Telefon Virüs Temizleme

anti virus manset
0

Telefon virüs temizleme bazı durumlarda gerekli hale gelen bir işlemdir. Android işletim sistemli cihazlarda virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarlardaki kadar yayın olmasa da çok çeşitlidir. Bu nedenle, telefonunuzda virüs olabileceğinden endişeleniyorsanız, Android telefonlardan virüsleri nasıl kaldıracağınızı ve kendinizi gelecekteki saldırılardan nasıl koruyabileceğinizi ilişkin detaylar aşağıdaki biçimde ele alınacaktır.

 • Android için Antivirus yazılımı nasıl kurulur ve kullanabilir?
 • Kötü amaçlı uygulamalar Android’de manuel olarak nasıl kaldırılır?
 • Android’deki virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar arasındaki farklar nelerdir?
 • Telefonunuzda virüs olup olmadığı nasıl anlaşılır?
 • Kötü amaçlı yazılımlar kaldırılmazsa telefonunuza nasıl zarar verir?
 • En iyi virüs temizleme programı hangisidir ve nasıl indirilir?

Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

anti 2 - Telefon Virüs Temizleme
Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir

Telefondan virüs temizleme işleminin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için halihazırda bir anti-virüs uygulamasının kurulu olması gereklidir. Ancak buna alternatif olarak, koruma yazılımlarının işe yaramadığı durumlarda manuel yöntemler de kullanılabilmektedir. Telefonunuzdan manuel olarak virüs temizleme işleminin aşamaları şu şekildedir:

Telefonunuzu güvenli moda getirin.

Bu, tüm üçüncü taraf uygulamaların çalışmasını durdurur. Telefon artık güvenli modda garip davranışlar sergilemiyorsa, sorun büyük olasılıkla kötü niyetli veya hatalı çalışan bir uygulamadan kaynaklanmaktadır.

Kötü amaçlı uygulamaları arayın.

Ayarlarda “Uygulamaları yönet” i seçin ve indirdiğiniz uygulamaları kontrol edin. Herhangi biri şüpheli görünüyorsa veya yüklediğinizi hatırlamıyorsanız, kötü amaçlı bir uygulama olabilir.

Olası kötü amaçlı uygulamaları kaldırın.

Kötü amaçlı olduğundan şüphelendiğiniz uygulamayı seçin ve “Kaldır” a dokunun. Düğme kullanılamıyorsa, yönetici erişimini cihazdan “Güvenlik”> “Cihaz yönetimi” altından kaldırın. Daha sonra uygulamayı kaldırabilirsiniz.

anti 3 - Telefon Virüs Temizleme
Telefon Virüs Taraması

Telefon Virüs Taraması

Telefondan virüs temizleme için en çok kullanılan yazılımlardan bir tanesi dünyaca ünlü ve milyonlarca cihazda kullanılmasıyla öne çıkan Kaspersky’a ait anti virüs yazılımıyla yapılabilmektedir. Bu uygulama ile virüsü temizlemek için uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 1. Kaspersky Internet Security for Android’i uygulama marketinizden indirin.
 2. Uygulamayı açın ve sistem kaynaklarına erişime izin vermek için “Devam” a dokunun.
 3. Uygulamanın telefon görüşmeleri yapıp yönetebilmesi ve telefondaki gerekli dosyalara erişebilmesi için iki kez “İzin Ver” seçeneğine dokunun.
 4. Uygulamanın telefona ve belleğe erişmesine izin vermek için “Devam” a dokunun. Bu şekilde, cihazı tehditlere karşı kontrol edebilir.
 5. Konumunuzu seçin ve “İleri” ye dokunun.
 6. Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesini ve Kaspersky Security Network bildirimini kabul etmek için “Kabul et ve devam et” seçeneğine dokunun.
 7. “Bir hesabım var”, “Bir hesap oluştur” üzerine dokunun veya isterseniz şimdilik bu adımı atlayabilirsiniz.
 8. Bu aşamada uygulamayı satın almak istemiyorsanız “Ücretsiz sürümü kullan” seçeneğine dokunun.
 9. Uygulama artık telefonunuzu kontrol etmeye hazırdır. “Taramayı çalıştır” a dokunun.
 10. Bir virüs bulunursa, “Kaldır” a dokunun. Telefonunuz artık virüssüz.
anti 4 - Telefon Virüs Temizleme
Telefon İçin En İyi Virüs Programı

Telefon İçin En İyi Virüs Programı

Telefon virüs temizleme için kullanılabilecek anti-virüs uygulamalarının sayısı çok çeşitlidir. Bu noktada en iyi yazılımlar anti-virüs alanında birden fazla cihaza uzun yıllardır güvenlik yazılımları sağlayan Malwarebytes, Kaspersky, Avast, Eset ve AVG firmalara ait olan uygulamalar olacaktır. Peki bu uygulamaların öne çıkan özellikleri nelerdir?

Telefonlar İçin Avast Virüs Programı

Avast, istenmeyen pop-up’lar ve reklamlar görüntüleyen kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlar. Avast Mobile Security casus ve reklam yazılımlarına karşı koruma sunduğu gibi ve phishing saldırılarının hedefi olabilecek e-posta, telefon aramaları, SMS mesajlarını da korumaktadır.

Ayrıca çağrı engelleyici, fotoğraf depolama, enerji tasarrufu, uygulama kilit özelliği, gizlilik izinlerini gözden geçirme, istenmeyen dosyaları temizleme, Wi-Fi tarayıcı ve hız testi gibi diğer yerleşik özelliklere de sahiptir.

