6G Teknolojisi Saniyede 1 TB Hıza Ulaşabilir

6g hizi
0

Türkiye dahil birçok ülke 5G geçiş çalışmalarını sürdürürken araştırmacılar yeni nesil kablosuz ağ teknolojilerini araştırmaya ve geliştirmeye devam ediyor. Bu konu en güncel bilgi Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’ndan geldi. Yakın zamanda hazırlık çalışmalarına başlayan bakanlık uzmanları 6G teknolojisinin 5G teknolojisine göre 8.000 kat daha yüksek hızlara ulaşabileceğine inanıyor.

Çalışma grubunun üyelerine göre, 6G yaklaşık 1 TB / saniyelik akıl almaz hızlara ulaşabilir. Onlarca araştırmacı ve uzman bu konuda çalışmalarına devam ederken bu teknolojinin en az 10 yıl sonra hayatımıza gireceği aşikar çünkü daha birçok ülke 5G teknolojisine geçmedi hatta birçok firma 5G destekli cep telefonu modellerini dahi yeni yeni tanıtmaya başladı. 5G teknolojisi 2008 yılından beri geliştiriliyor ve daha yeni yeni hayatımıza girerken eğer 6G teknolojiside aynı şekilde gelişmeye devam ederse muhtemelen 2030’lu yıllarda bu teknoloji hayatımıza girmiş olacaktır.

Çin Teknoloji Bakanlığı’nın bu konudaki haberi hayata geçerse 6G ağında 4K 120 dakikalık 34 filmi sadece 1 saniye içerisinde indirebileceğiz. Oldukça şaşırtıcı ama imkansız değil 🙂 Bakalım ülkemizde uygulanan telefon hatlarındaki kota sorunu ve 5G / 6G gibi teknolojiler bu kota sorunlarına nasıl yenilikler getirecek zamanla göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.