera hileleri ve ipuclari - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım Testi

Fotoğraf kalitesi genel olarak iyi. Görüntüler, geçen yıl Galaxy S10e’den elde edebileceğinizle karşılaştırılabilir ancak ince ayarlı işleme algoritmalarıyla daha iyi görünüyor. En dikkat çekici olanı, Galaxy Z Flip’de daha fazla keskinlik var.

Samsung Galaxy Z Flip ile Çekilen Fotoğraflar

Samsung Galaxy Z Flip fotoğraf örneklerini aşağıdan inceleyebilirsiniz. Samsung’un Sahne Optimize Edici özelliği etkinken çoğunlukla varsayılan ayarları kullanılarak çektik. Selfie’ler varsayılan olarak etkinleştirilmiş bir güzellik moduna sahip.

Samsung Galaxy Z Flip ile cekilen fotograflar 2 - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım TestiSamsung Galaxy Z Flip ile cekilen fotograflar 3 - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım TestiSamsung Galaxy Z Flip ile cekilen fotograflar 4 - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım TestiSamsung Galaxy Z Flip ile cekilen fotograflar 5 - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım TestiSamsung Galaxy Z Flip ile cekilen fotograflar - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım Testi

Performans ve Yazılım

Samsung Galaxy Z Flip, geçen yılki Snapdragon 855 Plus yonga seti, 8 GB RAM ve 256 GB genişletilemeyen depolama ile birlikte geliyor. Telefonun fiyatı göz önüne alındığında bu ideal değil tüm Galaxy S20 modelleri daha yeni Snapdragon 865 yongasına sahip ancak bugünün standartlarına göre iyi bir donanım yapılandırması.

Beklenmedik bir şekilde, Galaxy Z Flip çoğu zaman iyi çalışıyor. Ara ara takılmalar görebiliyoruz bu sorun tamamen Samsung’un zengin özelliklere sahip arayüzü için tipik şeyler.

Samsung’un One UI 2.0 arayüzü Android 10’un üstünde çalışıyor, böylece hareketle gezinme, programlama seçeneğiyle karanlık mod, Windows’a bağlantı ve Samsung’un büyük dosyaları hızlı ve daha rahat bir şekilde göndermek için yeni Hızlı Paylaşma özelliği gibi onlarca güzelliğe sahip olabliyorsunuz. Yazılım deneyimi, Galaxy S20 veya S10’da bulacağınızla neredeyse aynı, bu nedenle zaten bir Galaxy kullanıcısıysanız, Z Flip ile kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz.

Yetenekli donanım sayesinde, Galaxy Z Flip en yeni oyunları çalıştırabilir, ancak bazılarıyla ilgili deneyim sizi hüsrana uğratabilir. Örneğin, Minecraft’taki düğmeler ekranın kenarına çok yakın yerleştiriliyor ve basılması daha zor hale geliyor. Ancak PUBG genel olarak oynanabilir ve ekranın ortasındaki kırışıklık çok fazla sorun çıkartmıyor.

Pil Ömrü

Samsung Galaxy Z Flip, 3300 mAh toplam kapasiteye sahip biri alt yarıda, diğeri üst yarıda olmak üzere iki pile sahip. Bu, günümüz standartlarına göre çok fazla değil, ancak gerçek dünyada, telefon oldukça iyi sonuç veriyor.

Galaxy Z Flip için 2 gün şarjı gidecek bir telefon olarak beklentiye girmedik, ancak orta derecede yoğun bir günde sorunsuz günü tamamladı ve yatağa girdiğimde yaklaşık% 35 pil kalmıştı. Belki de her zaman açık bir (always on display) ekrana sahip olmamak burada bana yardımcı oldu.

Antutu Testi;

AnTuTu, CPU, GPU, RAM, G / Ç ve UX performansı dahil olmak üzere bir cihazın çeşitli yönlerini değerlendiren çok katmanlı, kapsamlı bir mobil karşılaştırma uygulamasıdır. Daha yüksek puan, genel olarak daha hızlı bir cihaz anlamına gelir.

galaxy z flip antutu - Samsung Galaxy Z Flip İnceleme - 2 Haftalık Kullanım Testi

Galaxy Z Flip geleceğin telefonu mu?

Galaxy Z Flip’i kullanmaya başladığımdan bu yana sadece iki gün geçti, ama sevincim kursağımda kalmaya başladı. Bunun nedeni, gösterişli, katlanabilir tasarımın bir sorunu çözerken on tane daha sorun çıkartıyor olması.

Elbette, Samsung Galaxy Z Flip’in yapıldığı türden bir kullanıcı olmadığımı iddia edebilirsiniz ve bu muhtemelen doğrudur. Peki Galaxy Z Flip kimin için? Ve bu gerçekten Samsung’un ifade ettiği gibi geleceğin telefonu mu, yoksa sadece zengin insanların gösterdiği süslü bir oyuncak mı?

Galaxy Z Flip’i daha da keşfederken, önümüzdeki günlerde cevaplamaya çalışacağım sorular bunlar. Bu arada, sorularınızı aşağıda ki yorum bölümünden bize iletmeyi unutmayın. Ben de mümkün olduğunca çok yanıt vermeye çalışacağım.

Artıları +

 • Olağanüstü, fütüristik tasarım ve havalı görünüm
 • Kapatıldığında kompakt, küçük cebe kolayca sığıyor
 • 256 GB yerleşik depolama oldukça geniş

Eksileri –

 • Oldukça pahalı
 • Ekran tırnağınızla kolayca çizilebilir veya kalıcı olarak hasar görebilir
 • Su direnci yok
 • Yapacağınız her işlem için açıp kapamak sinir bozucu olabiliyor
3 Yorumlar
 1. Leman diyor

  Telefon görünüş olarak renk olarak katlanması olarak bence oldukça güzel ama ekranın bu kadar hassas olup cebimdeki bir anahtarla bile çizilmesine anlam veremedim ama gerçetekn yenilikçi bunlar zamanla çözülecektir diye düşünüyorum.

 2. Erhan diyor

  gerçekten çok güzel telefon eşime almak istiyordum ama ekran bu şekilde kolayca çiziliyorsa değmez 10 15 bini çöpe atmaya gerek yok.

 3. Bilal Eroğlu diyor

  15 bin tl bu telefona verilirmi olsa verilir ama ekranı kolayca çizilen katlanır yeri belirgin olan bu telefona 151 bin vermek o parayı çöpe atmak demek genel itibariyle ben 10 üzerinde 5 veririm bu telefona

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.