Telefonlar İçin AVG Virüs Programı

AVG, tehlikeli virüslere, kötü amaçlı yazılımlara, casus yazılımlara, ayarlara ve uygulamalara karşı koruma sağlar. Telefonlarda kullanılabilen AVG virüs yazılımı, telefonunuzu veya tabletinizi kaybolması veya çalınması durumunda mevcut konumunu bildirme özelliğine de sahiptir. Ayrıca yine bu durumlarda ihtiyaç duyulabilecek, telefonu uzaktan kitleme özelliği de uygulama içinde yer alıyor.

Bu özelliklere ek olarak telefonunuzu uzaktan silme özelliği de bulunmaktadır. AVG aynı zamanda, cihazınızın kilidi üç kez açmaya çalışırsa gizli bir fotoğraf çeker ve zaman damgasıyla birlikte e-posta adresinize gönderir.

Telefonlar İçin ESET Virüs Programı

ESET Mobile Security ücretli bir uygulama olmasıyla birlikte 30 günlük deneme süresine sahiptir. Ancak uygulamanın birçok özelliği ücretsiz versiyonda da bulunuyor. Ücretsiz sürümde, antivirüs, gerçek zamanlı tarama, güvenlik raporu, etkinlik kaydı, uzaktan engelleyici gibi özellikler yer alıyor. Ücretli sürümde kimlik avı önleme, proaktif hırsızlık önleme, SMS dolandırıcılığı koruması, programlı tarama, düşük pil uyarısı, yeni virüs örneği veritabanının otomatik güncellemesi ve şifreli bir uygulama engelleyici bulunur.

Telefonlar İçin Kaspersky Virüs Programı

Kaspersky, Android için ücretsiz bir antivirüs uygulaması sunuyor. Kaspersky Mobile Antivirus güvenlik ve uygulama kilitleme gibi temelde iki ana özellik sunar:

 1. Otomatik tarama, uygulamaları dosyaları ve şüpheli siteleri tarayarak tehlikeli bağlantıları engeller;
 2. Telefonunuzun çalınması durumunda cihazdaki bir alarmı uzaktan etkinleştirmenize, telefonun çalışmasını engellemenize ve telefonun konumunu haritada bularak, cep telefonunu kullanan kişinin resmini çekmenize olanak sağlar.

Ücretli sürümde ise, istenmeyen aramaları ve SMS’leri engellemeye yardımcı olmak için bir kara liste bulunur. Ayrıca bazı uygulamaları şifreyle kilitleyerek uygulamalarınıza erişmek için bir güvenlik kodu ekleme gibi ek fonksiyonlar sunulmaktadır.

Telefonlar İçin Malwarebytes Virüs Programı

Malwarebytes tarafından sunulan virüs programı, adware denilen ve istenmeyen uygulamalara karşı güvenlik sağlar ve bu türdeki uygulamaları engeller. Bu fonksiyona ek olarak uygulama arka planda gizlilik denetimi gerçekleştirir ve hangi uygulamaların hareketlerinizi izlediğini bildirir. Özellikle de son yıllarda birçok uygulamanın kişisel verilere ulaştığı düşünüldüğünde bu oldukça yararlı bir özelliktir. Tüm bu özelliklerin yanı sıra uygulama içerisinde Chrome’da açılan linklerin kimlik avı yapıp-yapmadığını kontrol eder ve şüpheli bir durum tespit edildiğinde ziyaret ettiğiniz link ile alakalı olarak uyarı gönderir.

anti - Telefon Virüs Temizleme
Telefon Virüs Temizleme Uygulaması İndir

Telefon Virüs Temizleme Uygulaması İndir

Android işletim sistemli telefonunuzda telefon virüs temizleme yapmak için gerekli olan uygulama veya uygulamaları Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz. Buradan yazı içerisinde bahsedilen uygulamaları indirip, kurabileceğiniz gibi aynı zamanda alternatif uygulamalara da yönelme şansınız bulunmaktadır.

Telefonunuza bir anti-virüs uygulaması indirmek için ilk olarak Google Play uygulamasını açmanız gerekli. Daha sonra uygulamanın üst kısmındaki arama çubuğuna indirmek istediğiniz uygulamanın temel ismini veya “anti-virüs uygulaması” şeklinde arama yapmanız gereklidir. Burada karşınıza gelecek olan listede ihtiyaç duyduğunuz yazılımı seçebilir ve uygulamayı kolay bir şekilde indirebilirsiniz. İndirme işleminin ardından otomatik olarak kurulum gerçekleşecektir. Ardından uygulamayı açarak virüs taraması ve virüs temizleme gibi fonksiyonları kullanmaya başlayabileceksiniz.

Ancak anti-virüs yazılımı indirip, sistem dosya taraması gerçekleştirildiği halde telefonunuzda hala bir virüs olduğundan şüpheleniyorsanız, yukarıda bahsedilen manuel yöntem ile zararlı uygulamaları kaldırmayı deneyebilirsiniz. Bazı zararlı yazılımlar, anti-virüs uygulamalarının filtre ve veri tabanlarından geçecek şekilde tasarlanabilmektedir. Böylece durumlarla karşı karşıya kalındığı taktirde manuel uygulama kaldırma gibi alternatif yöntemlerin değerlendirilmesi gerekecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.